Binnënlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. reeds gevestigde rijksaccijnsen. Die maatstaf kan zelfs vermin- j dereD wanneer die verhooging zich uitstrekt tot de gemeenten waar, vooral ten platte lande, de personele belasting minder opbrengt en de afstand dus minder verlies baart. Dan blijft nog over een aequivalent te vinden voor de plaatselijke be lasting op het gemaal, die6 8,000 opbrengtmaar behalve het voordeel, dat de afschaffing der plaatselijke tolliniën op het hoog bedrag der perceptiekosten na verloop van eenige jaren zou opleverenheeft de tegenwoordige Minister van Finantiën door zijn berekeningen het middel aan de hand gedaanom de grondslagen der personele belasting meer productief te maken en wij zouden meenen ook door de be staande zes grondslagen te vermeerderengelijk de nu ge heven wordende hoofdelijke omslag reeds bedektelijk de hoofd som van den aanslag verhoogt. In een woordwat nu aan personele belastingen bij den rijks- en bij den gemeenteont vanger door dezelfde belastingschuldigen tfordt gebragt, ontvange voortaan de gemeenteontvanger alleen, terwijl de rijksontvanger daarentegen invordert de verhoogde accijnsen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Mheer H. A. Ernon. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is na voorafgaand vergelijkend examenmet 1 No vember e. k. benoemd tot opzigter van den waterstaat der 4 de klasse F. C. Brak. De afwezigheid van onzen stadgenoot den baron Taets van Amerongenlid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraalbij de verschillende stemmingen, die plaats gehad hebben over het wetsontwerp tot stichting van een paleis voor de Volksvertegenwoordiging wordt gerechtvaardigd in een der 's Gravenhaagsche dagbladen. De beraadslagingen over dat wetsontwerp duurden zoo lang, dat de stemmingen nog niet waren aangevangen toen het tijd werd, om zich met de namiddagtrein naar Leiden te begeven of verpligt te zijn den avondtrein aftewachten. Bijzondere allezins recht matige eischen bestonden er voor den heer van Amerongen om met den namiddagtrein tot den schoot van zijn gezin terugtekeeren eischen die het algemeen belang eerbiedigt en gedoogt- vooral nu het zich liet aanziendat het lot van het wetsontwerp niet van eene stem zou afhangen. Heeft het niet velen bevreemd, dat over dit regeringsvoorstel zoo lang is beraadslaagd Men kon zeer goed de berekening maken dat de zitting voor 4 uur zou zijn afgeloopen. Men berigt uit 's Hertogenboschdat de persoon van Jan van Veen, die verdacht werd gehouden van den moord aanslag op Mgr. Zwijsen te hebben gepleegd en dien ten gevolge iu hechtenis was, spoedig op vrije voeten zal wor den gesteld. Uit Dordrecht schrijft menEenige dagen geleden zagen wij een vreemd schouwspel. Wij werden vergast op het bezoek van twee Japanners, waarvan een in groot kos tuum. Het waren de-chef van de hier te lande aangekomen Japanners, een Prins, gelijk hij voorgeeft te zijn, en nog een officier der marine. Zij kwamen hier eenige toebereidse len maken voor de installatie van den laatstedie op de werf der heeren Gips de theorie van den scheepsbouw komt leeren en vergezeld zal worden door een Japansch werkman die alleen voor de praktijk bestemd is. Beiden zullen in het begin van December zich alhier vestigen en verblijf houden ten huize van den heer Goedhart. De bezoekers die goed Hollandsch spraken heeft men een klein diner aangeboden. Zij waren allervoorkomendst en zeer ingenomen met Holland. Zij deelden o. a. mede dat de tegenstanddie zich in hun land openbaarde tegen de vreemdelingen geheel op rekening kwam van den zeer conservativen geestelijken Keizermaar dat de wereldlijke Keizer zeer veel op had met de Euro peanen en met name de Nederlanders. De eerstgenoemde en de groote leenmannen des Rijksdie, als de zeer libe rale ideën van den wereldlijken Keizer ingang vindenvoor vermindering van magt beducht zijn, verzetten zich met alle kracht tegen al wat de Europesche beschaving in Japan