Binnenlandsch Nieuws. het bewijswelk een aanzienlijk deel van de raadsleden de j toevallige minderheid uitmaaktedie hoewel op geheel andere j grondenvoor een verminderiug van den gazprijs zich heeft verklaard. Een herzieuiug der verordening van 14«Mei 185 8 is hoog noodig. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Giethoorn Mr. W. Tonckens; tot audit, bij den schutters raad der dienstdoende schutterij te Hilversum R. J. J. van Alphen, vroeger lste luit. bij die schutterij; bij het wapen der artilleriebij het regement veldartillerie, tot lsten luit. den 2den luit. M. L. C. Staring, van het korps; tot kom- mandant van het hui3 van militaire detentie nabij Leiden J. vau den Berghthans kommandant der gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam en in diens plaats be noemd A. C. Hania, thans adjunct-kommandant van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden; tot kan tonrechter te Sluis Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort advokaat te Voorschoten; tot kantonrechter te Cortgene Mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, advokaat te Mid delburg; tot procureur bij de arr.-rechtbank te Amsterdam H. P. Loggeretot plaatsvervangend kantonrechter te Axel S. A. de Smidt; tot plaatsvervangend kantonrechter te En schedé H. van de Velde; tot procureur bij de arr.-recht bank te Roermond Mr. C. J. H. Guillontot griffier bij het kantongerecht te Almelo Mr. J. Cromhoff; tot griffier bij het kantongerecht te Amersfoort Mr. H. P. Hoog griffier te Wou- bruggetot ontv. der dir. bel. en acc. te Werkendam c. a. de heer K. J. Gey van Pittius te Gemert c. a. T- Men verneemt, dat ter vervulling der vacature, ont staan door het eervol ontslag, verleend aan den procureur bij de arr.-rechtbank te Rotterdam Mr. J. W. Muntz, door dat collegie aan den Koning zijn voorgedragen (bij tweetal) Mr. G. J. A. Faber eb Mr. P. G. Bijstra, beide advoka- ten te Rotterdam. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn, ten gevolge van ontstane vacatures, de navolgende be noemingen, bij opklimming, in het personeel der ambtena ren ter provinciale griffie geschied: tot adjunct-commies 2de kl., de lste klerken C. H. Hattinga Raven en B. van Gogh Bz., tot lste klerkende 2de klerken J. L. G. Le Rutte A. J. van den Berg en J. J. Brinckmann; tot 2de klerken, de buitengewone beambten L. C. G. Verhulst, J. L. Brands, E. J. van Brederode en J. J. T. Witmar; tot buitengewoon beambte J. Völcker, zijnde bij hetzelfde besluit aan eenige andere ambtenaren verhooging van jaarwedde verleend. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben tot lsten geneesheer in het krankzinnigengesticht te Zutphen benoemd den heer Dr. A. H. van Andel. Men verneemtdat de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal spoedig zal worden bijeengeroepen tot behandeling van het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp van wet tot daarstelling van een Paleis voor de Volksvertegen woordiging. De heer Mr. C. A. Beens heeft ten gevolge zijner herbenoeming tot kantonrechter te Bredaopgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Staten-Generaalzoodat in het hoofdkiesdistrict Tilburg een nieuwe verkiezing zal moe ten plaats hebben. De heer C. W. Oomenlid van de Tweede Kamer, is door een ernstige ziekte aangetast en reeds van de sacra menten der stervenden voorzien. Uit een door het Departement van Finantiëu openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de 9 eerste maanden van het jaar 1863, blijkt, dat die opbrengst heeft bedragen f 45,283,856,62^- tegen f 43,556,661,09 in hetzelfde tijdvak van 1862. Naar men verneemt, is den heer Jacobus Enschedé Jhz., ingenieur van de Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij op zijn verzoekeervol ontslag uit genoemde betrekking verleend. Uit Leeuwarden wordt medegedeelddat op den spoorweg van Breda naar Tilburg de rijtuigen der Maat schappij uit Berlijn en uit Belgie afkomstig zijn maar alleen de bagage- en voed eren wagens in de fabriek der Utrechtsche