Buitenlandsch Nieuws. Omstreeks 4 uur kwam de feesttrein te Leeuwarden terug waar de muziek van de dienstdoende schutterij hem verwei- komde. In de groote Concertzaal had korten tijd daarna het 1 feestmaal plaats, door de Maatschappij tot exploitatie van de Staatsspoorwegen den genoodigden aangeboden. Te zes uur werd een illuminatie op het plein voor het paleis van ju stitie ontstoken terwijl het korps muziekanten der infanterie zich weder deed hoorenen het geheel werd besloteu met vuurwerk. Men kan zich moeijelijk een denkbeeld maken van de geestdrift welke onder alle standen der maatschappij valt optemerken. En geen wonder! De schoone provincie Fries land zal dan ook voortaau reeds voor een deel zich mogen verheugen in een betere communicatiedaarvan verwacht men met volle recht een nieuw leven voor handel en industrie. Voor den ijverigen hoofdingenieur bij de maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen, den heer J. G. W. Fijnje, was dien dag nog bovendien gekenmerkt door een streelende onderscheiding. De Minister van Binnenl. Zaken overhandigde namelijk aan Z. hoog edel gest., uit naam van Z. M. den Koninghet ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw als een Koninklijk blijk van tevredenheid jegens de maatschappij, voor den ijver en den spoed, door haar be toond bij het aanvankelijk in exploitatie brengen der lijnen Tilburg-Breda en Harlingen-Leeuwarden. Te Deventer heeft de gehouden collecte ter oprigting van een Nationaal gedenkteeken voor November 1813 on geveer ƒ295 opgebragt. Te Wageningen is een plan ontworpen om ter herin nering aan de Nationale bevrijding in 1813 een gasthuis te stichten. Op de voordragt ter benoeming van een hoogleeraar in de geneeskunde aan het Athenaeum te Amsterdamzijn geplaatst Dr. T. Zaaijer alhier en Dr. P. Q. Bronsgeest te Utrecht. De heer P. van Eek Poppegenees-, heel- en verlos kundige te Maassluis, maakt het publiek opmerkzaam op een uiterst eenvoudig en volgens hem vrij zeker middeltegen de zoo gevreesde keelziekte. Door telkens kleine stukjes ijs te gebruiken moet het gevaar binnen weinig uren wijken en heeft men tijd om een geneesheer te raadplegen. Dit mid del moet door Dr. Grand Boulogne te Vera-Cruz met goed gevolg aangewend worden. Een muziekonderwijzer in de harmonie en de melodie, toonschrijver en pianostemmer te Utrecht, verzoekt in de Utrechtsche courant het goddelijke Utrecht en omstreken; om het lieve brood te mogen verdienen. Woensdag namiddag te 5 uur bragten twee hoogbe jaarde vrouwen, de een was 78, de andere 88 jaren oud, beiden in het armhuis te Rotterdam verpleegd wordende, in zeer beschonken toestand een bezoek aan een bekende. Één van haar, de jongsteviel van de trappen en was bin nen eenige oogenblikken overleden. Men schrijft uit Grave, dat de aartsbisschop van Utrecht bij zijn laatste bezoek te Nijmegen en Grave, ook het in aanbouw zijnde groot Jezuitenklooster onder de gemeente Yelp bij Grave heeftin oogenschouw genomen en ingezegend. De aangekochte grond is 9 bunders groot; het gebouw, 3 verdiepingen hoog, is lang 93 ellen met de kapel, doch zonder de beide vleugels. Daarenboven bestaan in de ge meente Velp reeds een nieuw aangebouwd roode nonnen klooster, dat weder vergroot wordt, en een pater-capucijners klooster. Te zamen dus drie kloosters in eene gemeentedie slechts ruim 400 zielen telt. De uitgever der Provinciale Overijsselsche en Zwolsche courant heeft voor het afschrift van het vonnis der arron dissementsrechtbank in de zaak van Mevr.de weduwe P. ƒ45 betaald. Het nommer waarbij het werd uitgegeven, was 11. Dingsdag avond te half 9 uur verkrijgbaar; Woensdag mor gen te 10 uur was men bezig aan het drukken van het tweede 100 0talNaar alle oorden des rijks worden exempla ren verzonden. Het kerkbestuur van Overijssel, klassis Zwolle, heeft Ds. J. G. van Rijndie Woensdag door een commissie uit dat bestuur over de tegen hem ingebragte beschuldigingen gehoord is geworden, in zijn bediening geschorst, voorloo- pig zoolang de bekende procedure aanhangig is. Donderdag avond is de gerechtelijke instructie in zake de ontvoering van het dochtertje van Mevr. de wed. Pruimers voortgezet. