A°jmm Na. 1117. Zalurdag 10 October. Nationale Ambachtschool en Leldsche lagere burgerschool. LEIDSGH De*e Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leideiv 1.96, en franco per post 2.80 in de drie maandeu. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs dor Adverteutién 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels fi).90. Iedere regel meer 1 5 C'ts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts„ Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 17 m.; 3 u. 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 ra en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haar em en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 m.; 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9f u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12^ u.; Donderdag 6* u. van Alpheu naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te u. Postbusligtiugen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's uamiddags te 3 u. 45 m. 'savouds te 8 u. 10 ra. Oost-ïndisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7f uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van L04 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Reobten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Dönderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I. De meerderheid der plaatselijke commissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 heeft zich vereenigd met het door de hoofdcommissie ontworpen plan tot stichting van een Nationale Ambachtschool. De gemeenteraden van gemeenten met een bevolking van meer dan 10,000 zielen, zullen, hoewel eeri termijn van vijf jaren daarvoor gesteld is, tot de stichting van een lagere bur gerschool moeten besluiten volgens de voorschriften der nieuwe wet, regelende het middelbaar onderwijs, zoodat ook binnen Leiden het vooruitzigt bestaat voor het bezit van een school uitsluitend bestemd om de nijvere maatschappij in den meest uitgebreiden of een bepaalden en beperkten kringde kennis te verschaffen der tegenwoordige wereld en die kennis tot economische en technische diensten te leeren toepassen. Beide stichtingen verschillen zeer in omvang, maar toch één en hetzelfde beginsel ligt daarvan ten grondslag; één en hetzelfde doel staat daarby voor den geesthoe groot ook het verschil zy en de middelen die er voor vereischt wordenom dat beginsel te verwezenlijken en dat doel te bereikenwat men wil voor een nationale ambachtschoolis ook van toepassing op een plaatselijke of gemeentelijke am bachtschool; wat aanleiding geeft, om een nationale ambacht school te vestigen naast een Rijkspolytechnische school doet de vraag oprijzen: of datzelfde niet geldt, om behalve een lagere of hoogere burgerschool te hebben een ambachts- of industrieschool. De zaak verschilt in omvang alleen en wat grooter of kleinernationaal of plaatselijkde vraag is al leen waaraan is behoeftetheorie alleenof theorie en prac- tijk beiden? On ne devient forgeron qu'en forgeant. ((Men wordt geen smid zonder te smeden.) Hoogst belangrijk en van algemeene toepassing kwamen ons de woorden voor, die Z. K. H. Prins Frederik op de vierde vergadering der hoofdcommissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 uitsprak. //Het is U allen bekend, M. H., dat wij onlangs zijn gekomen in het bezit eeuer wet op het Middelbaar Onder wijs, die, onder den naam van burger- (dag- en avond-) scholen en een polytechnische school, instellingen zal in het leven roepen //welke voor rekening van Gemeenten en het Rijk alle theoretisch onderwijs zal geven wat vereischt wordt om de //Nijvere Maatschappijin den meest uitgebreiden zin genomende kennis te verschaffen der tegenwoordige wereld, en die kennis op economische en technische diensten te leeren toepassen." Die toepassing echter zal zijn zuiver theoretisch, en bij de schriftelijke en mondelinge beraadsla ging over deze wet, heeft de vraag een punt van verschil uitgemaakt, //of niet aan het theoretisch onderwijs behoorde te worden verbonden het practischehet professionele." De Regering heeft steeds beweerd, dat zoodanig onderwerp niet lag op den weg van het openbaar middelbaar onderwijs, en er zal alzoo slechts daar provisioneel onderwijs gegeven wor den waar tot dit einde bijzondere inrigtingen bestaan of zul len verrijzen. Intusschen werken zoodanige scholen sedert tien jaren in België met uitnemende vruchten verdient het allezins Uwe aandacht, hoe het Fransche Gouvernement de laatstelijk te Londen gehouden wereld-tentoonstelling zich heeft ten nutte gemaakt om een commissie van deskundigen derwaarts te zendenmet last om nategaan //in welke opzigten de voort brengselen der Fransche volksvlijt bij die van andere landen vooral bij die van Engeland mogten blijken achter te staan en aan welke oorzaken dit zou moeten worden toegeschreven." Frankrijk bezit, gelijk U bekend is, M. H., zoo te Parijs, te Amiens, te Mulhouse, als elders, uitmuntende Colléges en Lyceënen sedert lang bestaat daar te lande een rege ling van middelbaar onderwijs, weinig verschillendwat het onderrigt, de leerstof, betreft, van die onzer nu bestaande inrigting. En met welke bevinding zijn de deskundigen te ruggekeerd Er wordt alle eer en lof toegekend aan den smaakde bevalligheid en het sierlijke van het Fransche fabriekaat maar in degelijkheid en in opzigt tot het in allen deele af gewerkte van alle soorten van voortbrengselen staat het bij die van vele andere landen achter. En als oorzaak wordt gewezen op het gemis aan praktisch professioneel onderwijs. Men leest daar: //On ne devient forgeron qu'en forgeant, et non en écoutantimmobile et distrait, d'innombrables et savantes dissertations sur la forge et l'art de forger."

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1