maatschappij vervaardigd werden. Het geheele materieelmet uitzondering der locomotieven was daarentegen uit laatstge noemde maatschappij afkomstig voor den spoorweg van Leeu warden naar Harlingen. Het is van belang voor de eer der Nederlandsche industrie die bijzonderheid openbaar te ma ken. De Utrechtsche fabriek zal in uitgebreidheid toenemen naar mate het net onzer Staatsspoorwegen voortgezet en vol tooid wordt, hetgeen voor de arbeidende klasse in ons vaderland van groot belang is. Men schrijft uit HarlingenIk verneem van goeder hand, dat er voorloopig tusschen hier en Leeuwarden drie treinen zullen rijdenwaarvan de eerstedie 's morgens kwart voor 7 uur van Leeuwardeu en kwart over 8 uur van hier rijdt, den overtogt in 3 8 minuten zal doen, ter wijl de beide andere treinen daartoe 51 minuten zullen noo dig hebben. De laatste trein verlaat Leeuwarden te 4 uur en Harlingen kwart over 5 uur. Volgens het algemeen ge voelen is de regeling der beide eerste treinen zeer geschikt gestelddoch de laatste wel wat vroeg. Dingsdag nacht is te Nijmegen de vrouw van een Israëlitischen koopmanDrukker geheeten bevallen van vier meisjesallen in leven. De kraamvrouw is nog zeer jong pas omstreeks 3 jaren gehuwd, en het vorig jaar omtrent denzelfden tijd insgelijks bevallendoch toen slechts van één meisje. Men meldt uit Enschedé van 19 dezer het volgende Heden morgen te half 7 uur passeerde onze stad de lucht ballon komende van Parijs. De reizigers hebben den nacht in een Pruissisch grensstadje doorgebragt. Betreffende het geval te Ruinenwaarvan melding is gemaakt, verneemt men nader, dat een lijkschouwing heeft plaats gehad en dat de ingewanden van den overledene naar Groningen zullen worden gezonden om aldaar scheikundig te worden onderzocht. Het vermoeden, dat de pannekoeken niet van gewoon deeg zijn gebakkenschijnt dus gegrond te zijn. Maandag heeft de plaatselijke commissie voor het na tionaal gedenkteeken voor November IS 13 te Arnhem de aangekondigde collecte gehouden. De opbrengst daarvan was f 807,93 in één zak vond men o. a. een gouden Willem I en een gouden Napoleon I. Door een ingezeten werd bij de collecte aan het lid der commissiedat zich ten zijnen huize vervoegdeeen gift voor het gedenkteeken geweigerdmaar ten behoeve der al- gemeene armen een bankbillet van honderd gulden ter hand gesteld. De Gemeenteraad van Gorinchem heeft bepaalddat op 17 November aanstaande zal worden gevlagd, maar eerst op den 20steu Februarij des volgenden jaars feestelijk zal herdacht worden den 20sten Februarij 1814, waarop de Franschen eerst die stad hebben verlaten. De heeren L. J. Enthoven en Comp. te 's Hage hebben, ter voorkoming, zooveel van hen afhangt, van on geregeldheden bij de viering der feesten in de volgende maandaan hunne werklieden verboden den voorgenomen optogt te houdenmet bedreigingdat diegene onder de werklieden, die deel mogt nemen aan ouverhoopte wanorde lijkheden, dadelijk uit hunne dienst zal worden ontslagen. Verder hebben genoemde heeren aan de werklieden mede gedeeld, dat deze met hunne vrouwen op den 18den No vember ten hunnen koste in de fabriek zullen onthaald worden. Bij de commissie des kerkeraads van de Nederduitsche Hervormde gemeente te 's Gravenhage, is ten behoeve van het nieuw te stichten Weeshuis ontvangen van N. N. een gift van f 500, uit erkentelijkheid aan God bij de herin nering aan de verlossing van onderdrukking. Ds. J. J. van Toorenenbergen te Vlissingen heeft de benoeming van director van het Zendelingshuis te Utrecht aangenomen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Otterloo Ds. J. H. Gravestein te Loon op Zand. Bijzondere berigten uit Batavia behelzendat Dr. Bauduindie tot geneesheer in Japan was benoemd in plaats van Dr. Pompe van Meerdervoort, kort na zijn aankomst weder van daar is vertrokken. Het Japansche bestuur moet hem te kennen gegeven hebben, dat zijn functien in deze oorlog zuchtige tijden niet velen konden zijn en zijn persoon zelfs

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2