Advertentiên. Men vraagt Magazijn van Fransche van Japan. Hy is met een tending belast bij de hoven van Frankrijk en Engeland. Volgens een verslag van Louis Godard over de lucht reis van Parijs naar Hannover, heeft de reis tot Erquelines niets meldenswaardigs opgeleverd. De ballon heeft slechts een oogenblik een meerdere hoogte bereikt dan toen hij over Parijs vloog, hoewel door het uitwerpen van een weinig ballast gemakkelijk de grootste hoogte had kunnen bereikt worden. Zooals men weet vergezelde de ballon van de ge broeders Godard den Géant, en werd die bestuurd door den ouden Godard. Diens beiden zonen bevonden zich op den Géant. Vier of vijf malen hebben de beide ballons elkander ontmoet. Bij St. Quentin daalde de kleine ballon neder. De Géant zette zijne reis voort. Te Rijssel aangekomen werd hij door een wind uit het kanaal naar Belgie en verder naar Holland gedreven. Te 1 uur des nachts stelde Louis Godard aan Nadar voor nedertedalen om den dag aftewachtenzich te orienteren en dan weder optestijgen. De nacht was zeer donker maar het weder kalm. Ongelukkig werd die raad, een gevolg van een langdurige ondervindingniet opgevolgd. De Géant moest dus zijn weg vervolgen en Louis Godard achtte zicht niet verder verantwoordelijk voor de gevolgen van de reis. De ballon vloog langs de kusten der Zuiderzee en vervolgens in Hannover. De zon, die opkwam, droogde het net en de wanden van den ballon, die door den togt door de wolken nat waren geworden en veroorzaakte dat hij tot een hoogte van 4,500 el steeg. Te 8 uur 's morgens, keerde de wind plotseling naar het Westen en rigtte den ballon in regte lijn naar de Noordzee. Toen moest men het koste wat het wilde, nederdalen, doch dit was een gevaarlijk werkwant de wind blies met ontzettende kracht. Men opende de luchtklep en wierp de ankers uit. Ongeluk kiglijk nam de horizontale vlugt van den ballon met iedere seconde toe; de eerste hindernis die de ankers ontmoetten was een boom. Deze werd in een oogenblik ontworteld en medegesleept tot den tweeden hinderpaal, een huis, welks dak werd medegesleept. Op dit oogenblik braken de beide ankerkabelszonder dat de reizigers zulks bemerktenzoo groot was de snelheid waarmede de ballon werd voortge stuwd en die reeds 60 mijlen in het uur bereikte. De ka bels waren 2|- Ned. duim dik en konden een kracht van 5000 kilo verduren. Louis Godardde schokken voorziende die zouden vol gen - het oogenblik was hagchelijk't minste verzuim kon den dood ten gevolge hebben - hield niet op zijn mede reizigers te bemoedigen; de ballon vloog nog steeds met een snelheid van 60 mijlen in het uur; door de opening van de klep had hij een zekere hoeveelheid gaz verloren en kon hij niet meer opstijgen. Tot overmaat van ongeluk liet de hellende rigting waarin de ballon werd voortgedrevenniet toe dat men met de koord van de klep behoorlijk kon werken. Eerst met groote moeite en het uiterste gevaar slaagde men er in het touw meester te worden, dat toen stevig werd vastgemaakt, on danks de schokken die de ballon ondervond. Een vreeselijke schok wierp den heer Felix onder het huisje dat telkens op den grond stiet. Jules Godard trachtte daarna met een an der reiziger met de stukkendie men van de kabels had overgehouden zich aan de boomen vast te hechten. Twee der reizigers sprongen uit het huisje op den grond en kwa men met eenige ligte kwetsuren vrij. Het huisje, door den ballon steeds voortgesleept, verbrak boomen van 50 duim dikte en wierp alles omver wat men tegen kwam. Eindelijk geraakte hij vast, nadat eerst Godard, Nadar en Montgolfier door een hevigen schokde beiden eersten tegen den grond en de derde in het water waren geworpen. Mevr. Nadar bleef het laatste in het huisje, doch geraakte eindelijk tusscheu het huisje, dat niet minder dan 1100 kilo woog, en den grond, terwijl de ballon als een woe dend monster alles vernielde wat hem omringde. Eerst na groote inspanning gelukte het Mevr. Nadar uit hare ge vaarlijke positie te verlossen. Men weet dat de reizigers ter stond de noodige geneeskundige hulp hebben ontvangen. Volgens de laatste berigten is hun toestand boven verwach ting gunstig. Nadar is slechts ernstig gekneusd en zijn echt genoot zal ook weldra hersteld zijn. OFFICIEEL MIEUWi. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te we ten dat het 1ste Suppletoir Kohier van de plaatselijke di recte belasting voor 1863, door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 20sten October 11., G. S. N°. 21, goed gekeurd en den 26sten October aan den gemeenteontvanger ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verpligt ie zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 29sten October 1863 des namiddags ten één uur. Onderwerpen 1°. Regeling van de jaarwedden der amb tenaren aan het algemeen kantoor van ontvang. - 2°. Ge meente-begrooting voor 1864. Gehuwd Leiden, 28 C. C. STEGERHOEK, en C. S. EIGEMAN. October 1863. op een groot dorp in Zuid-Hollandin een klein gezin, zonder kinderen, eene TWEEDE-MEI»P. G.bekwaam voor de waschnetjes en vlug kunnende stijvenstrijkennaaijen stoppen en mazenook tafeldienen. Adresonder Letter li. franco, aan het Bureau Leidsch Dagblad. IMËDERIJ. UIT DE HAND TE KOOP, eene sedert onheugelijke jaren welbeklante SMEDERIJ met HUIS en ERF .staande op een van de beste standan der stad. Te aanvaarden 1 January 1864 en te bevragen onder letter 19. aan het Bureau van dit Blad. Brieven franco. Plano's en Harmoniums Warmoesstraat, J. 592te Amsterdam. H. KOUTER te Delft, heeft uitgegeven en alom verkrygbaar gesteld: HERINNERING EN LIED VOOR HET VOLK IN 1865. Prijs 10 cents, en ter verspreiding onder het volk en op de scholen: de 50 voor f 3,75 en de 100 voor f 5. De vierde druk ziet reeds het licht. Ontvangen eene schoone partij Plano's uit de meest gezochte fabriekendie door voordeeligen aankoop goedkoop kunnen verkocht worden. Voor liefhebbers van pijphuisorgels zijn vele gebruikte voorhanden, van af 140 tot f 400, waaronder door de beroemde VOOL vervaardigd, zeer geschikt voor eene kleine ge meente. Brieven franco. H. KINPSCHEER Fabriekant van kerk- en huisorgels.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3