Binnenlandsch Nieuws. ééne belasting wordt geheven dat het inkomen treft, omdat het rechtmatig en billijk isdat iedereen betaalt naar het bedrag van zijn inkomsten. Maar wie was tot nog toe in staat een even onberispelijk middel uittevinden om dat doel te bereiken Men treft op staatkundigkerkelijkmaatschappelijk en wetenschappelijk gebied in onzen tijd juist het meest dat gebrek aan, dat theorie en practijk, bespiegeling en erva ring niet in ware verhouding tot elkander staan. De ge leerde vooral stelt zich een toestand voordie hemelsbreéd verschilt van de waarheid en werkelijkheid; of let niet op de bezwaren, die de toepassing van zijn stelsel vindt, of meent reeds door.gestadig afbreken zijn stelsel optebouwen of vergeet dat bij het' uitroeijen van onkruid vaak goede planten verloren gaan. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Achtkar- spelen Jhr. V. A. H. van Haersma de Witt. Men verneemtdat de heer J. P. de Bordes is be noemd tot hoofdingenieur der aanteleggen spoorweglijn van Samarar.g naar de Vorstenlanden op een bezoldiging van f 15,000 'sjaars. Met belangstelling zal voorzeker worden vernomen dat het Z. M. den Koning behaagd heeft toestemmend te beantwoorden de beide, volgens het jongst genomen besluit der algemeene vergadering tot oprigting van het nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. aan HD. door Z. K. H. den Prins-Voorzitter overgebragt, om den eersten steen te leg gen aan dat in het Willemspark te stichten monument, om //aldus als Hoofd en aan het hoofd zijns volks het halve eeuwgetijde van Nederlands herboren onafhankelijkheid door deze handeling zijn schoonste en ware beteekenis te geven." Aan de leden van de Tweede Kamer zijn.rondgedeeld exemplaren van het volgende geschrift: //De Veohtasche straf-inrigtingniet navolgenswaardig voor Nederland" door S. Coollid dier Kamer. Den 14den dezer zou voor den Hoogen Raad in cas satie behandeld worden de zaak van Mr. van Baerle. Uit een exploit, door den deurwaarder te Breda aanzijn woon plaats beteekendis geblekendat hij zich daar niet meer bevondt, en volgens bekomen inlichtingen zou hij zich met der woon in het buitenland gevestigd hebben. Zondag morgen is te Arnhem op den leeftijd van ongeveer 70 jaren overleden graaf G. Schimmelpenninck Minister xvan Staat en in verschillende hooge landsbetrekkin gen geplaatst geweest. De rechtswetenschap en de Nederl. balie hebben een zeer gevoelig verlies geleden. Heden nacht bezweek te 's Hage aan een slechts kortelings toenemende verzwakking de WEd. Gestr. heer Mr. Jeremias Cornelis Faber van Riemsdijk, in den ouderdom van ruim 77 jaar, kommandeur der orde van den Nederl. Leauw en der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar, honorair Staatsraad, Landsadvokaatdeken der orde van advokaten en voorzitter en lid van verschil lende commissiën. De overledene had nog den 26sten der vorige maand in een burgerlijk geding voor den Hoogen Raad' (de Burgemeester van Amsterdam tegen den Staat) gepleit; wie getuige er van was met hoeveel helderheid van geest hij zich van zijn taak kweet, zou niet gedacht hebben dat het de laatste maal zou zijn dat de heer Faber van Riemsdijk als advokaat optrad. Weinige is het gegeven een loopbaan zoo langdurig en zoo uitstekend te vervullenzoo dat het niet te veel gezegd is dat de traditiëndien de heer Faber bij de Nederlandsche advokatie zal nalatenzullen voortleven. De audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Naar men zegt, bestaat te Amsterdam het voornemen, daar opterigten een marmeren gedenkteekenter herinnering aan Neêrlands bevrijding van het Fransche juk in 1813 en ter vereeuwiging der namen van de personendie meer be paaldelijk in de hoofdstad daartoe krachtdadig hebben mede gewerkt. Deze namen zoudenvolgens het bestaande plan uitwendig op het monument worden gebeiteld. Tot het bij eenbrengen der benoodigde gelden zou geen collecte ge houden maar slechts eene uitnoodiging tot inzending van vrijwillige bijdragen aan de ingezetenen van Amsterdam ge- rigt worden. De Gemeenteraad van Delft heeft