Buitenlandsch Nieuws. bed verliet de predikant bet kinden keerde niet mevr. P. naar Zwolle terug. Onderscheidene leden dér Hervormde gemeente te Zwollebehoorende tot de volgelingen van Ds. van Rijn hebben een adres aan de rechtbank gerigt, houdende ver zoek tot invrijheidstelling van hunnen leeraar. Aangaande den brand in de gevangenis te Zwolle wordt nog medegedeeld, dat die niet beneden in het gebouw maar op den droogzolder, waar een vuurmachine stond, is ontstaan. Alleen het bovengedeelte is uitgebrand. Tegen het einde des jaars 1855 werd door de poli tie te Ehrenbreitstein aangehouden een doofstomme, destijds oud ongeveer 30 jaren, lang 5 voet duim, haar, wenk- hraauwenbaard en oogen bruin, neus groot, tanden slecht, aangezigt ovaal, kleur geelbleek; merkbare teekenen boven het linkeroog een lidteekenwaarschijnlijk het gevolg van een steek door middel van een puntig werktuig toegebragt. Alle nasporingeu om zijne herkomst te ontdekken bleven vruchteloos. Een onderwijzer van doofstommen te Neuwied die den bedoelden persoon heeft gezien en gadegeslagen, heeft ver klaard dat hij, naar het schijnt, werkzaam is geweest met het hakken van steen op een straatweg in de omstreken van den Beneden-Rijn, dat hij veldarbeid verrigt, in een dorp de ploeg bestuurd en in die landstreek gewoond heeft. Zijne teekens duiden aan dat die niet geleerd zijn volgens de regels der kunst. Verder onderzoek werd opgegeven en de ongelukkigen ge leid naar het rijksgesticht voor verpleging van armen te Brauweiler (Pruissen) waar hij zich nog bevindt. De sedert gedane nasporingenzoowel in de Pruissische provinciën als in de aangrenzende Dnitsche landenzijn vruchteloos gebleven; de autoriteiten denken dat de man misschien Nederlander is. Gemeentebesturen die omtrent de familiebetrekkingen of de plaats van herkomst van den aangeduiden persoon in lichtingen zouden kunnen verschaffenworden uitgenoodigd om daarvan mededeeliug te doen aan het Departement van Justistie. Van goederhand vernemen wijdat de spoorweg van Kleef tot Zevenaar tegen primo December aanstaande gereed zal zijn. Te Elten is uit Engeland aangekomen een ketting ten gebruike bij het stoomvlot over den Rijn, in de na bijheid van 't Spijk. Deze ketting besloeg een ruimte van twee spoorwagons, en deed aan inkomende rechten ruim 800 thaler. Door de Staats Courant wordt een oordeel van Prof. Baumhauer te Amsterdam medegedeeld over het gebruik van petroleum. Niet dan goed geraffineerde petroleum moet er gebruikt wordende petroleum naphta is zeer ligt ontvlam baar. De petroleum te gebruiken in vroegere petentolielam- pen is zeer te ontraden wegens de dan ontsnappende onver- brande petroleumdampdie ongeschikt is voor de ademha ling; bij goede lampen is de ontsnappende onverbrande petroleumdamp zeer gering, en als het vat van porcelein of glas is, het minst. Met het oog op de zorgeloosheid der gebruikers worden nachtlampen met petroleum en een drij vend pitje zeer ontradenbij opzettelijk voor petroleum ver vaardigde nachtlampjes is het gevaar zeer gering. Door het Provinciaal kerkbestuur van Drenthe zijn als candidaten tot de Evangeliedienst toegelaten de heeren Schönfeld van BellingwoldeDingemans van Groningen en Klein van Veenwoude. Het Indisch Genootschap te 's Gravenhage zal op Woensdag 21 dezer een vergadering houdenwaarin de vol gende onderwerpen zullen behandeld worden, als1°. de regeling van de Gouvernements suiker-cultuur2°. de be hoefte aan regeling van de-cultuur-aangelegenheden3°. de noodzakelijkheid eener afscheiding in de koloniale begroo tingen van de souvereine en handels-uitgaven en inkomsten 4°. mededeelingen. Naar wij vernemen worden de navolgende oorlog schepen met Nederlandschen spoed gereed gemaakt om in dienst te worden gesteldwaarschijnlijk alle voor Indie be stemd met betrekking tot het voorgevallene in