N°. 1149. Dingsdag 17 November. A0. 18 LEIDSGH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigteu van 1-4 regels/"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 ra.; 6 u. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 ra.; 11 ti. 45 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. 's namiddags. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieinvstraat'smorgens te 8 u. en te 11 n., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Iadisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rij Us-Telegraaf. Dagelijks geopend van S uur 's ra. tot 9 uur 'sav. - Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is tc spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Acoijnsjn dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag vnn 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 9 4 uur. Nederland en Oranje. 1$Ü3 en I $63. II. Het tijdstip der verlossing van liet juk der Fransche heer schappij was voor de Ilollandsche Natie nog niet gekomen. Mis noegen en wrok waren door de verdubbelde krijgsligtingen ver hoogd en deden hier en daar onlusten ontstaan, ernstig genoeg om met geweld gestuit en met strengheid gestraft te worden voorbeduidselen van hetgeen kon of zou gebeuren, wanneer vermogenden hun gezag en invloed verleendenom deze krach ten in beweging te brengente vereenigen en te besturen. Het zoogenaamde //drie schoft Oranjehoven," een deerlijk mislukte poging, die de woede van het Fransche gezag tegen de dwaze pogingen eener bandelooze menigte gaande maakte en met het moordend lood deed straffen het ongelukkig viertal, dat zich roekeloos van het gezag wilde meester makenmaar als oproer makers krachtens vonnis van een krijgsraad op den Yestwal tusschen de Hoogewoerdspoort en de Korenmolen, die zijn naam van Oranjeboom moest verwisselen met het Kalf, werd dood geschoten;dat drie schoft Oranjehoven maande tot voorzich tigheid en tot het lijdzaam afwachten van groote gebeurtenis sen aan. De vrijwording van Duitscliland werd bij Leipzig beslist. Vor sten die aan Napoleon de broederhand gereikt of hem de voe ten gekust haddengrepennu liij magteloos scheennaar het zwaard. De legersdie hij te Kusland had opgezochtstonden met half Europa vereenigdaan de grenzen van het Fransche Kijk. Het vrije Duitscliland mogt juichend optrekken ter voort zetting van den heiligen krijg; maar de Franschen bleven mees ter in Hollandmagtig naar het scheenom het weerloozc volk te bedwingen. Op 1G November 1813 sprak Napoleon nog tot Scliiminelpenninck//laat men in Holland verstandig zijn, en zich wel overtuigd houden dat ik het land, liever dan het af- testaan, aan den Oceaan teruggeven zou." Wanneer, tot welken prijs, onder welke voorwaarden zou het afgefolterd Nederland worden bevrijd? Nederland gaf door zelf bevrijding een beslissend antwoord hierop. De volksstem, 19 jaren gesmoordwas onder en door de verdrukking tot eenstem migheid gevormd. De verscheidenheid van begrippen en in zigten, van vooroordeelen en driften was verzwolgen in de eenzelvig heid der Vaderlandsche wenschen: verdrijving der Franschen, herstel van vrijheid en onafhankelijk bestaanterugroeping van Oranje, die 18 jaar geleden naar andere gewesten geweken was of weUigt daar voor een volk, dat inzonderheid door de dwa ling der landgenooten in het ongeluk geraakt wasiets tot her winning eener blijkbaar verloren onafhankelijkheid mogt kunnen worden beproefd. Op 15 en 16 November 1813 hadden te Amsterdam onstuimige volksbewegingen plaats en zoodra de Fransche troepen naar Utrecht waren gewekenwerden de Fransche wapenborden afgerukt en vernield, de wachthuizen der Fransche douanen langs den ganschen Buitenkant verbrand en een nieuw stedelijk bestuur benoemd. //Onmiddelijk hierop (17 Nov.)," teekent Mr. G. Groen van Prinstercr in zijn hand boek der geschiedenis van het Vaderland aan: //Omwentelingen te 's Hage." Op 17 November 1813 gaf de Prefect berigt, dat bij hem geen instructiën waren ontvangennoch van den Prins Gouver neur-Generaal, noch van den Intendant voor de Binnenlandsclie zaken; den volgenden morgen kondigde de Mairevan Leiden af dat hij tot behoud en bevordering der rust had verzocht en verkre gen de medewerking van de heeren Gael, Baron van Boetse- laar, van Bommel en Kluit, terwijl ook op den 18den de mi litaire kommandant kennis gaf, dat de autoriteitenwaarvan hij zijn aanstelling ontleende, hem zonder instructie lieten. Op dienzelfden dag deed een groote menigte volks dringende aan zoeken om de Oranjevlag van den Toren te doen waaijen, aan welk aanzoek, den 19den op nieuw herhaald, is voldaan en te gelijkertijd losgelaten de drie gevangenenwegens het voorge vallene O]) 21 April te voren in het huis 's Gravenstein opge sloten. Eerst den 22sten November werd de Proclamatie afge kondigd waarbij de heeren van der Duyn van Maasdam en Gijsbert Karei van Ilogendorp, in afwachting van de komst van Zijne Hoogheid den Prins van Oranje en in Zijnen naam, zich stelden aan het hoofd der Kegering. //Nationale vrijheid en on afhankelijkheid was ieders leusOranje het punt der algemeene vereeniging van al wat trotsch was op den naam van Neder lander." Ter voltooijing van het verlossingswerk was de overkomst van den Prins van Oranje onmisbaar. Wel werd zijn komst toe gezegd en voorbereid; de Nationale onafhankelijkheid en liet her boren volksbestaan stonden daarmede in liet naauwst verband

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1