nen er levende wezens op herkend te hebben die bovenmen- schelijke kreten uiten. Wat denkt gij mijnheer de redacteur dat het geweest kunne zijn? Iedereen is dood angstig en het zal lang duren eer men geheel tot bedaren gekomen is.'") Toen men Nieburg in het gezigt had, begon de ballon zeer te zwellen door de uitwerking der zonnestralen die het gas deden uitzetten. Men vreesde dus dat het monstervoertuig zou bar sten en besloot dan liever uit eigen beweging te landen. De laatste zakken met ballast werden geschiktde touwen en an kers gereed gemaakt en Godard opende de veiligheidsklep. Het gas ontsnapte met een geluid als van een antedeluviaansch monster. De ballon daalde met bedwelmende snelheid en ieder greep twee touwen om niet door den schok bij het landen weggeslingerd te worden. Boven in den atmosfeer was het kalmnabij den grond woei een hevige wind. Men wierp de ankers uit, maar die braken en nu volgde de reeks van schokkenterwijl men met groote snelheid naar Nieburg werd gedreven. Drie boomen werden door het schuitje ge kapt; een anker dat men had overgehouden, werd uitgewor pen maar voerde het dak van een huis mede en werd toen verloren. Nadar komt in een schrijven op tegen correspondentiën waarin gezegd wordt, dat men twijfelt of de luchtreizigers een proef zullen herhalen zoo gevaarlijk voor hun leven en 7.00 weinig voordeel opleverende voor de wetenschap en dat 75,000 franc voor ballon en schuitje geboden is. Hij zegt, dat hij zoodra mogelijk weder zal opstijgen en daarmede zal voortgaan tot hij zijn luchtschip kan bouwen en dat het tweede berigt geheel onwaar is. Hij zal binnen kort te Lon den opstijgen. Zeker Fransch zaakwaarnemer had in last een grond bezitting, uit drie pachthoeven bestaande, te verkoopen. De verkooper had de som die hij er voor verlangde op 86,000 francs bepaalden al wat de zaakwaarnemer daar te boven er voor maakte zou zijn makelloon zijn. De man zette zich schrap om een krasse som te bedingen. Die zoekt vindt en zoo gelukte het hem te Orleans een onervaren jonkman op liet spoor te komendiepas meerderjarig gewordentot de vrije eigen beschikking over een vrij aanzienlijk kapitaal gekomen was. De zaakwaarnemer klampte hem aanbragt hem op het terreinliet hem het goed zienmaar wees hem daarbij nog eenige pachthoeventot een naburig kasteel be- hoorende, als in den koop begrepen aan en dreef het be drog zoo verre dat hij een compère liet optredendie zich voor een pachter uitgaf en een zeer aannemelijk en voordee- lig huurbod op een dier hoeven deed. Deze listen gelukten volkomen en hierdoor stoutmoedig geworden, wees de zaak waarnemer den kliënt nog eenige bosschen er bij aanzoo dat deze in de volle overtuiging was een uitmuntende goede zaak gedaan te hebben, toen hij voor 160,000 francswaar van de helft kontant te betalen alles kocht. De zaakwaar nemer had op die wijze een winstje van 74,000 frs. Maar de bedrieger werd bedrogenwant voor dat de tweede helft betaald en de kliënt dus al zijn geld kwijt was, ontdekte de compère het geheim en bood aan hem voor 4000 frs. de brieven van den zaakwaarnemer, waarin deze hem tot het spelen der bedoelde rol overgehaald hadte verkoopenen waaruit diens bedrog bleek. Met deze bewijsstukken gewa pend vernietigde de jonkman alsnu den gedanen koop en bij slot van rekening was de compère de eenige die geprofiteerd had. Intusschen heeft de justitie zich met de zaak bemoeid en de zaakwaarnemer reeds in arrest genomen. De compère zal dus wel zijn winst niet in vrede genieten. Een zonderling incident had Zaturdag 11. voor het hof van appèl te Brussel plaats. Het gold namelijk een hoo- ger beroep in de kwestie van een Antwerpenaardie tot een boete van vijf francs veroordeeld was wegens het uitgeven van een pamflet tegen de fortificatiëndat niet voorzien was van den naam des drukkers. Hij had den heer Vuyl- steke, van Gendtot zijn verdediger gekozen en daar deze een der leiders is van de Vlaamsche beweging, heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om een incident op te werpendat ook in andere opzigten niet van belang ont bloot is. Hij wilde namelijk zijn pleidooi in het Vlaamsch houden, tegenover een rechtbank, die hij zeer goed wist dat niet anders dan Fransch verstond. De