Buitenlandsch Nieuws. Nadat het examen der onderofficieren van het 6de regiment infanterie, dingende naar den rang van officier, te 's Hertogenbosch, ruim een week had geduurd en Don derdag 11. was besloten zijn vier hunner toegelaten tot me dedinging te 's Gravenhagewaar de examens in de volgende maand zullen aanvangen. Bij de te Schoonhoven gevestigde artillerie instructie- kompagnie zullen jaarlijks voor het O. I. leger 8 jongelin gen aangenomen wordenbestemd om bij het leger hier te lande tot onderofficieren der artillerie te worden opgeleid. Zoodra zij na hunne eerste opleiding bij de instructie-kom- pagnie, geschikt zijn om als korporaal bij het wapen dienst te doenworden zij tot dien graad bevorderd en by het regement veldartillerie gedetacheerd, waarbij zij in den regel één jaar verblijven om in alle practische diensten, paard rijden, staldienst, excertitiën met de batterij enz., te worden onderwezen. Daarna zullen zij weder bij de instructie-kom- pagnie worden gedetacheerd, ten einde de kundigheden te verkrijgen, voor den graad van onderofficier. Zoodra zij die hebben verkregenworden zij tot sergeant bevorderd en ver volgens nogmaals voor den tijd van één jaar bij het rege ment veldartillerie gedetacheerd, ten einde daarbij dienst te doen. Enkele dezer onderofficieren kunnen bij eenige artill. werkplaats worden gedetacheerd; zijnde een en ander door het Departement van Oorlog ter algemeene kennis van het leger gebragt. De handel te Rotterdam heeft de tusschenkomst en medewerking der Kamer van Koophandel aldaar ingeroepen opdat, nu de vaart op de Schelde van tolrechten is ontheven, ook de Rijnstroom in waarheid een vrije rivier mag worden. De aardwerken voor den aanteleggen spoorweg tus- schen Nijmegen en Kleef zullen nog voor het aanstaande voorjaar voltooid zijn. De Gemeenteraad van Arnhem heeft besloten den kom- missaris van politie aldaar, boven zijn bezoldiging van f 1400 en vrije woning, een jaarlijksche toelage van f 400 te ver- leenen; en voorts met 10 tegen 8 stemmen verworpen een ingediend voorstel en plan tot den uitleg dier gemeente tusschen de Klarendaalsche en Roozendaalsche wegen, waar voor een som van f 300,000 zou benoodigd zijn geweest. In de gazpijpen, liggende onder de poort, leidende van het Buitenhof naar het Binnenhof te 's Hage, is zooveel gaz door lek verloren gegaandat het door den grond in het be lendend gebouw is doorgedrongenwaardoor de bewoners in een volkomen staat van bewusteloosheid hebben verkeerd; doch gelukkig zulks in tijds ontwarende, zijn zij door spoe dig toegebragte geneeskundige hulp van een anders gewissen stikdood bevrijd gebleven. Ook was het gaz tot de boven- gebouwen doorgedrongenzoodat men er daar geen gebruik van heeft kunnen maken. Men is ijverig van wege de gaz- fabriek bezig om de plaats van het lek optesporen. Uit Utrecht wordt berigt, dat er sprake is van de benoeming eens nieuwen bisschops, die zich aldaar zóu ves tigen in een gebouw grenzende aan de Katharijnekerk. - De aartsbisschop Mgr. Zwijseu had het Seminarie te Rijsenburg bezocht. Naar men verneemt, is door de bouwkommissie van het Nederduitsch Hervormde Diakoniehuis te 'sHage, aan den minsten inschrijver, den heer C. van Vliet Pz., te Uit hoorn, voor de som van f 29,879, het maken der funda menten en daarbij behoorende werken gegund. Het geheele gebouw zal in drie jaren voltooid moeten zijn. De kerkeraad der Nederl. Port. Israël, gemeente te 's Hage heeft met een meerderheid van 8 tegen 4 stemmen beslotentoetetreden tot het algemeen reglemeut voor het Centraal bestuur der Israëlitische kerk in Nederland. Die vergadering bleef echter volharden bij hare vroeger geuite bezwaren tegen dat reglement ingebragt, maar isgedreven door de zucht tot bevordering van eensgezindheid, toegetre den en heeft zich bepaald voorbehouden, om, wanneer het later blijken mogt dat hare bezwaren maar al te zeer ge grond zijn, gebruik te maken van het recht, bij artikel 1 van het reglement gegevenom de kerkgenootschappelijke vereeniging te verlaten. Ten aanzien van de ergerlijke zaak wordt uit Zwolle nog medegedeeld, dat aangezien het geding tot ontzetting der moeder van de voogdij nog niet is afgeloopen en beslist, de gevangenn niirg van den predikant