Buitenlandsch Nieuws. vergadering gehouden tot benoeming van een Deken van de j orde der advokaten in plaats van wijlen Mr. J. C. Faber van Riemsdijk. De Hooge Raad heeft eerst de vacatures in den Raad van toezigt en discipline aangevuld door de benoe- ming van de HH. en Mrs. J. Kappeijne van de Coppeilo en D. H. Levysohn Norman tot leden van dien Raad. Daarnaover gaande tot de benoeming van een Dekenheeft de Hooge Raad daartoe benoemd den heer Mr. A. de Pintolid en secretaris van dien Raad. Deze benoeming vindt bij de orde van advocaten algemeenen bijvaldie daarin een welverdiende hulde ziet, gebragt aan uitstekende bekwaamheden en het onafhankelijk karakter van den gekozene. Vervolgens is behandeld de zaak van Jan Dekker, oud 28 jaren, arbeider te Wavmenhuizenrequirant in cassatie tegen een arrest van het Provinciaal Gerechtshof in Noord- Holland, waarbij hij ter zake van moedwillige brandstichting waarbij het te voorzien wasdat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragtveroordeeld is tot de straffe des doods. De advokaat Mr. Jac. van Gigch heeft voor den requi rant de middelen van cassatie voorgedragen en ontwikkeld. Het nemen van conclusie door het O. M. in deze zaak is bepaald op 9 dezer. Te Assen zullen op den 17den November zij, die in 1813 bij den landstorm dienden, worden onthaald en een kozakkenoptogt met fakkellicht gehouden worden. - Te Texel zal ook op dien dag en des avonds met fakkellicht een op- togt te paard plaats hebben. Ds. J. G. Verhoeff te Utrecht zal op den 28sten de zer, wanneer aldaar feest gevierd wordt, te half 11 uur in de Buurtkerk een feestrede tot herdenkeng aan November 1813 houden, waarbij al de kinderen der diaconiescholen drie- en vierstemmige liederen zullen zingen. Naar men verneemt zal bij de godsdienstoefening in de kerk der Evangelisch-Luthersche gemeente te 'sGraven- hage, op den 17 den dezer, Ds. Schuurman voor de gemeente optreden. Verder verneemt men, dat in al de Roomsch Katholieke kerken aldaarna afloop der hoog-diensteneen plegtig Te Deum zal gezongen worden. De Aartsbisschop van Utrecht heeft daaromtrent een aan schrijving uitgevaardigddie aanstaande Zondag in al de Roomsch Katholieke kerken zal worden voorgelezentenge volge waarvan ook te dezer steden, op Zondag den 15den dezer, een plegtig Te Deum zal worden gehoudenin al de R, K. kerken. Men verhaaltdat in een plattelandsgemeente in de provincie Friesland iemandtengevolge der aanmaning van den predikantom toch allen bij de aanstaande collecte ook een steentje aautebrengen tot de monumenten van ons her boren volksbestaan bij een der leden van de commissie twee baksteenen liet aanreiken, met het bijschriftn weinig, maar uit een goed hart." Te Utrecht wordt een lied uitgegeven op 't DOjarig bestaan van Nederlands onafhankelijkheid ten voordeele van een Wees- en proveniershuis te Zeist, tot een gedenkteeken vaD het öOjarig feest der bevrijding des Vaderlands. Het is vervaardigd door den heer J. H. van Leunep en kost 10 cent, de 25 exemplaren f 2. De prachtige sabelkapitein Gerlach door een groot aantal generaals, hoofd- en subalterne officieren aangeboden bestaat uit een gedamasceerde kling met toepasselijk opschrift, in een massief zilver gevest gevat, liggende in een smaakvol bewerkte kist van palissanderhout, in wier deksel zich een album bevindt, tusschen twee scheden, één van zilver en één van staal. Aan het hoofd der inschrijvers voor dat geschenk staat Z. D. H. de Hertog Bernard van Saksen-Weimar. Men wil wetendat de heer Rijkeprofessor in de natuurkunde aan de Hoogeschool alhier, directeur zal worden van de jpolytechnische school. In het laatst der vorige week heeft een matroos, toen het al reeds vrij stormachtig weer wasom een wedding schap te winnengeheel alleen met een zeer klein bootje of jol een zeetogtje gemaakt van Amsterdam naar Meppel. Deze stoute zeeman was niet voorzien van een kompas en zijn boot alleen van een zeiltje en een roer. Van Meppel begaf hij zich naar Hoogeveen om zijn aldaar woonachtige zuster te bezoeken. Als de wind hem