ÊËtj Nö. 1123. Zaturdag 17 October. Binnenlandse!) Nieuws. v' LEIDSOH Deïe Couraut verschijut eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kust voo: Leiden ƒ1.95, en franco pet post f 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke tfoiu- mers Vijf Cents. Prijs dor Adverteutiën 1-6 regel# 0.75 Iedere regel meer 12£ Cis. Geboorte-, hu welijks- eu doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer I 5 Cts. Hekendmakiiigen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 m.j 12 u. 54 m.; S u. 69 m.; 6 u. 9 m 9 ti. S m.; naar Haarem eu Amsterdam te 8 u. 46 m.; 11 n. 46 m.; 3 u. 6 m.; 4 u. 52 m.; 9 n. 8 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag u.j vau Amsterdam Heerebytnaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtiugen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Mieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 tu. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 n. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijka-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdag* vau J.11 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect i* te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgbns 12—1. uur. Kantoor der Plaatselijke Accijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusen dagelijks van 91 uur eu van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Thans is gedrukt rondgedeeld het aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden ontwerp vaa wet op het Recht van Zegel, welk ontwerp de volgende veranderingen in de bestaande wetsbepalingen ten doel heeft: 1°. dat de onderhandsche acten van verhuring en van beleening op effecten enz. niet meer aan het zegelrecht geëvenredigd aan de sommen of geldswaarden onderworpen zullen zijn; 2°. dat binnenlandsch handelspapier aan een gering vast zegel recht wordt onderworpen dat het evenredig zegelrecht op j buitenlandsch handelspapier aanmerkelijk wordt verlaagd en dat bovendien de betaling van beide rechten aan den eenen j kant, door invoering van een plakzegel zeer vergemakkelijkt, j maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalin gen beter verzekerd wordt; 3°. dat onderhandsche quitan- tiën en polissen van verzekering en bewijzen van verwaar- borging mede aan een gering vast recht onderworpen wor den, beide evenzeer onder strenge strafbepalingen tegen ontduiking; 4°. dat van het zegelrecht worden ontheven: I de acten of registers van den burgerlijken stand en de re- gisters van ontvang van gemeenten en openbare instellingenj 5°. dat het zegelrecht op dagbladencouranten nieuwspa pieren tijdschriften, catalogussen, prospectussen, aankondi gingen berigten en andere drukwerken wordt argeachaft 60. dat insgelijks wordt afgeschaft het zegelrecht op adver- tentiën en 7°. dat de volgens het ontwerp te heffen zegel rechten niet met opcenten zullen worden verhoogd. Het verlies voor de schatkist, uit de wijzigingen voort vloeiende, wordt geraamd op f 714,250. In het kiesdistrict Dokkum zijn door 3 kiesvereni gingen als kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer gesteld Jhr. Mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingma, president der arr.-rechtbank te Leeuwarden. Bij arrest van den Hoogen Raad van Donderdag is verworpen het beroep in cassatie van Mr. W. S. van der Grondennotaris te Zwolletegen een arrest van het Hof in Overijssel, waarbij hij, ter zake van overtreding van art. 26 der wet op het notarisambt, is veroordeeld tot een geld boete van ƒ10. Donderdag heeft het Provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland, onder het voorzitterschap van den heer Mr. J. A. Philipsein hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van C. Nederstigt, arbeider te Hoogmade, bij vonnis der ar- rondissements-rechtbank te Leidenter zake van verwonding en mishandeling veroordeeld tot twee jaren gevangenis straf en f 8 boete, bevevens tot schadeloosstelling aan de twee beleedigden van ƒ120 en 5. Het Hof heeft het von nis bevestigd. Woensdag werd voor de rechtbank te 's Hertogenbosch aangebragt een vordering van den heer Takken, voormalig kruisheertegen den heer van den Wijmelenberg en zeven andere kruisheeren van het klooster te St. Agathastrek kende tot teruggave van zijnen inbreng ad f 500, en tot verdeeling van alle de roerende en onroerende goederen welke door het klooster worden bezeten. Deze vordering steunt voornamelijk daaropdat de kloos ters in Nederland geen wettig bestaan zouden hebbenver boden vereenigingen zijn althans rechtspersoonlijkheid missen. De belangrijkheid dezer zaak valt in het oogdaar het de eerste reis i3, dat de Nederlandsche rechter over den rechtstoestand der kloosters zal hebben te beslissenterwijl men van een verlicht gouvernement ook moet verwachten dat het niet, zooals men zegt dat deszelfs voornemen is, domeingoederen aan het klooster van St. Agatha zal afstaan op een oogenblik dat het wettig bestaan van dat klooster in rechten betwist wordt. Als advokaten zullen optreden Mr. Laurillard voor den eischer en Mr. Sassen voor de gedaagden. Voor de geheele provincie Friesland was het Woens dag een ware vreugdedag. De lijn van Leeuwarden op Har- lingen van den Staatsspoorweg werd plegtig geopend. Reeds van 89 uur des morgens werden de klokken geluid en van 1011 uur speelde het carillon om tot de feestelijke stemming bijtedragen. Op laatstgenoemd uur werden de feest- genooteD en daaronder in de eerste plaats de verschillende hoofden der departementen van algemeen bestuur, in de sociëteit Amicitia verwelkomd. Een half uur later begaf men zich in statigen optogt naar het stationspleinvoorafgegaan door het korps muziekanten van het te Leeuwarden in gar nizoen liggende 8ste regement infanterie. Verschillende volks vermaken en muziekuitvoeringen hadden inmiddels in de stad plaats voor hen die niet zoo gelukkig waren de eerste reize van den spoortrein mede te kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1