besloten tot het af breken der Haag- en Wateringsche poorten. In den laten avond van den 3den dezer zag kapitein D. H. Bugge, van de Deensche schoonerbrik Experiment die zwaar lek was gewordenzich door nood gedrongen deze op het strand te zetten. Eenmaal op de tweede bank vastgeraakt werden er door de bemanning, sterk 7 koppen, pogingen aangewend den wal te bereiken. Eerst ongeveer 2 uur in den nacht nam een der manschappen het stout besluit om met een lijn om zijn midden en een langen houten staak waaraan een haak naar het strand te zwemmenhetgeen hem mogt gelukken. Nu keerde hij weder terug en zoo slaag den er allen in om een gewissen dood te ontkomendaar toch het vaartuigeen paar uren nadat de schipbreukelingen het verlaten haddenverbrijzeldeen het strand als bezaaid lag met brokken scheepshout; die, dank den ijver der be trokken autoriteitenbinnen dan kortst mogelijken tijd nog werden geborgen. - Men weet dat de Experiment in ballast kwam van Antwerpen en bestemd was naar New-Castle. De schooner was zeer oudzoodat het bij deskundigen verwon dering baart dat zij nog in de vaart werd gehouden. De schepelingen zijn reeds naar Rotterdam vertrokken. De ka pitein alleen zal denkt men nog eenige dagen te Scheve- ningen vertoeven. In de Prov. Ov. en Zw. Courant leest men nog het volgende Een treurigeveel gerucht makende zaak houdt sedert eenigen tijd de algemeene aandacht alhier bezig. Dien aangaande wordt ons, ook ter wederlegging van verkeerde berigten in onderscheidene dagbladen opgenomen het volgende medegedeeld //De hoofdpersonen, die in dezen genoemd worden, zijn de heer N. P., het hoofd van een zeer geacht handelshuis hier ter stede, zijn schoondochter, mevrouw de weduwe P., ge boren baronnesse v. D., en den bij een groot deel der Ne- derduitsch Hervormde gemeente zeer geachten predikant de heer J. G. v. R. Bekend is het, dat sedert het overlijden van den zoon van den heer P. diens weduwe door overeenstemming in godsdienstige denkwijze zich naauwer nog dan vroeger ver bonden gevoelde aan voormelden predikant. Hunne verhouding jegens elkander trok echter later de algemeene aandacht. Had hun gelijktijdig vertoeven te Zandvoort bij enkelen er gernis verwekt, die ergernis nam toe, toen gemelde dame, in het najaar van 1862 naar het Zuiden van Frankrijk ver trokken in het voorjaar van dit jaar door den heer v. R. werd teruggehaald. De geruchten, welke toen algemeen verspreid werden, noopten den heer P. een onderzoek intestellenen dit onder zoek had ten gevolgedat de heer officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zwolle, ambtshalve de ontzetting van mevr. de wed. P. uit de voogdij over haar minderjarig kind vorderde. De rechtbank heeft daarop bij voorloopig vonnis de voogdesse ïn de uitoefening van haar voogdij geschorst enhangende het geding tot ontzetting den heer P. tot provisioüelen voogd over dat minderjarig kind aangesteld. De heer P. vorderde toendat zyn kleindochtertje aan hem werd overgegevenwaarop mevrouw P., die met haar kind bij den heer v. R. en diens echtgenoote haren intrek had genomenhet kind buiten bereik van haar schoonvader liet brengen. De heer v. R. wordt thans beschuldigdhaar hierin be hulpzaam te zijn geweest. Dingsdag avond met mevrouw P. naar Arnhem vertrokken, naar men zegt, om een advies intewinnen bij den heer de Kempenaer, is hij aldaar den volgenden dag gearresteerd, ten gevolge van een bevel van gevangenneming door de rechtbank alhier tegen hem ver leend op grond van medepligtigheid aan het wegvoeren van een minderjarige". In den nacht van Woensdag op Donder dag werd hij in het huis van verzekering alhier overgebragt. Sedert hebben er verhooren van onderscheidene personen plaats gehaden zijn door de justitie eenige huiszoekingen gedaanzoowel bij den heer v. R. als bij mevr. P., en wordt de instructie in deze zaak voortgezet. Middelerwijl heeft de kerkeraad der Nederduitsch Herv. gemeente te Zwolle bij het klassikaal bestuur van Zwolle kenbaar gemaakt de bezwarendie by hemna een voor- I

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2