Buitenlandsch Nieuws. plegtige bisschoppelijke wijding plaats had van den hoogw. pater Jozef Pluim, als bisschop van Nicopolis, en van den hoogw. heer Du Cosquer als aartsbisschop van Haïtiin West-Indië. Een talrijke menigte was daarbij tegenwoordig, waaronder men opmerkte den Nederlandschen minister-resi dent graaf Duchatel en den hoogwaarden heer Rutten uit Maastricht. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijn zitting van Woensdag met 22 tegen 11 stemmen verworpen een voorstel, om een nadere voordragt van twee kandidaten voor het hoogleeraarsambt in de ontleedkunde te vragenten einde ruimer keus te hebben. Een voorstelom de voor dragt aantevullen uit een opgave van personendie de noo- dige geschiktheid hebben, in stemming gebragt zijnde, staak ten de stemmen, 17 vóór en 17 tegen, zoodat de beslissing tot een volgende vergadering moest worden verdaagd. De Gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten tot af schaffing der belasting op de brandstoffen. De Leidsche Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Donderdag een aanvang gemaakt met de behandeling der plaatselijke begrooting voor 1864, zoo als die door het collegie van dagelijksch bestuur was voorgedragen maar door de commissie van finantiën later gewijzigdtengevolge waar van met een vermeerdering van enkele posten van ontvang en met een vermindering op sommige niet onvoorziene uit gaven de verhooging van den hoofdelijken omslag met f 8000 niet noodig zou zijn en de voorgedragen som voor onvoor ziene uitgaven een onbeduidende vermindering zou onder gaan. Alvorens tot die behandeling overtegaan nam de Raad in overweging het verzoek der beambten ten kantore der invordering van de plaatselijke accijnsen om verhooging van bezoldiging, wanneer de betrekking van den onlangs over leden beambte H. Hoogenstraaten onvervuld bleef. Door HH. Burg. en Weth. werd voorgesteld dat verzoek intewilligen door een verhooging vau f 400 toetekennen en de openge vallen plaats onvervuld te laten waardoor een som van f 1050 's jaars werd bezuinigd. De commissie van flnautiën verklaarde zich tegen verhooging van bezoldiging en vóór de bezuini ging tot het volle bedrag, op grond van het overtollig personeel op dat kantoor. Na uitvoerige beraadslagingen heeft de Gemeenteraad met bijna algemeene stemmen aange nomen een voorstel van de Raadsleden Gevers en Goud smitom de verhooging der bezoldiging tot f 450 te ver- leenen mits het kantoor op de Breedestraat geopend zij van 's morgens 8 tot 's avonds 8 uur. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting, heeft de Burgemeester verklaard namens het college van dagelijks bestuur geen bezwaar te hebben tegen de vermin dering van sommige posten van uitgaaf, ten einde ook op grond van de vermeerdering van sommige posten van ont vang, te geraken tot behoud van den hoofdelijken omslag op het bedrag van 186 3. De heer Lezwijn gaf eenige al gemeene beschouwingen over de uitzetting van het totaal cijfer der uitgaven van 1857 tot 1864 en ontwikkelde zijn bezwaren tegen het hoog opgevoerd bedrag der post voor onvoorziene uitgaven. De vier eerste hoofdstukken van den uitgaaf zijn aangeno men behalve de posten voor onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, alsmede voor het plan tot demping der Koe poortsgracht waaromtrent de stemmen hebben gestaakt en een nieuwe stemming op morgen, Vrijdag, zal plaats hebben, op welken dag de beraadslagiugen worden voortgezet. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, ie 10 uur 48°. Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 53°, 's namiddags te 4 uur 51°. r—H- De Koning van Hannover heeft met zijn familie de Géant in de loots van het spoorwegstation bezigtigd. Dat bezoek duurde anderhalf uur en de Koning heeft alle mo gelijke inlichtingen aangaande de reis gevraagd en verlangd dat er eer. verslag van de luchtreis zal worden opgemaakt, be nevens een kaartwelke in de particuliere archieven des Konings zullen worden gedeponeerd. Het kind van Nadar is de-Koningin om den hals gevlogen en heeft haar harte lijk gekust. .Ecir Koninklijk rijtuig is de luchtreizigers ko men afhalenom ze naar het Koninklijk kasteel te brengen. Zondag 11. had in den Zoölogischen tuin te Keulen een verschrikkelijk