gunstig is, keert hij naar Amsterdam op dezelfde wijze terug. In het oog van vele »ehipper9 was die reis een waagstuk zonder wederga. Zondag voormiddag is te Oirschot brand ontstaan die zoo snel toeuamdat in een korten tijd twee huizen werden in den asch gelegd. Omstreeks 3 uur in den namiddag was men den brand eerst meester. De belendende gebouwen heb ben veel geleden, terwijl ook het nieuw in aanbouw zijnde St. Jorisgasthuis groot gevaar liep. Te Utrecht brak Maandag avond te half 7 uur op de Oudegracht een brand uit, die eerst tegen half 11 uur was afgeloopen. Het huis is geheel uitgebrand en de inboe del van de beide weduwendie het huis bewoondengeheel vernield. Het pand lag zeer ongunstig, om het met den waterstraal doeltreffend te bereiken. Ook te Arnhem was gelijktijdig brand in een bovenwo ning in de kerkstraat. Het naburig huis heeft veel geleden. -Te Scheveningen bragt heden Woensdag middag een visscher de treurige tijding uit zee mede, dat hij in den avond van Zondag, den lsten dezer, ten half acht uur voor Lewstoff, twee uren van den wal in aanzeiling met zijn maat is gekomen, met dat noodlottig gevolg dat de pink onmiddellijk met de bemanning, bestaande uit 8 kop pen, in de diepte is verdwenen. Op één zestienjarigen jon geling nawaren al de zeven overige visschers gehuwd en laten kinderen achter. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra comique la Dame blance, voorafgegaan door de comedie les projets de la taste en de vaudeville le Piano de Berthe. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 50°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 5 6°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 56°. De aartshertog Maximiliaan d'Estede ontwerper der zoogenaamde Maximiliaansche torens, voor korten tijd over leden heeft bij testamentaire dispositie een dier torensin de nabijheid van Schwechat gebouwdmet het daarbij be- hoorende terrein, een waarde hebbende van ongeveer 18,000 florijnenvermaakt aan den majoor der artilleriedie in der tijd de ondoelmatigheid dier torens, eerst theoretisch en later practisch heeft aangetoond. Bij de proefneming name lijk had hij een dier torens, wier aanbouw verbazende som men aan de schatkist heeft gekostbinnen zeer weinig tijds tot een puinhoop geschoten, Het plan van de Oostenrijksche maatschappij tot het organiseren van een pleiziertrein tot het doen van een reis rondom de wereld, vindt te Parijs veel bijval. De reis zal niet meer dan acht maanden duren en ieder reiziger betaalt 12,500 francs. -Te Livorno hebben eenigen tijd geleden lijken van Protestanten en Israëliten een honende behandeling van het gepeupel ondergaan. Daarop heeft de arbeidende volksklasse daar ter stede zich vereenigd om de lijken van onroomschen te beschermen. De heer Guerrazzide dictator van Toskane in 1849, heeft thans een verslag van die onder zijne leiding opgerigte vereeniging openbaar gemaakt. Hij zegt dat haar doel is bereikt en dat de lijkeu van onroomschen te Livorno sedert eeuige maanden veilig voor beleediging en schending zijn. Hij laakt de politie, wier achteloosheid de dienst van zulk een vereeniging noodig maakte; maar acht dit een ge lukkige gelegenheid om de arbeidende volksklasse in Italië tot verdraagzaamheid in godsdienstzaken opteleiden. De Sultan heeft zich laten opnemen onder de bescher mers van het acclimatatiegenootschap te Parijs en toegezon den 5000 francs, benevens een prijs, die jaarlijks zal wor den uitgeloofd. De heer Eugène Godard heeft vergunning gekregen, om in het nijverheidsgebouw te Parijs een luchtballon te vervaardigen die den naam van Colosse zal dragen en veel grooter dan de ballon van Nadar, daar de inhoud zal zijn 14,000 vierkante ellen in plaats van 6000. Men zegt, dat de grijze Lord Palmerston met een proces ter zake van overspel wordt bedreigd. De aanklagt was gesteld door een Ier, die 20,000 schadevergoeding eischte. De heer George Shepherd heeft in het Mining Jour nal onder dagteekening van 29 October bekend gemaakt,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2