N°. 1151. Donderdag 19 November. A". 1803 Nederland en Oranje. --i.m CA i)cie Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noiu- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentien 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigteu van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Botterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 ra.; 3 n. 59 m.; 6 u. 9 ra.; 9 n. 8 m.; naar Haariem en Amsterdam te 8 n. 46 m.; 11 u. 45 ra.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot vau Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt! naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'sinurgeus te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. Wonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 unr. - Ge Gemeente-Architect is ta spreken op het ltaadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8—1 uur en vau 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; ran 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypothc-keu en het Kadaster, van 9—4 uur. 1813 en 1863. III. Dingsdag 30 November 1813 kwam de Prins van Oranje te Scheveningen aan wal en begaf zich van daar naar den Haag. Een schaterende menigte, die zich golvehd voort stuwde liet geen plekje ledig op de straten en ontzag hoe ven noch raderen voor een glimlach van den geliefden Vorst. Nog dienzelfden dag was een commissie uit de provisionele regering van Leiden, bestaande uit de heeren van Bommel en Kluit, in de gelegenheid Hem te begroeten, met Zijn behouden aankomst geluk te wenschen en Hem hulde en eerbied aantebieden, Twee dagen later werd de proclamatie van Zijn Doorluch tige Hoogheid van de puije van het Raadhuis afgelezen terwijl op den 9den December de proclamatie, waarbij Z. K. H. in naam van de inwoners dezer stad als Souverein Vorst van Nederland werd uitgeroepen, op gelijke wijze werd ge publiceerd, onder het luiden en spelen der klokken en ter wijl de gansche Schutterij zich onder de wapenen bevond. l)ie afkondiging werd met de grootste toejuiching door de zamengevloeide menigte ontvangendaarvan aan Z. K. H. kennis gegeven en een exemplaar van die proclamatie op satijn gedrukt, om Hoogstdenzelven bij ziju komst iu deze stad te worden aangeboden. Dat voorrecht viel Leiden spoe dig te beurt. Op Dingsdag 21 December kwam Z. K. H. te Heiden aan, vergezeld van Zijn oudsten zoon, van deu En- gelscheD gezant, den baron Fagel en van der Duyn van Maasdam, begeleid door een eerewacht van 18 burgers en een van 26 studenten. In den trein, waarmede Z. K. H. naar het Stadhuis werd geleidbevonden zichbehalve een commissie uit de provisionele regering, ook acht commissa rissen der studenten van onderscheidene faculteiten der Leid- sche Hoogeschool, waarvan alleen nog in leven zijn de Oud- Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. J. M. de Kempenaer en Ds. S. G. Jorissen te Utrecht. Treffend schoon was de stad versierd met eerepoorten en guirlandes; luisterrijk de illuminatiewaaronder bijzonder uitmuntte die voor de So ciëteit Amicitia, waarbij de volgende dichtregelen waren te lezen Triomf! dat 'sanders dan voorheen! Nu Honderd tegen voormaals één. Toen slechts uit dwang - in stille smart, Nu met gejuich en uit het hart; Toen in vernedering en schand Toen voor een vreemden dwingeland Nu fier, in reinen liefdegloed, Nu voor een Vorst uit eigen bloed; Toen tot een teekeu onzes vals En met het vloekjuk om den hals Nu als Verlosten van 't geweld, Als Volk - in wet en rang hersteld. Toen voor altijd, zoo 't scheen, verloren; Nu tot een nieuw geluk herboren. Brandt vrolijk, Vreugdelichtenbrandt! 't Is voor het lieve Vaderland; Triuraf! 't is voor Oranje weer. God lof voor zulk een ommekeer De Prins van Oranje werd Souvereine Vorst en aanvaardde het oppergezag, onder voorwaarde, dat het onverwijld door een constitutie zou worden omschreven en beperkt. Reeds in een publicatie door deu Prins-Erfstadhouder den 31sten Ja- nuarij 17 85 uitgevaardigd, stond te lezen: //dat Hij den uitersten afkeer hebbende van het doen van inbreuk op de Souvereiniteit en Vrijheid van een Landwiens vrijmaking en onafhankelijkheid de grootste eeretitel is van Zijne voor ouderen, die geenen, die op de een of andere wijze, hei melijk of in 't openbaar, zouden mogen trachteneenige onwettige vermeerdering van dat gezag aan Hem te doen deferceren eu opdragen, niet zoude kunnen aanzien als Zijne waare vrienden, noch als de waare vrienden van den Vrijen Staat der Vereenigde Nederlanden." De Hollandsche Natie was reeds aan constitution gewend en de Staatsregeling van 1798 bevatte alle zaden onzer tegenwoordige staatsinstellin gen in zich en zij is het geweest, die de stichting der constitutionele monarchie mogelijk heeft gemaakt. De Leid- scbe hoogleeraar Kemper had gedurende de Fransche over- heersehinggelijk later zijn opvolger Thorbecke door zijn geschriften, lessen, en redevoeringen onbegrijpelijk vee gedragen om de constitutionele denkbeelden te verbreidear Diepj^-, zeer diep was in elk recht vaderlandsch hart gegrif: edele Graaf Gijsbert Karei van Hogendorp aanteeke v:> W

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1