Binnenlandsch Nieuws. f f Meer in bijzonderheden afdalende, is de volgende opgaaf van den aard der verschillende belastingen niet onbelangrijk 1848 1864 Opc. grondlasten 3,000 9,097,78 person, belasting. n 5,800 ii 21,544,43s Omslag n 45,000 n 59,000 Accijns gemaal ii 100,500 li 68,000 geslagt ii 28.000 li 21,500 binnenl. gedistilleerd ti 41,200 u 74,000 buitenl. ii 1,800 li 3,000 n wijn ii 14,000 18,000 239,300 ƒ274,142,21s Eu nu'blijkt het, dat de vermindering van een derde deel van den accijns op het gemaal een aequivalent vindt in een verhooging van de directe belasting; dat- de eigena ren van huizen belangrijk zijn ontlast door de afschaffing van den omslag tegen 8 pCt der belastbare huurwaarde terwijl wat nu in 1863 en 1864 meer wordt opgebragt aileen betreft het gedistilleerd en eenig en uitsluitend die vermeerderde opbrengst moet worden toegeschreven, aan de invoering van een plaatselijke belasting op dat middel bin nen de omringende gemeenten LeiderdorpOegstgeest en Zoeterwoude, waardoor het lokaas van het groot verschil in den jeneverprijs voor een groot deel is verminderd maar tot bewijs strekt, dat plaatselijke tolliniën allernoodlottigst zijn voor handel eu nijverheid, voor ingezeten en vreemde ling, voor volkswelvaart en zedelijkheid. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. J. G. Joekes alsnog benoemd tot ridder 4de kl. van de Militaire Willems orde, ter zake van zijn verrigtingen bij het door 's rijks schroefstoomschip Reteh op den 18den April 1862 geleverde gevecht tegen de zeeroovers op een klein eiland in de baai van Loboop de Westkust van het eiland Karateleng (Ta- luut-groep). Naar men verneemt, wordt H. M. de Koningin te gen den lOden der volgende maand van HD. buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. Ook HH. KK. HH. Prins en Prinses Prederik en HD. dochterPrinses Maria worden tegen dien tijd te 's Hage verwacht. Op last van het Departement van Oorlog zullen de onderofficieren die tot een bevordering tot den officiersrang in aanmerking worden gebragt vóór hunne benoeming tot officier, het schriftelijk bewijs moeten leveren dat zij Neder lander zijn. Zullende gemelde bewijzen voortaan moeten wor den overgelegd bij alle voordragtenwelke ten behoeve van onderofficierendiehetzij tot het afleggen van het officiers examen hetzij tot het bekomen van den officiersrang door den kommandant der korpsen aan gemeld departement in gediend worden. Bij de op Maandag plaats gehad hebbende aanbeste ding aan het Departement van Marine is de levering van 12000 kan jenever aangenomen voor 38,53 het vat door de firma Boelen en Verschuyl alhier. Dezer dagen werd vermelddat een groot aantal kooplieden, handeldrijvenden neringdoenden enz. te 's Hage, zich tot den raad van administratie der Holl. IJzeren Spoor weg-Maatschappij te Amsterdam heeft gewendmet het eer biedig maar dringend verzoekdat in de vastgestelde win- terdienst die verandering worde gebragtdat de zoogenaamde beurstrein later vertrekt, op dien voet, dat deze trein om streeks half een uur de residentie verlate. Thans vernemen wijdat afschriften van de adressen zijn verzonden aan den Minister van Binnenl. Zaken met uitnoodiging dit verzoek te willen ondersteunen. Daar de klagt over het te vroeg vertrek van dien trein (10 uur 25 min. van Rotterdam) in alle gemeenten aan den Holl. spoorweg gelegenwordt ge deeld, zoo hoopt men, dat zoo wel de raad van admini stratie als de Minister aan de gedane verzoeken gehoor zal verleenen. Naar wij vernemen, klimt het aantal giften en col lecten ten behoeve van de opterigten gedeukteekenen voor November 1813 thans met iederen dag. Er zullen nog in den loop dezer maand in een zeer groot aantal gemeenten inzamelingen plaats hebben. Over het algemeen hebben tot nu toe die commission de beste uitkomsten verkregen, die het middel van inschrijving hebben te baat genomen en per soonlijk zich bij de ingezetenen hebben gelieven te vervoe gen, tegelijk met aanbieding