voorval plaats. De oppasser der groote Russische beerendie in weerwil van het streng verbod de gewoonte had met die dieren kunstjes te vertoonenis ein delijk het slagtoffer van zijn onvoorzigtigheid geworden. Hij wilde Zondag morgen voor zijn medeoppassers een voorstel ling geven, doch zij raadden hem dit af, hetgeen hem te meer aanprikkelde. Hij nam een stuk brood in den mond en begaf zich daarmede in het hok der beeren. Het mannetje rigtte zich op, het brood viel de oppasser uit deu mond, dat de beer wilde nemenmaar de oppasser verbood hem dit en had daarbij de onvoorzigtigheid het zelf opterapen. Het woedend dier viel hem daarop aanpakte hem in den nek en scheurde hem het vleesch van 't lijf. Alle pogingen door slaan of stooten met dikke stokken om het dier te bewegen zijn prooi lostelaten bleven vruchteloos, eu toen de directeur er bij kwam was het leven van den ongelukkige niet meer te redden. Om zijn lijk nog uit de klaauwen van het dier te redden werden eenige geweerschoten gelost en uit een brandspuit met water gespoten zoodat de beer zich eindelijk verwijderde, en mogelijk werd het schrikkelijk mis vormd lijk uit het hok te halen. Het wijfje van den beer nam aan den aanval geen deel maar verborg zich schuw in een hoek. De gouverneur-generaal Murawieff heeft besloten de aan het gouvernement in Litthauen opgelegde oorlogschatting van 10 pCt. van de inkomsten ook tot het gouvernement Augustowo uittestrekken. Volgens een gerucht, dat evenwel nog bevestiging verdientmoet het groote stationsgebouw te Kowno door de Poolsche insurgenten in de asch gelegd zijn. Volgens een particulieren brief uit Rome zou de kar dinaal Antonelli bij de afscheids-audientie van den generaal Monlebello tot dezen gezegd hebben: Généralvous êtes done rappeléwaarop de generaal geraakt en trotsch antwoordde Non, je suis appelé. Eh bien, liet de kardinaal er terstond op volgen vons trouverez l'r a Paris De heer Arnoult deelt aan de Parijsche bladen een tweede schrijven mede, waarin o. a. Dog de volgende bij zonderheden omtrent de luchtreis van Nadar voorkomen. In Belgie waren de reizigers op zeker punt digt genoeg bij den grond om een aantal coaks-ovens te ziendie hun overal hunne gloeijende openingen toewenden, Als we daar eens invielen", zei Montgolfier, eu zij rilden. Men was nu in Belgiewaar wist men nieten als men het vroegwas een schatterend gelach van daar beneden het antwoord. Men maakte een helsch alarm met klokken en spreektrompet waarbij de briefschrijver de opmerking maaktedat de meer dere ijlheid en zuiverheid der lucht volstrekt niet de valsche toonen, die iemand kan uitbrengen, minder valsch maken. De ketelmuziek in de lucht gaf aanleiding tot een even zot alarm op aarde; de honden huilden, de eenden kwaakten, de mannen scholdende vrouwen schreeuwden't was zot pleizierig zelfs. Allengs werd men in de rigting van de Zuiderzee gedreven. Er was sprake van te landenmaar het was donker en men wist niet waar men neder zou komen. Tegen 3 uur des morgens kreeg de ballon een anderen koers naar het Oostenzoodat het gevaar van in de Zuiderzee te recht te komen week. Men wilde toen wat rust genieten maar jawel, dra gaf het kompas te kennen, dat men weer dien zilten vijand Daderde. De briefschrijver wijdt na eenige regelen aan het overheerlijk tooneel van het opgaan der zon van boven de wolken gezien en aan de monotone maar goed bebouwde akkers en de zindelijke en nette dorpjes in Neder land. Dan volgt een beschrijving van de verschillende gevoels uitingen der dorpelingen die den ballon gewaar werden ver wondering mengde zich im die eenvoudige gemoederen van dfschrik j de kinderën keken uit' de vensters en liepen dan als ibezetenen schreeuwende weg, de moeders kwamen even haar huisjes uit en vlogen dan verschrikt naar binnenoude vrouwen schudden bedenkelijk het hoofd en sloegen de armen uit als ware het parentheses; eenige mannen waren driest geDoeg op het morister te schieten, dat velen zeker den dui vel-waanden. (In de Hann. Ztg. komt de volgende brief uit een dorpje voor: «Heden morgen te 6 uur zagen wij op ver bazende hoogte een enorm rond ding voorbijgaan waaraan iets roods hing, dat veèl van'een huisje had. Sommige mee-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2