Buitenlandsch Nieuws. lukkig zijn geslaagd en aan deze gassoort den naam van hydrocarbon-gas hebben gegeven. Hunne methode berust op het feitdat waterdamp in tegenwoordigheid van koolwater stoffen over gloeijende kolen geleid, zich ontleedt en dat daarbij tusschen de koolwaterstof en de waterstof, een van de ontledingsproducten van den waterdamp, een verbinding plaats heeft, welke verbinding gasvormig is. De gas brandt met een heldere sterklichtende vlamkwantiteit en kwali teit overtreffen de gas, die men uit de gebruikte koolwa terstoffen zeiven 'op de gewone wijze bereidt. De distilleer- toestel bestaat uit een oven met één retort. De koolwater- j stofhoudende grondstoffen, die met voordeel te gebruiken zijn, zijn hout, pikharssteenkolenteer, bruinkolenteer enz. Ter ontwikkeling van 1000 kubiek voet gas, hebbende de j dubbele lichtkracht van gewoon steenkolengas, zijn 15 a 20 i Nederl. ponden teer, 25 a 30 pond water en 2 a 3 pond j houtskolen noodiglaatsgeuoemde stof is echter voor weken achtereen voldoende. Een gewone gasretort levert in 24 uur 8 a 9000 kub. voeten gas. Prof. Scholten behoort tot die geleerde mannendie hun gevoelen nimmer verbergenmaar aan de openbaarheid prijs geven al wat zij voor het belang der wetenschap nuttig en heilzaam dchten. In onzen tijd heeft bijna de meeste waarde wat op theologisch gebied besproken en behandeld wordt. Merkwaardig en hoogst belangrijk zijn derhalve de toespra ken waarmede de hoogleeraren in de godgeleerdheid hunne akademische lessen openen. Zij kunnen evenwel niet altijd betrekking hebben tot onderwerpendie voor een wijderen kring dienstig zijn, bijv. wanneer zij betreffen vermanin gen voor den aanstaanden evangeliedienaar, om reeds in de jaren der voorbereiding vromelijk en zedig te levendan is j de openbaarmaking niet noodzakelijk. Zij kunnen een geest van verzoening der onderscheidene rigtingen ademen en den I gemeenschappelijken grondslag van alle godgeleerde ODder- r zoekingen meer uitsluitend betreffen dan toch is de uitgave van zulk een toespraak wenschelijkopdat de eerlijkheid en ernst van den hoogleeraav aan het licht kome. Zij kunnen ook zijn van doldriftigen en oproerigen aardom als een tweeden Napoleon op theologisch gebied te rammeijen tegen i oude eerwaardige en ijzervaste sterktenhet is dan voor- j zichtiger misschiendat die woorden blijven binnenska- mers en slechts opgevangen worden in het jeugdig ge- moeddat door vaderlijke opvoeding en raad tegen kwade indrukken gewapend is. Prof Scholten is de eenige die zijn j toespraak, in September 1863 gehouden liet drukken en ver- krijgbaar stelde, daaraan de titel gevende van: nhet leven j van Jezus door Ernest Rénau." Die toespraak wenschen wij j in de handen van allen, die dat belangrijk werk hebben doorbla derd en ook andere geschriften daaroverhebben gelezen. Die toespraak maakt iedereen, roomsch en onroomsch meer bekend met de gevoelens van den Franschen en van den Leidschen Hoogleeraar over den persoon des Stichters van de Christelijke Kerk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 45°. Zondag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 42°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 51°, te 5 uur 49°, te 8 uur 42°, 's avonds te 10 uur 37°. Maandagmor gen te 5 uur 34°, te 8 uur 37°, 's middags te 12 uur 46°, te 4 uur 45°. Mag men het Frankforter blad l'Europe in dat op- zigt geloovendan heeft de viering van het gedenkfeest op 18 October een zoo verrassenden en weldadigen invloed op den keurvorst van Hessen uitgeoefenddat men eerlang een algemeene eu onvoorwaardelijke amnestie daar te Lande zou mogen te gemoet zien. Op den genoemden dagzegt het blad verder, vertoonde zich de beste harmonie tusschen het hof en de bevolking; de Keurvorst werd overal met gejuich ont vangen en tranen van vreugde blonken in zijne oogen. De voor zitter der Kamer, de heer Nebezthanwas aan zijn tafel genoo- digd en werd door den Vorst met de grooste onderscheiding behandeld. Aan de veteranen zond de Keurvorst tot viering van het jubel- en verzoeningsfeest1000 thaler, 350 flesschen champagnewijn en het voor den feestmaaltijd benoodigde wild toe. De jongste berichten aangaande de herkiezingen in Prüissen bevestigen den reeds van daar vermelden uitslag. De kiezers