van een bus aan, die de voorkeur mogten geven aan een geheime bijdrage. Dezer dagen is ook bij de Hoofdcommissie een berigt in gekomen van Zr. Ms. gezagvoerder van Curasaowaaruit blijkt dat de collecte aldaar heeft opgebragt de aanzienlijke som van ƒ1031,63, als: van de ingezetenen van het eiland 5 7 8,25 van het garnizoen ƒ135, de officieren ƒ49, de kompagnie jagers 50, de kompagnie artillerie 32, de kleine staf ƒ4. Van Zr. Ms. zeemagt in die wateren 116,2 5 de officieren van Zr. Ms. stoomschip Vesuvius ƒ38,50, van de onderofficieren en manschappen 48,10 van de officieren van Zr. Ms. schoener At.alante 17,50 van de onderofficie ren en manschappen 12,25. Van de onderhoorige eilanden St. Eustatius, Bonaire eu Aruba zijn respectivelijk verkre gen de sommen van 118,905, ƒ48,225 en 35, terwijl van het eiland St.. Martin alsnog geen berigt te dezer zake is ingekomen. Op de punten van beschrijving voor de vergadering der Friessche predikanten vereeniging, die Vrijdag te Leeu warden zal worden gehouden vindt men ouder anderen ter beantwoording voorgesteld de vraag: //Is het wenschelijk dat de 50jarige gedenkdag van Nederlands verlossing godsdien stig gevierd worde De commissie voor de loterij ten behoeve eener nieuwe Israëlitische synagoge te Zaandam heeft van Z. K. H. Prins Hendrik twee fraaije candelabres ontvangen om als prijs bij die loterij te dienen. Men meldt uit EnschedéNopens den branddie de Pruissische stad Ahaus heeft geteisterdverneemt men na der, dat die is ontstaan doordien een vrouwdie panne koeken wilde bakken, bij vergissing petroleum voor raap olie nam en dat in de pan goot. De landbouw is het mid del van bestaan der inwonersen daar de oogst binnen was en geheel verbrand is, blijft hun thans niets over. Het oude slot is in zijn geheel bewaard gebleven; de eenige kerken toren, van de R. K. gemeente, zijn uitgebrand. De geheele. plaats is een puinhoop en niets meer. De ingezetenen van Ahaus hebben weinig middelener is slechts weinig tegen brandschade verzekerd. De natuurkundige volksvoorlezingendoor de zorg van het genootschap onder de zinspreuk Tot Nut en Verge noegen te Arnhem gegeven, werden Vrijdag weder geopend. Een 60tal belangstellenden van verschillenden leeftijd en stand woonden deze eerste lezing bij. De heer B. Miedema deed als inleiding het groote praktisch nut uitkomen der natuur- en scheikunde op het gebied der nijverheid uitge oefend staafde dit door een tal van voorbeelden en eindigde door eene met wel gelukte proeven opgehelderde verklaring van een min kostbare en allezins eenvoudige vervaardiging van kunstijs te geven. Nadat door een aantal werklieden en eenige gevan genen bijna onafgebroken aan de herstelling van het huis van arrest te Zwolle was voortgewerktwas men Vrijdag 11. daarmede zoo verre gevorderd, dat het huis gedeeltelijk we der bewoonbaar is. Dientengevolge zijn de gevangenendie sedert den 9den dezer in de lokalen van de teekenschool hun verblijf hieldenZaturdag morgen uaar het huis van arrest teruggebragt. De geschorste predikant J. G. van Rijndie sedert de uitbarsting van den brand op het gemeentehuis bewaakt werd, is Zaturdag in den vroegen morgen in een rijtuig naar de gevangenis teruggebragt. Bij deze gelegenheid was weder een groote menigte volks op de beenhetwelk wel bevreemdend is, dewijl eerst Zaturdag morgen de bevelen tot zijn vervoer waren gegeven, en bijna terstond daarna uitgevoerd. - Men verneemt, dat de Spoorwegbrug aan de Vink, afkomstig is uit de fabriek van L. J. Enthoven Comp. te 's Hage. Maandag avond werd alhier door de Koninklijke Hol- landsche tooneelisten onder directie van den heer J. C. Valois, het tooneel voor het wintersaisoen geopend met de opvoering van een drama naar het Franschgetiteld //de kinderen van den schrijnwerkereen tooneelstuk waarin waarlijk goede en edele gevoelens op den voorgrond zijn ge plaatst. De heeren van Beek en Nuggelmans maar vooral

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2