N°. 1129. Zaturdag 24 October. A0. 18(531 maandag* Collêcte! Binnenlandscb Nieuws. fl\v fö LEinSC Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, eu franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents s Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekeudmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. SlpoortreineD van Leiden naar 's Graveuhage, üelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.; 12 u, 54 m.; 3 u. 59 m.; 6 u» 9 m.; V u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.j 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 15 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Teiegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 uur 's m. tot 10 n. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersiMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zatnrdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks yan 10—2 uur. - l)e Gemeente-Architect i« te sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 unr. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. j Aau zulk eejo herinneringmisschien voor de meesten zijn wij gewoon. In het najaar, gelijk in het voorjaar, zijn de meeste armbesturen en regenten van sommige godshuizen van de verschillende godsdienstige gezindheden gewoon met opene schalen langs de huizen der ingezetenen rondtegaan tot het doen eener inzameling van liefdadige giften. De col lecte, die op Maandag 26 October zal gehouden worden, is echter een buitengewone, zoo als er nog nooit een heeft plaats gehadomdat het doel éénigde bestemming voor slechts éénmaalde aanleidende oorzaak voor alle ingezetenen des Rijksvoor alle Nederlandersals een eenig man hoogst- belangrijk is. Vijftig jaren geleden maakten de Nederlanders een dee van het Fransche Keizerrijk uit. «Geheele vernietiging van den Staat; rechtstreeksche onderwerping aan vreemde magt; on- iniddelijke heerschappij van den man die de halve wereld gehoorzamen en sidderen deed. De waarborgen van afzon derlijk volksbestaan werden ontnomenverfransching zooveel mogelijk voorbereid en bevorderd. In de gestrengheid en verderfelijkheid der maatregelen, die een vaderlandsch Be wind en een volkslievend Koning afgeweerd hadin Con scriptie en Tierceringen Policieen Censuurin de vin dingrijkheid en ijver der verachtelijke satellieten van den geweldenaarondervond men dat Napoleon zelf de Regent was." In ieder departement een Prefectde Celles te Am sterdamgestreng zonder verschooning of verzachting, zon der sporen van menschelijkheid of zedelijkheid; de Stassart te 's Hageeen bekwaam Staatsdienaarwat gaven en kun digheden betrof, en die met getrouwheid en ijver aan het geweld ten dienste gestaan beeft; beide beladen met den haat en het afgrijzen des volks. Weldra is het vijftig jaren geledendat het Fransche juk werd afgeworpen. 17 November 1813 was de dag, waarop de Hollandsche Natie zich vrij gevoelde en vrij maakte, maar de omwenteling kenmerkte zich door orde en was de over gang tot een nieuwe regeringsvorm onder den scepter van Oranje! De verlossing van Holland uit de Spaansche dwingele.ndij heeft in de Leidsche Hoogeschool een Nationaal gedenktee- ken. Noch te vergeefs zocht na een tijdverloop van vijftig- jaren het nageslacht een gedenkteeken van de verlossing der Fransche heerschappij. Tot stichting daarvan wordt een gift gevraagd van alle Nederlanders; en daartoe gaan op Maandag 26 October van huis tot huis opene schalen rondopdat ieder van wat stand of vermogen in de gelegenheid zij daartoe het zijne bij te dragen en ook een steen aanbrenge voor het gebouw en voor de gedenkteekeuen die aan het verre nageslacht zullen vertel len hoe het tegenwoordig geslacht in gedachtenis wil ge houden hebben de gebeurtenis van 17 November 1813 Ieder geve wat hij wil; die wil zij de uitdrukking van zijn overtuiging en die overtuiging regelt zich naar de waarde die gehecht wordt aan het genot van staatkundigeburger lijke en godsdienstige vrijheid. De godsdienstige viering dier gebeurtenis kan alleen beteekenis hebbenals zij is vooraf gegaan door een onbekrompene ondersteuning van de plannen die het Nationaal gedenkteeken betreffenal denkt men daarover verschillend. I i In de zitting der Tweede Kamer van Maandag 19 dezer zijn ingekomen de navolgende verzoekschriften, als drie adressen houdende bezwaren tegen het vroeger voorge dragen ontwerp van wet op de personeele belasting, als van G. S. van Dulden en andere landbouwers en industrieelen in de provincie Groningen; J. P. Bauma, en andere land bouwers en industrieelen te Uithuistermeeden in de provin cie GroningenH. Koomen burgemeester en wethouders te Winkel, provincie Noord-Holland; een adres van de Twent- sche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel houdende verzoek dat de Kamer hare goedkeuring hechte aan de beide wetsontwerpen lot afschaffing van den accijns op de brandstoften en tot verhooging van dien op het gedistilleerd

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1