N°. 1150. Woensdag 18 November. A0. 18(1 A LEIDSCH Deie (Juuraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maaudeu. Afzonderlijke Nfoia- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentie» 1-8 regels f 0.76 Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels /*0.90. tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenkage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 ra.; 3 u. 59 ra.; 6 n. 9 m-; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 ra.; 3 u. 5 ra.; 4 u. 52 m.; 9 n. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 15 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. s namiddags. Oost-Iad,sohe Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16'en 25 vaa elke maaüd. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoocweg-Telegrnaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 10 u. 30 na. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. •Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10 4 uur. - Thesauriedagelijks vau 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijuseu, dagelijks vau 8 1 uur en van 3 6 uur; der ia- en Uitgaande Rechteu en Acoijnsen dagelijh'3 van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; vau de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Ter gelegenheid der heugelijke viering van het feest onzer onafhankelijkheidzal Donderdag avond dit Blad niet worden uitgegeven. Het November-Cxedenkteeken der vrije Nederlandsche mannen. Mannen van Nederland Willen wij uit dankbaarheid aan God, uit liefde jegens Vaderland en Oranje, uit eerbied voor de deugden onzer Vaderen, en in hope op de deugden onzer kinderen, een Gedenkteeken onzer Vrijwording oprigten zooals de wereld er nog nooit een zou gezien hebben Wij kunnen het: van de Aanzienlijkste, Magtigste en Geëerdste, tot aan de Geringste, Ellendigste en Verwor- pensle - en zóó, dat de Armste bijna méér nog bijdrage dan de Rijkste. Wij kunnen het, zóó - dat niet slechts geheel Europa zie op het kleine Nederland, maar zelfs de Engelen des Hemels juichen en Gods Vaderoog in welbehagen ruste op het door Hem vrijgemaakte Volk! Wilt Gij? Welnu! dan schudde, ten minste in deze gezegende No- vember-dagen elk Nederlandsch Man, éénige slaven boei af waarin zinnenlust of begeerlijkheid, slapheid des geestes, verkeerdheid des harten of traagheid der handen elk onzer elk Mensch gevangen houdten maak zich vrij Véél van die inwendige vrijmaking, van die, Gode wel gevallige, zegepraal over de Dwingelanden, die in ons zijn zal aan het oog der Wereld ontsnappen en slechts den He mel bekend worden. Maar toch zal geheel Nederlandgeheel Europa het heilrijkste gevolg dier Zelfoverwinning daaraan erkennen, dat er in die dagen in ons Vaderland zal zijn: //Gode eere, Vrede in hut en paleis, in de Menschen een Welbehagen Wat echter niet voor het oog der Wereld verborgen zal blijven, is de wijze, waarop het Nederlandsche Volkwaarop bovenal de Nederlandsche Mannen en Jongelingen het Feest der Verlossing vieren zullen Zal ik U alles herinnerenwat in Nederland bijna elke openbare Feestvreugde ontsiert en ontheiligt? Zal ik U wij zen op de uilgelatenheid, die onze Volksvermaken zoovaak een giftige bron doet ziju van stoffelijk en zedelijk bederf? Zal ik U bovenalen als de eerste oorzaak daarvan wijzen op de Dwingelandij van het //Vloeijend vuur" dat Lijf en Ziel verteert? Neen! - Gij Mannen van Nederland, ik gevoel het, ik weet hetGij zult U in deze dagen vrij maken van alles wat tot nog toe uw Geest, uw Hartuwe Zinnen beknelde, en zult het doen in ootmoedigen dank aan dien Goddie uwe Vaderen heeft vrijgemaakt, en de Ouden van Dagen, die nog onder U leven En dan - ja waarlijk dan- zal de geheele Wereld U het getuigenis geven //In Nederland heeft gedurende al de dagen der verhef fendste Feestvreugde over de Verlossing des Lands vóór Vijftig Jaar, geen enkle wanklank van onvrede van naijver of van zelfzucht, geen enkle wanklank van ruwheid, onge bondenheid of verdierlijking de harmonie verstoord van het Gebed tot God, van den Juichkreet voor Vaderland en Vorst, van het Lied dat uit volle borst en van de lippen van Jong en Oud oprees om het Verledene te verheerlijken, voor het Heden te danken, op de Toekomst te hopen!" En zulke Liederen zullen er oprijzen uit de meestezoo niet alle, Scholen des Vaderlands! Uwe Kindren zullen daal de Gedenkdagen van Neêrlauds Wedergeboorte vieren Hoe hartbewegend-liefelijk zal het zijnze te zien met blozende wangen en glinsterende oogjeséérst ademloos luis terend naar het bezielde woordwaarmede hunne beminde Onderwijzers hun de Tafreelen verklaren, die op de Feestplaat van het Onderwijzers-Genootschap, Nederlands herwonnen Onafhankelijkheid verzinnelijken - en dan, in rijen geschaard of in feestlijken optogt onder wapperende Oranjevanen en linten, de Liederen aanheffend, waarin hun Vriend, Dr. Heije, uitsprak wat hij dacht, dat hunne jeug dige geesten en ontvankelijke gemoedren bij die Tafreelen denken en gevoelen zouden. Diep en rijk kan voor uw dierbaar Kroost, Nederland sche Vaders! - diep en rijk kan voor U zelve, sche Mannen en Jongelingen! de indruk vaa zijn - beslissend kan .het worden voor he

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1