president van het hof heeft hem gevolgelijk het spreken verboden, tenzij hij zich van de Fransche taal bediende. Maar de advocaatdie geheel voorbereid was, presenteerde daarop conclusien in tegenovergestelden zinwaarover het hof genoodzaakt was ta beraadslagen. Het verklaarde daarna, dat het de zaak acht dagen in overweging zou houden. Het is aan geen tegen spraak onderhevig, dat de grondwet het gebruik van het Fransch of het Vlaamsch facultatief laat; maar aan de an dere zijde is het ongerijmd te willen pleiten in een taal die de rechtbank niet verstaat. Men ziet den afloop van dit incident met belangstelling te gemoet. Maandag hebben te Antwerpen grove ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal handelaars had bij persoonlijke uit- noodiging de hoofden der handwerkers-vereeniging uitgenoo- digd om in den Schouwburg des Variétés bijeentekomen ten einde hen de redenen medetedeelenwelke den handel noopten om de kandidaten der liberale partij uittenoodigen. Geen oproepingen waren aangeplakt, alleen een Vlaamsch blaadje had bij vergissing gemeld, dat een vergadering zou worden gehouden. De clericale bladen achtten de gelegenheid gunstig om een kleinen oploop te organiseren; zij rigtten een dringende oproeping tot hunne volgelingen om zich naar die vergadering te begeven. Omstreeks 1 uur vereenigde zich nu 1000 mannen, behoorende tot de congregatie van den H. Vinceatius da Paulovoor het lokaal, om bij de opening het te bestormen. Zij hievenonder de leiding van den chef der clericale partijluide kretengejouw en gefluit aan. Eenige handelaren gelukte het om in het gebouw te komen maar toen de hoogbejaarde en algemeen geachte heer Notte- bohmdie in de vergadering zou voorzittenkwam aanrij den vermeerderden de kretenbeleedigingen werden geuit en zelfs werd hij met de vuist gedreigdzoodat hij moest terugkeeren om aan geen schandelijker demonstratiën bloot gesteld te worden. De handelaars, die in de zaal waren ge komen deden door een ambtenaar der politie constateren dat het onmogelijk was de deur voor de genoodigden te openen zonder zich aan een gewelddadigen inval der onrust stokers bloot te stellen en beslotenom daar zij van hun burgerrecht geen gebruik konden maken zonder de hulp der gewapende magt interoepenvan hun voornemen om een vergadering te houden aftezien. Zij hebben onmiddellijk een protest in de Vlaamsche taal opgesteld en aan de dekens en hoofden der korporatiën doen ronddeelen. In de Westminster Abbey te Londen is Zondag een dankzegging gehouden wegens den gezegenden oogst van dit jaar. Het kerkgebouw was propvol. In Engeland heeft de belasting op de honden van weelde in het vorige jaar 205,785 pond sterl. opgebragt. Burgerlijke Stand van Leiden, van 22 tot en met 28 October 1863. Bevallen: C. J. Zwaneveld, geb. Kooien, D. - E. J Verbruggegeb. KroonD. - R. Onvlee geb. van DijkD. - S. Ligtvoet, geb. Rijke, Z. levenl. - J. M. de la Rivière Z. - A. Paauw geb. Boom Z. - C. Wetselaar, geb. de Graaf, Z. - M. J. van Zoelen, geb. Suzan, Z. - M. van den Heuvel, geb. Panhuizen, Z. - M. Binnendijk, geb. Gap te ij n Z. - C. P. Olivier, geb. Bourgeois, D. - H. C. Pommeegeb. vau Wijk, D. - C. Boer, geb. Maasbach, D. - C. de Lange, geb. Guley, D. - J. E. Zirkzee, geb. van Langeveld Z. - G. van Weizen Z. - A. M. Parmentier, geb. GroothofF, D. - A. Nieboer, geb. Ruijs, Z. - J. Neuteboom, geb. HeijmansZ. levenl. - E. van Kooperen, geb. van der Zwiep, Z. - M. de Munnik, geb. van der Wissel, Z. - M. C. W. Hanno geb. Poppetie, Z. - M. C. Vavier, Z. OFFICIEEL NIEUWS. Gehuwd: G. van der Linden Wedn. met E. J. War ners jd. - M. van der Splinter Wedn. met P. J. Midder- hof Wed. - J. Huber jm. met J. C. van den Berg jd. - C. du Croix jm. met J. S. van den Berg jd. - P. Tibboel jm. met M. J. Brakel jd. - F. W. van Hoogstraten jm. met M. C. Hooiberg jd. - C. ~C. Stegerhoek jm. met C. S. Eigeman jd. Overleden: E. S. de Zwijger, geb. de la Rie,27j.- R. Janse 59 j. L. van Zijp Z. 4 j. 5 m. - L. Stafleu 27 j. - J. Bredeveld 45 j. - J. J. Dille 47 j. - N. Pauw 55 j. - H. B. Paats Z. 1 j. 8 m. - L. M. Schipper 56 j. - F. C. Pluk kei D. 5 m. - S. Holswilder D. 11 w. - W. F, van der Horn Z. bijna 11 m.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3