Buitenlandsch Nieuws. ongerief der inwoners en ten nadeele der gezondheid. Thans bezit zij een stoommachine, kunstig van constructie, die de stad zuiver maalt. Eerst sedert kort is zij voltooid en in werking gebragt en reeds is haar iuvloed merkbaar. Zij maakt niet alleen de stad schoon van haar vuilmaar spoelt haar ook schoondoor het indrijven van het zeewater bij een eenigzins hoogstaande zee. Dit werktuig bevorderd dus rein heid en gezondheid. De Kleef-Zevenaarsche spoorwegwaaraan met den raeesten ijver wordt gewerkt, begint langzamerhand zijn vol- tooijing te naderen. Men verneemt, dat Dingsdag te Emmerik een zand- werker op den spoorweg het ongeluk had een zijner beenen door het overrijden der locomotief te verliezen. - Maandag is na meer dan 50jarige dienst in den ouder dom van 80 jaren overleden Ds. A. van der Sloot, predi kant der Hervormde gemeente te Waspik. Ds. P. van der Markpredikant te Beuningen en Helsdrigengedacht 11. Zondag aan zijn vervulde 40jarige evangeliedienst. De onaangenaamheden welke de vorige week aanleiding gaven dat eenige ouderlingen te Zutphen hun ontslag uit die betrekking vroegen is door het beleid van den voorzitter des kerkeraads gelukkig weder bijgelegd; de bedoelde ouderlin gen hebben hun ontslag teruggetrokken en alle misverstand is opghelderd. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Veenendaal Ds. J. Vermeer te Genemuiden. Ds. J. H. Gravenstein te Loon op Zand heeft voor het beroep naar de gemeente Otterloo bedankt. Onze stadgenoot de luit. ter zee 1ste klasse J. W. Bin- kel, sedert eenige tijd belast met de waarnemingen aan de Sterrewacht alhier in het belang van 's Rijks Marine, is ge plaatst als eerste officier aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip 1ste kl. het Metalen Kruis met bestemming naar Oost- Indie. Als officier van gezondheid 1ste kl. is weder overge plaatst I)r. P. J. Idenburgonlangs eerst van de West-Indiën teruggekeerd en als officier van administratie 1ste kl. de heer J. J. Hoogenstraaten. In de Algemeene vergadering van deelhebbers in de vennootschap de Leidsche Stoombootdienst op het eind der vorige maand gehoudenwerd aan de vennooten kenbaar ge maakt, dat het op den 12den September 11. 10 jaren ge leden was, dat de Schroefstoomboot Volharding van Leiden op Amsterdam vice versa in dienst kwam. De voorzittende bestuurder dier onderneming, de heer J. A. Zuur alhier, had zich voorgenomen dat lOjarig bestaan te gedenken en vergezelde daartoe de reis naar Amsterdam en terug. Nieuwe vlaggen en standaard wapperden van dien bodemterwijl in het middaguur de equipage deel nam aan een ter hunner eer aan boord aangerigte tafel. Bij die gelegenheid werd door den voorzitter het goede en minder goede, gedurende de afgeloopene 10 jaren her dacht, aan ieder der equipage een hartelijk woord van lof, aanmoediging en verder voorzichtig beleid toegevoegd en aan den kapitein J. J. Planjer en aan den stuurman N. Wold- raan welke een tienjarige dienst vervulden een geschenk in zilver met toepasselijke inscriptie vereerd. Het overige van den dag werd in opgeruimde stemming doorgebragt. Een en ander zal zeker aan de equipage dier bodem een goeden indruk geven hun ijver tot verdere goede plichtbe trachting en voorzichtig beleid aanmoedigen, de achting voor den voorzittenden bestuurder verhoogende gunstige reputatie dier onderneming schragen en het geheel verdient wel navolging. Prof. Scholten heeft op het werk van Renan twee hoofdaanmerkingen; de eerste betreft de exegese, de tweede de historische kritiek, ofschoon hij niet aarzelt dit werk in menig opzigt voortreffelijk te noemen. //Wat geen levensbe schrijver van "Jezus tot hiertoe had geleverdgeeft Renan een levensbeeld van Jezus, een geheel, zoo als het, naaf- trek van hetgeennaar zijn oordeelin de evangelische be- rigtentot de latere overleveringen behoort, zich aan hem heeft voorgedaan. In weerwil van alle gebreken van het boek acht de hoogleeraar dit een merkwaardig en verblijdend tee- ken des tijds, dat zulk een boek de strekking hebben kan om inzonderheid