v. R., afgescheiden van de onbetamelijke verhoudingwaarin hij tot de moeder staatmenigeen bevreemd. Die verhoudingzoo zij waar is brengt hem niet onder het bereik van de strafwet en zoo hij de moeder behulpzaam is in haar verlangen om het kind buiten bereik van haar schoonvader te brengen, handelt hij niet met boos opzet en is hij buiten het bereik der strafwet omdat de moeder niet ontzet is van hare rechten, uit het ouderlijk gezag voortspruitende, al wordt zij, wat nog niet door den rechter is beslist, van de voogdij ontzet. Al ver liest de moeder-weduwe bijv. bij een tweede huwelijk de voogdij, wanneer de bloedverwanten dat begeeren, dan blijft zij toch moeder. Zonder eenigermate te verschoonen of te vergoelijken het gedrag van den rechtzinnigen predikant, dat jegens zijne wettige echtgenoote niet te verschoonen maar veeleer ten hoogste aftekeuren isis er veel waarheid in de opmerkingdat voor predikanten en pastoorsdie veel werk van het herderlijke maken en menigmaal geroepen worden in huiselijke en familiezaken van hoogst teederen aardeen groote mate van verzoeking ligt in de gewone hartstogte- lijke uitlatingen en in den beginne soms zeer onvoorzichtige bewijzen van toegenegenheidaffectie van personen der an dere sexe, waaraan natuurlijk zij niet bloot staan, die om het herderlijk werk zich niet veel bekreunen of op geen ver trouwelijk en gemoedelijk verkeer met de leeken prijs stel len. (Als menschen van gelijke bewegingen als de anderen kan de verzoeking onverhoeds overvallen of ongemerkt lang zaam voortgaan, ook voor een predikant of geestelijke, maar die zijn zonde erkent, belijdt en laat, verdient een billijk oordeel en een liefdevolle terechtwijzing.) Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Kattendijke door Ds. J. H. L. Roozemeijer, predikant te Vleuten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 5 8°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 52°. Woensdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 66°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 60°. Sedert eenige dagen zijn te Weenen geruchten in omloop betreffende het bijeentrekken van een legerkorps, naar men zegtaan de Boheemsche grenzen. Men voegt er by dat het moet strekken om de troepen voor een bonds-exe- cutie,, in Holstein benoodigd, gereed te hebben. Volgens anderen zou het zijn om Galicie te dekken bij mogelijke eventualiteiten. Dewijl echter voor een bonds-executie nog geen troepen noodig zijn, schijnt de laatstbedoelde omstan digheid de meeste waarschijnlijkheid voor zich te hebben. Niets duidt evenwel met zekerheid aandat gevaren van die zijde het land bedreigen. Men verhaalt den volgenden trek van n&auwgezette eerlijkheid: Eenige dagen geleden ontving de heer Thierry, koopman in de Chaussée d'Antin te Parijs, het bezoek van iemand die het kapitaal en den interest eener som kwam terugbetalen, welke zijn vader, een koopman te Lyondie 35 jaren geleden bankbreukig geworden was, den nu 30 jaren geleden gestorvenen vader van den heer Thierrytoen maals insgelijks te Lyon woonachtigwas schuldig gebleven en waaraan de tegenwoordige heer Thierry sedert lang niet meer gedacht had. Een schooD bewijs voorwaar van de zucht om den naam dien men draagt onbesmet te bewaren. De beruchte ballon van Nadar heeft het niet verder gebragt dan Meaux, op een paar mijlen van Parijs. De rei zigers hebben alzoo ieder 1000 francs betaald voor een tra ject dat zij per spoortrein voor een halven franc hadden kunnen afleggen. Daarentegen hebben zij het genoegen ge smaakt een poosje rondgesleurd te worden, zóó dat geen hunner er zonder kneuzingen afgekomen is. De veiligheids klep van den ballon was namelijk onklaar geraakt, en men kwam daardoor met een grooten schok op den grond neder, de aan den ballon bevestigde woning sloeg om en werd op die wijze een eind wegs voortgesleept, hetgeen, gelijk men ligt denken kande verschillende bewoners van het huisje in een wonderlijke positie bragt en hen zelfs een oogenblik in levensgevaar deed verkeeren. Onder hen bevond zich ook een vrouwde Prinses de Latour d'Auvergnegemalin van den Franschen gezant te Rome. Op den weg naar Castellamare is een groot aantal

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2