N°. 1122. Vrijdag 16 October. A°. 1863. Ite gemeente-flnanciën. II. De raming voor 1864, die wij maakten vóór dat ons iets bekend was van de op 1 September aan den Gemeenteraad^over- gelegde, openbaar gemaakte, gedrukte en algemeen verkrijg baar gestelde plaatselijke begrooting verschilt hoofdzakelijk daarin met de officieele begrooting, dat wij het evenwigt meenden te moeten en te kunnen vinden tusschen de inkom sten en uitgaven zonder verhooging van plaatselijke belas tingen; terwijl volgens de begrooting daartoe noodig schijnt de verhooging van den hoofdelijken omslag met 8000 door de heffing van 3 pCt. te brengen op 3[ pCt. Wy zeggente moeten en te kunnen vinden. Het Leid- sche plaatselijk belastingstelsel, zoo als het sedert 185 7 be staat, is naar onze bescheiden meening een hoogst gebrek kig en allerminst voor Leiden passend stelselzoo het al den naam van stelsel verdient en niet veeleer een stelsel- looze verzameling van verschillende heffingen kan genoemd worden. De accijnsen passen voor Leiden niet en geven aan leiding tot ontduiking, tot smokkelarij, tot oneerlijkheid, misleiding en bedrogtot de ergste zedeloosheidtot mis daden van allerlei aard. Het toezigt is kostbaar en toch on voldoende, getuige de onlangs plaats gehad hebbende ont moeting, die de loffelijke diensten der politie-agenten, ook op dat punt hebben aan het licht gebragt. De hoofdelijke omslag is een heffing, ofschoon door de hooge regering goed gekeurd, toch in strijd met de gemeentewet, omdat zij een bedekte verhooging is van gemeenteopcenten op de perso- neele belasting, die het Rijk heft. Elke verandering in dat stelsel moet een verbetering zijn maar afschaffing der be lasting op de brandstoffen waarvoor het aequivalent wordt gevonden in verhooging van zulk een hoofdelijken omslag, is in ons oog geen verbetering. Afschaffing van een lastige en omslagtigen accijns, die handel en nijverheid belemmert, is altijd raadzaam; maar niet als zij verhooging noodzakelijk maakt van een andere, voor de ingezetenen uit verschillende oogpunten ongelijk drukkende belasting. Afschaffing der be lasting op de brandstoffen werd ook door ons in het vorige jaar ondersteundmaar onder de voorwaardedat geen be staande belasting werd verhoogd of nieuwe ingevoerdom het evenwigt tusschen inkomsten en uitgaven te vinden. Wij meenden dat te kunnen vinden; daartoe strekt onze raming niet slechts, maar ook de voor ons liggende begroo ting tot een onomstootelijk bewijs. Wij raamden de inkom sten op een bedrag van ƒ366,000, behalve ffiet overschot van het batig slot der rekening van 1862, dat beschikbaar blijven zou en nu blijkt te bedragen ƒ18,043,04, dus in het geheel ƒ384,000. De openbaar gemaakte begrooting wijst een totaal cijfer aan van ƒ390,999,78, wij verschil len dus 7000 of de ƒ8000, die ontstaat uit de verhoo ging van den hoofdelijken omslag. Dat verschil wordt dade lijk vereffend, als men in ontvang brengt, wat niet geschied is, de'ƒ1800, die volgens de Memorie van toelichting bij art. 7 5 wordt bijgedragen door de daarbij belanghebbenden voor het leggen van een beweegbare draaibrug van behoor lijke wijdte, over de Middelstegracht aan den Ouden Rijn en daarbij in aanmerking neemtdat door ons nimmer een som van ƒ11,800 voor onvoorziene uitgaven zouden worden uit getrokken daar wij om nader breeder te ontwikkelen redenen daarvoor ƒ5000 voldoende achten. Is er nog meer noodig om de overtuiging te gevendat het evenwigt kan gevonden worden zonder verhooging van den hoofdelijken omslag? Wij zijn overtuigd van den gunstigen toestand der plaat selijke geldmiddelen, waarom wij ook de afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen hebben toegejuichd. Wij geloovendat het geheel bedrag der verschillende be lastingen voldoende is, om het te kort op de gewone in komsten tot dekking van gewone en buitengewone uitgaven te kunnen bestrijden. Binnenlandsch Nieuws. -Z. M. heeft aan den officier van administratie 3de kl. G. J. G. Verdooren, thans in de West-Indië, en aan den met verlof hier te lande aanwezigen Oost-Indischen ambtenaar LEID8CH DAGBLAD Ue*e Courant verschynt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 4 ra.; 12 u. 54 m.; S n. 59 m.; 9 n. 9 m.; 9 u. 8 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 a. 46 m.; 11 u. 46 m.; 3 u. 5 m.; 4 u. 52 m.; 9 u. 3 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oehtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijtj naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Poitbusligtittgen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u. en te 11 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. en op de Zondagen alleen ten 11 u. en 3 u. 45 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17,- over Triest, en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 uur's ra. tot 10 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethoudert. Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. 'Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. - De Gemeente-Architect i* te spreken op bet Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aecijusen, dagelijks van 81 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks van 91 uur en van 36 uur; Tan '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 98 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1