Japan. Aan de marinewerf den Helder het fregat met stoom- vermogen de Admiraal van Wassenaer, 45 stukkende kor vet met stoomvermogen Prinses Amelia, 19 stukken; Me talen Kruis, 16 stukken. Te Hellevoetsluisschroefstoomschepen 4de kl. Soestdijk 10 stukken en Coehoorn 10 stukken. Te Vlissingenhet fregat met stoomvermogen Adolf vau Nassau, 51 stukken, waarop zeer waarschijnlijk de beman ning zal overgaan van het fregat met stoomvermogen de Zeeland, Woensdag 11. van den Helder naar Vlissingen ver trokkenals wordende laatst genoemd schip minder in staat geacht tot het doen eener langdurige en verre reis. Volgens berigten uit Java, met de laatste mail bij het Departement van Koloniën ontvangenhadden reeds de voor- loopige tijdingenin Engelsche dagbladen medegedeeldvan het wedervaren der Medusa en nopens den algemeenen staat van zaken in Japanhet Indisch Bestuur bedacht gemaakt op de noodzakelijkheid der versterking van de Nederlandsche zeemagt in de Japansche wateren. Door den Gouverneur-Generaal is zonder verwijl aan de betrokken autoriteiten opgedragen al het noodige te verrig- ten tot uitzending van minstens één schip, zoo de boven bedoelde berigten bleken minder- juist te zijn en tot uit zending van meerdere oorlogsbodemszoo de berigten wor den bevestigd. De Gouverneur-Generaal was in zijn aanvankelijke voor nemens versterkt geworden door de voorschriften der Rege- 1 ringwelke hij bij het afzenden zijner bètrekkelijke mede- I deeling uit Nederland had ontvangen. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der op- centen en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden September 1862 en 1863, alsmede van die opbrengst over de négen eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand September. Zuivere opbrengst over de 9 eerste maanden. 1862. 1863. 1862. 1863. Geslagt (opc.&inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit-kunst wijn (id.). 1592,27 - 6674,15 169,20» 4686,02» - 1497,30 1732,51» 6753,71» 26,40 5910,14» 1663,20 15957,58 52571,22» - 1960,19 49846,18» 12521,97» 16266,47' 56136,55 1161,23 - 50945,02 13790,77' ƒ14618,95 ƒ16085,97» ƒ132659,35» ƒ138300,35 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 52°. Zondag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 54°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 63°, te 5 uur 61°, te 8 uur 55°, 's avonds te 10 uur 50°. Maandagmor gen te 5 uur 51°, te 8 uur 54°, 's middags te 12 uur 63°, te 4 uur 60°. In goed onderrigte kringen wordt het berigt der Oos- tenrijksche dagbladen te Weenen tegengesprokendat het ant woord van den aartshertog Ferdinand Maximiliaan aan de Mexicanen een vermomde weigering der Keizerlijke kroon zoude zijn. Integendeel moet de aartshertog die voorwaar delijk hebben aangenomenen kan men er op rekenendat de aartshertog met zijn gemalin iu het aanstaande voorjaar waarschijnlijk reeds in het laatst van Februarijvoor goed van het Oostenrijksche grondgebied afscheid nemen zal om naar zijn nieuwe bestemming te vertrekken. Men verzekert voortsdat de generaal Forey slechts zes weken in Frankrijk vertoeven en met nieuwe instructiën voorzien naar Mexico vertrekken zal. - Een kruidenier te Weenen houdt drie eekhoorns in plaats van leerjongens. Zij zitten in eenigzins cilindervormige draaijende kooijendie met de as van koffijmolens in ver band staan. Ieder diertje maalt alleen door zijn omspringen in de kooi, zonder eenige verdere inspanning, een pond koffijboonen per uur. Aan de Weener Presse wordt uit Rome het volgende gemeld: //De Romeinsche kwestie gaat met reuzenschreden hare oplossing te gemoet. Van het Fransche hof en van de naaste omgeving des Keizers is men op welwillende wijze onderrigt, dat het tijd is om toebereidselen te maken tot het in veiligheid brengen der geheime archieven van het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2