het Fransche volk, deels van bijgeloovige, jmddeneeuwsche voorstellingen omtrent Jezus, waaraan geen beschaafde langer waarde toekent, deels van een materia lisme, dat de rechten van den mensch miskent, te wijzen op een historisch beelddat naar het zich verwachten laat duizenden voor wie Jezus tot hiertoe niets meer was dan een onvruchtbaar en met zichzelf strijdig dogma, zal ver vullen, even als den schrijver zeivenmet een geestdrift, grooter dan tot hiertoe eenige andere historische persoonlijk heid een Buddha, Confucius of Socrates hadden opgewekt. De Redactie van de Kerkelijke Courant verschilt evenwel met den heer Pierson over de vraagof de arbeid van Renan onder theologische werken een plaats yerdient en zegt //er is toch waarlijk voor theologanten zoo bitter weinig uit te leerendat menuit dat oogpuntzich de moeite van 't lezen veilig besparen kan." Door den Gouverneur-Generaal van Neêrl. Indie zijn o. a. benoemd tot lid in den raad van justitie te Soerabaija Mr. B. G. H. Straeter, tot controleur 1ste klasse bij de landelijke inkomsten en cultures te Ambarawa Mr. S. C. J. W. van Musschenbroekeervol ontslagen uit zijn betrekking de consul-generaal der Nederlanden in Japan, Mr. J. K. de Wit; geplaatst bij het 11de bat. infanterie de kap. G. J. C. A. Cochius en op verzoek aan den lsten luit. der in fanterie J. H. de Fremerij toegestaan om naar Nederland terugtekeeren. Te Soerabaija wil men met November ter viering van het 5Ojarig bestaan van Neêrlands herstelling een optogt houdenvoorstellende 3 groepenWillem IPrins Maurits en Prins Frederik Hendrik elk met zijn omgeving. Er zul len een honderdtal gecostumeerden zijn. De kosten zijn op 9000 gulden berekend. Er zou des avonds illuminatie en vauxhall wezen. Men zegt, dat bij de Indische Regering een voorstel in overweging is om het decimaal-stelsel in Indie intevoe- ren. Tevens moet het plan bestaan om een inspecteur voor de inlandsche scholen te benoemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 56°. Donderdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 52°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 46°. Uit Berlijn wordt gemeld: Uit officieele opgaven blijkt thans, dat van de vroegere leden van het Huis der Afgevaar digden zijn herkozen 238, en wel 135 leden der liberale partij - (vroeger 1 35), 80 van het linker centrum (vr. 96), clericalen 14 (vr. 32), conservativen 7 (vr. 11). Nieuw benoemde leden zijn thans bekend 106. Een Berlijnsch bankier, wien voor eenige jaren door een zijner boekhouders een aanzienlijke som ontstolen was zonder dat het gelukte den dief te arresteren die naar Ame rika gevlugt was, ontving dezer dagen een brief, waarin zich de geheele ontvreemde som bevond. De schuldige was in een gevecht tegen de Zuidelijken doodelijk gewond en had in het hospitaal^oor gewetenswroeging gefolterdbij tes tament bepaalddat de bedoelde som aan den bankier te ruggezonden moest worden. Men berigt, dat generaal Berg eerstdaags tot stad houder van Polen zal worden benoemdin plaats van den grootvorst Konstantijn en van plan is zulke afdoende maat regelen te nemen, dat binnen twee maanden in Polen geeu opstandeling meer te vinden zal zijn. - Een Engelsche ka- binetscourier, die van Warschau kwamschijnt van den toe stand der opstandelingen geen zeer gunstige berigten te heb ben medegebraht. Aan den Prins de la Tour d'Auvergne, zijn bij zijn afscheids-audientie door den Paus de versierselen van groot kruis der Pius-orde geschonken. - De graaf Kisseleff, Russisch gezant te Rome, zal in het huwelijk treden met mevrouw Ruopoli, weduwe van den tweeden zoon van den hertog Torlonia. Het huwelijk zal in Frankrijk worden ingezegendvermits de Romeinsche wetten het huwelijk van een Roomsch Katholieke uit den Kerkely- ken Staat met een die tot een afgescheiden kerk behoort, niet toelaten. De heer de Kisseleff zal vervolgens naar Rome terugkeeren. - The Court Chronicle maakt gewag van een zonder ling geruchthetwelk op dezen oogenblik in Engelands hoofd-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2