waren veel talrijker opgekomen dan ooit het ge val wasterwijl de liberalen in de meeste steden de over winning hebben behaald. De partij van vooruitgang was zoo danig gewenscht, dat sommige kiesvereenigingen niet een hunne reactionnaire candidaten hebben durven voorstellen. Het schijntdat er mededinging bestaat met betrek king tot de nieuwe leening voor Oostenrijk. Er bevinden zich te Weenen twee vreemdelingen herwaarts gekomen met het doel, naar men beweert, om de leening overtenemen. De eerste is de heer Mendel uit Amsterdam, een der di recteuren van de Bank voor Handel en Nijverheid aldaar, welke inrigtinghoezeer geheel zelfstandig werkendein zeer naauwe betrekking staat tot het Parijsche Crédit-Mobilier. De andere vreemdeling is de heer Goldschmidt, bankier te Frankfort. In het vorige studiejaar hebbenblijkens een thans verschenen staat, 200 studenten aan de hoogeschool te War schau den dood op het slagveld gevonden. In het geheel moeten thans nog 500 studenten ingeschreven zijn. Met betrekking tot de lotgevallen der reizigers met den ballon le Géant van Nadar, bevat de Hamb. Börsenh. de volgende berigten in haar jongste nommer: Te Nienburg had men den ballon reeds ten 9^- uur in het oogwelke uit het zuidwesten de stad naderde. Het benedengedeelte van den ballon scheen geheel ledig en werd door den wind heen en weder geslingerd. Toen de ballon over de rivier in de stad kwamwas hij op geringe afstand van den beganen grond. De reizigers hadden dan ook het plan om nedertekomenwant naauwelijks hadden zij den straatweg gepasseerd of zij wierpen een anker uit. Men spande alle krachten in om het touw te vattentoen de ballon den spoorweg passeerde, maar te vergeefs. Eindelijk daalde de ballon zelf zoodanig, dat het aan den ballon be vestigde huisje in aanraking kwam met telegraafdraden en deze brak. De schok hierdoor te weeg gebragt was zoo sterk dat het huisje bijna het onderste boven werd gekeerd. Het breken der telegraafdraden nam dit gevaar weg, maar nu ontstond daarop een nieuw gevaar, namelijk dat de reizi gers in aanraking kwamen met een steviger voorwerp dan- een telegraafdraad met daartoe behoorende palen, want het huisje werd nu een eind weegs over het weide- en bouw land voortgesleept. Terwijl dit plaats had hoorde men het augstgeschrei der personendie in ijlende vaart over den grond werden voortgesleurd. Hierdoor was het niet mogelijk dat de van alle zijden toesnellende personen de touwen gre pen welke uit het huisje van den ballon werden toegewor pen. Door het uitschieten van den wind was de ballonin de nabijheid van Walpo gekomenweder zoo hoog, dat hij" zich boven de boomen verhief èn tusschen het raadhuis van Walpo en de Krakoeen berg met houtgewas bedektheen ging en voortgestuwd werd in de rigting van Lichtenmoor en Rethem. Ten gevolge van de ondervonden schokken en het voortsleuren over den grond zijn hier en elders ver scheidene voorwerpen door de reizigers verloren. Zoo heeft men in de nabijheid van Nienburg gevonden twee zware ijzeren stangen, in den vorm van rijtuigassen, een trompet, een hoed te Parijs gekocht op de Place de Sebastopol, volgens de étiquette welke zich daarin bevondenz. Uit Rethem wordt aan de Allerwird dd. 19 dezer gemeld, dat des voormiddags reeds in de rigting van Lichtenmoor een ballon was waargenomen, welke zich zoo digt langs de oppervlakte der aarde heen bewoog, dat de reizigers onge twijfeld het plan hadden om nedertekomenhetgeen eindelijk plaats had in de nabijheid eener afzonderlijk staande woning. De ballon viel op het daaraan bevestigde schuitje (het huisje waarin Nadar en de zijnen zich bevonden) en bedekte het geheel. Met groote moeite gelukte het aan een 20tal toe- ijlende houthakkersom de personenonder den ballon be dolven, te voorschijn te halen. Zij waren 9 in getal, en onder deze bevond zich eene dame. Verscheidene hunner en vooral de damezijn zwaar gekwetst. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat Nadar voor zijn laatste luchtreis zijn testament heeft gemaakt. Zijn toestand is beter en zijn leven buiten gevaar. Over een paar dagen vertrekt hij naar Londen. Met de maatschappij van het kristallen paleis heeft hij een contract gesloten waarbij hij zich ver-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2