kan doen veld winnen. Dr. D. Lubach behandelt in de laatst uitgekomene 11de aflevering van het Album der Natuur op een beknopte en eenvoudige wijze wat voor het eigenlijk wezen der Magie moet gehouden worden en welke de zeer natuurlijke groad voor het geloof aan Magie iszoodat daaruit tevens kan worden opgemaakthoe de Magie met de wetenschap in ha ren oudsten vorm en met de natuurwetenschap in het by. zonder, ten naauwste zamenhangt. - Zijn belangrijk betoog eindigt aldus //Ik hoop, dat ik den aard en het wezen der Magie ge noegzaam heb toegelicht, om vooreerst het onderscheid te doen opmerken tusschen haar en de wel naauw met haar verbondene en van haar afstammende, maar toch inderdaad van haar verschillende populaire Magie of hekserijen om ten tweede te doen inzien hoe het geloof aan Magie, wel verre van louter en alleen in dwaling en verdichting zijn grond te hebbeninderdaad berustte op een feithet wer kelijk bestaan eener geheime wetenschap, die, daar zij voor gewone menschen ontoegankelijk scheen en in het bezit was van personendie geacht werden met het goddelijke en bo< venmenschelijke in naauwe betrekking te staanniet dan van hoogeren oorsprong geacht kon worden te wezen. Als zooda nig behoort de Magie tot de geschiedenis der wetenschap geenszins alleen tot de geschiedenis der menschelijke dwa lingen. De tijd is voorbij, toen men met een medelijdend schouderophalen alles voorbij ging, wat men kort weg, om er zich van af te maken met den naam van bijgeloof be titelde daar men is begonnen inteziendat dit alles toch een grond heeft, 't zij in den menschelijken geest zei ven 't zij in werkelijke feiten al zijn ook die feiten onvolledig en al worden zij verkeerd geduid." Een boer te Wilsum bood voor eenigen tijd een zeer schoonen hengst voor 150 te koop aan. Later met dit dier op een tentoonstelling verschenenom te dingen naar een prijs of premie, werd hem ƒ700 geboden, waarvoor hij de koop sloot. Wel een bewijs dat hij onbekend was met de waarde van zijn eigendom. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Woensdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 46°, te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 51°. In de zitting der kiesgerechtigden van het tweede kiesdistrict van Berlijn, dezer dagen gehouden, is door een der aanwezige leden verzekerddat de chef der garderobe van den Koninklijken schouwburg, onmiddellijk na de ver kiezingen in de grondvergaderingenuit zijn betrekking welke hij 15 jaren lang had bekleed, is verwijderd, omdat hij voor de liberale kandidaten had gestemd. Dezer dagen overleed een te Weenen algemeen bekend persoon, namelijk de heer Joseph Fichna. Voor ongeveer 20 jaren trad hij als klerk in dienst bij de Donaustoomboot- maatschappij. Door ijver en naauwgezetheid klom hij binnen weinige jaren op tot chef der expeditie. Ook buitendien on dervond hij veel geluk in zijn ondernemingen, zoodat het vermogen door hem nagelaten op ruim fl. 700,000 wordt begroot. In de Lazaristenkerk te Weenen worden sedert een paar dagen predikatiën gehouden door pater Wolf, tegen het bekende werk van den heer Bénangetiteld//Het leven van Jezus." Ten einde het kwaad te boeten door het schry- ven van dergelijk geschrift begaan, zegt de gemelde pater, zal in genoemde kerk een buitengewone tentoonstelling van gewijd vaatwerk plaats hebben en zullen afzonderlijke gods dienstoefeningen worden gehouden. Uit Gallicie wordt gemelddat alle Russische grens vestingen tegen Oostenrijk gewapend en in staat van verde diging gebragt worden. Het Fransche gouvernement schijnt over den gang van zaken in den Libanon tevreden te zijn .althans onlangs is het kommandeurskruis van het Legioen van Eer aan Faud Pacha, den Turkschen gouverneur van het gebergte, ge schonken en het officierskruis van die ridderorde aan de twee patriarchen in den Libanondien der Maronieten en die der Armeniërs. Men verwacht te Parijs den broeder van den Taikoeu.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2