a°. \m0 N°. HBO. Maandag 26 October. Binneiilandsch Nieuws. - Z. M. de Koning heeft benoemd tot officier der orde van den Eikenkroon de kolonel J. J. van Emmerik, ge pensioneerd hoofdintendant der militaire administratie in Ne- derlandsch Indië. Z. M. heeft benoemd tot burg. der gemeente Broek in Waterland B. Koker en der gemeente Bocholte G. J. Deutz en tot raadsheer in het Pror. gerechtshof in Friesland Mr. 3. W. Tromp procureur te Leeuwarden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroe pen tegen Donderdag den 29sten dezer, des namiddags te half drie uur. Het eenige ontwerpdat zij alsdan te behan delen heeft, is dat tot het stichten van een paleis voor de beide Kamers der Staten-Generaalzoodat deze bijeenkomst van de Eerste Kamer niet lang zal duren. Ingevolge de voorschriften der Provinciale wet, zul len de Staten der provinciën op Dingsdag den 3den No vember aanstaande bijeenkomentot het houden van hunne naj aars vergaderin g. De Hooge Baad der Nederlanden heeft in zijn alge- meene vergadering van 13 dezer herbenoemd tot leden van het bureau van consultatie te 'sHage, Jhr. Mr. J. de Witte van Citters en Mr. D. Léon. De officier van gezondheid 3 de klasse van het Oost- Indisch leger H. van den Broeck heeft zich aan boord van het te Nieuwediep liggend schip Christinagezagvoerder J. F. Bemerus, ingescheept, ten einde daarmede zijn bestemming naar Java te volgen. Onder presidium van den luit.-gen. Duijcker, inspec teur van het wapen der infanterie, zullen den 2den der volgende maand te 's Hage de vereischte examina's een aan vang nemen van de onderofficieren dingende naar den rang van 2den luitenant bij de wapens der infanterie, kavallerie «n artillerie van het leger hier te lande. Tot ingenieur voor de spoorwegen in Nederl. Indië is benoemd de heer P. Bondam, stadsarchitect te Kampen. Van het vonnis der arr.-rechtbank te Botterdam waarbij de boekdrukker H. A. M. Boelauts te Schiedam is vrijgesproken van de beschuldiging wegens nadruk der wer ken van Vondel is het Openbaar Ministerie in hooger beroep gekomen, Bij den Gemeenteraad van Utrecht is ingekomen een voorstel van burgemeester en wethouders, om de prijs van het gas te verminderen tot op 13 cents de kubiek elop grond van de aanvankelijk zeer gunstige uitkomsten der ge meentelijke gasfabriekde openbare straatverlichting kost jaarlijks f 34,000. - Naar men zegt hebben de heeren Schretleu alhier en Maxwils te 's Hage zich op nieuw gewend tot den Minister van Binnenl. Zakenter bekoming van concessie voor een spoorweg van 's Hage naar Gouda. Ook wordt medegedeelddat er concessie is aangevraagd voor een spoorweg van 's Hage naar Utrecht en een soort gelijke, welke in verband staat met een haven te Sche- veningen. De schoolopziener in het eerste district der provincie Zuid-Holland heeft een verslag gegeven van den afloop der van 7 tot en met 21 October jl. gehouden examens bij de commissie in deze provincie, waaruit wij het volgende me- dedeelen //Een groot gebrek, dat ditmaal sterk in het oog sprong was dat vele der candidaten niet in staat waren hunne denk beelden helder en in behoorlijke orde medetedeelen en dat over de onderwerpendie zij als hulponderwijzersreeds ge roepen worden in de school te onderwijzen. De schuld hier van ligt zeker in het groote onderscheid tusschen onze schryf- en spreektaaldie zeer nadeelig op de laatste werkt en een verwaarloozing van alle vorm doet ontstaan, waaraan bij de naburige volken slechts de van alle opvoeding verstokenen zich schuldig makendoch die hier te lande zelfs aan de meest ontwikkelden ten laste kan worden gelegd. Om goed te kunnen rekenen is zeker de kennis van de theorie voor den onderwijzer onmisbaar en daar was nu ook kennelijk werk van gemaakt. Doch dit is nog geen reden om het cijferen te verwaarloozenvlijtig sommen te maken zoo als dit heetis volstrekt noodig om die vaardigheid in het omgaan met getallen te verkrijgen zonder welke de beste theorie in en buiten de school het niet ver brengen zal. Schijnbaar ingewikkelde breukvormen op de geleidelykste wijs te vereenvoudigen was door te weinigen goed geleerd. De Algemeene Synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk heeft ter kennis van de onderscheidene ker keraden en gemeenten gebragt, dat Zondag den 15 den No- LEIDSOH DAGBLAD Deie Courant rerichynt eiken dag. be halve Zon- en Feeitdagen, en-koet voor Leiden ƒ1.96, en franco per poet 2.80 in de drie maanden. Afconderigke Noin- mers Vijf Cente. Prijs der Advertentiëu1-6 regels ƒ0.76. Iedere régel meer 12} Cte. Geboorte-, hu welijke- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cte. Zegelrecht 85 Cte. Spoortrniacn van Leiden naar 'e GravanhageOelft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 4 ra.; 12 u. 54 m.; 3 u. 59 m.j 6 u. 9 na.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 n. 46 m.; 11 n. 46 m.; 8 u. 5 m.; 4 u. 62 m.; 9 n. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgexonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dageljjke uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 n. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van alke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 'ia. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's m. tot 10 u. 30 m. ar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeeateraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder», Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie eau Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie ven Fabrioage des Zaturdags van 11I uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelyks van 102 uur. - De Gemeente- Architect i* te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Ksmtoorder Plaatselijke Aeoguten, dagelijks van 81 uur en van 86 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelyks van t1 uur en van 86 uur; ven 'sRijks Direete Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9X nar. ven Zegel, Registratie dagelyks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1