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Abcoude door Ds. P. A. T. Nahuyste Ter Aa. Volgens berigten uit de residentiën Cheribon Pasoe-^ roeanMadioen en Probolingo hadden aldaar de laatste da gen zich gekenmerkt door een buitengewoon vochtige en gure weersgesteldheid. Aanhoudend zware regens veroorzaakten op sommige plaatsen kleine overstroomingen en bragten zeer veel schade toe aan bruggen, wegen en veldgewassen. De schade welke hierdoor aan de wegen in de suikerrietaanplantingeu is aangebragt, heeft het vervoer langs die wegen bijna ge heel doen ophouden en een tijdelijke stremming in de fa bricatie en de aflevering van suiker te weeg gebragt. In het district Djatti (res. Pasoeroean) zijn drie bruggen door gezakt en is een gedeelte van den grooten weg zwaar be schadigd, waarbij te gelijk een bouw suikerriet van den oogst van 1863 is weggespoeld. In de residentie Madioeu zijn verscheidene dammen zwaar beschadigd, een noodbrug over de rivier Klitiek nabij de hoofdplaats Ngawi weggesla gen en honderd duizend ongebakken steenendie men in de open lucht had te droogen gelegdvernield. Ook aar. de indigo-aanplantingen in het district Maospatti (Madioen) is veel schade toegebragt. De koffijpluk in het Tengersche ge bergte in de residentie Probolingo is evenzeer benadeeld door de vochtige weersgesteldheid welke er op den duur heerschte. Ook is veel koffij in dat gewest door de bandjirs wegge spoeld en zijn eenige dammen doorgebroken. Op den 13den Augustus ongeveer ten 2 a half 3 ure werden in de afdeelingen Galoe, Madjalengka en Koeningan (residentie Cheribon) verschijnselen van aardbeving waarge nomen in een rigting van het westen naar het oosten. Te Tjiamis (afdeeling Galoe) werden de muren van het adsistent- residentie-kantoorvan de geldkamer en bijgebouwen der controleurs-woning gescheurd, zoodat die gebouwen belang rijke herstellingen zullen moeten ondergaan. Omstreeks half 12 uur in den nacht van den 14den hebben zich ook vrij hevige schokken in Banjoemaas doen gevoelen vergezeld van een donderend onderaardsch geluid hetwelk ook voor en na die schokken meermalendoch schijnbaar meer verwijderd werd gehoord. Volgens den suiker- fabriekaut te Kali Bagor, gelegen nabij de hoofdstad Ban joemaas, hebben tengevolge van deze aardbeving, de admi nistrateurs-woning aldaar en daarbij behoorende bijgebouwen benevens andere bij die fabriek behoorende steenen woningen vrij zwaar geleden. Ook op andere plaatsen heeft men het natuurverschijnsel waargenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 6 0°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 52°. Vrijdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 53°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 5 6°. Langzamerhand begint te Berlijn de liberale partij zich ijveriger met het verkiezingswerk te bemoeijenzoodat het meer en meer zeker mag geacht worden, dat de vroegere liberale leden weder in het Huis zullen treden. De regering doet intusschen hetgeen mogelijk is om de liberale partij te bemoeilijken. Een niet onaardig voorbeeld daarvan gaf zij dezer dagen te Kleinbremen in het regeringsdistrict Minden. Een 500tal landlieden had zich vereenigd tot het bespreken der aanstaande verkiezingennadat vooraf de noodige aan gifte bij de politie was geschied; naauwelijks had de ver- eeniging gedurende eenigen tijd beraadslaagd, toen een com missaris van politie de zaal binnentrad en de aanwezingen beval uiteen te gaan. Op de aanmerkingdoor een der le den van het bestuur gemaakt, dat men de formaliteiten had vervuld en bij de politie kennis gegeven van het voornemen om een kiezersvergadering te houdenwerd hierop door den ambtenaar van politie geantwoord, dat de kennisgeving een uur te laat was ontvangen om nu reeds bijeengekomen te zijn, dat derhalve de vereeniging in strijd met de wet plaats had. Een der leden deed nu het volgende voorstel: //M. H.! wij bevinden ons op een afstand van eenige honderd schre den van het fraaije en zoo gelukkige Keurhessen; laat ons buiten 's lands gaan naar Hessenland, het land der vrijheid." Dit vond algemeenen bijval; men begaf zich over de gren-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2