N°. 1114. Woensdag 7 October. IEIBSCH Doze Couraut verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- mers Vijf Cents. Prijs dar Advertentiën 1-6'regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten vau 1-4 regels /"0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cl». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 ra.; 1 n. 17 m.; 3 u. 49 m.j 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 30 m.; 10 u, 80 m.j 11 u. 69 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alpben en Bodegraven. (Ligplaats Utrecht9che Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9{- u.j Vrijdag en Zaturdag 's middags 12j. u.; Donderdag 6j u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 'snamiddags te 5$. u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 'A namiddags te 3 u. 45 ra. 'savouds te 8 u. 10 ra. Oost-Iadisobe Laadpost. Over Southampton,/ 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 7 uur 'am. tot 9 uur 's av. -i- Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 7i uur's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag ts 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdag» van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect i» te •preken op het Raadhui», eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur eo van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Pensioen aan Gemeente-ambtenaren. (Slot.) In ons plan lag nog een slotwoord aan onze beschouwin gen te voegen na den afloop der behandeling van de ont worpen verordening op het verleenen van pensioen aan ge meente-ambtenarenwelker lot ons niet twijfelachtig voor kwam. Zulk een spoedigeafdoende en radicale beslissing van den Gemeenteraad, met zulk een aanzienlijke meerder heid genomenheeft ons evenwel verrastover den uitste kenden geest van de beraadslagingendie de ondubbelzin- nigste blijken gaven van groote welwillendheid en innige belangstelling, om het lot van oude en afgewerkte gemeente ambtenaren op een onbekrompene wijze te verzekerendaar over hebben wij ons verblijd, 't Is weder een vernieuwd bewijsdat het vertrouwendat de ambtenaren stelden in de verstandige en redelijke, billijke en rechtschapene begin selen, die in dit opz'igt steeds gelijk tot nu toe zouden heerschenweerklonk vond bij den Gemeenteraaddie door zijn besluit dat onbewimpeld toonde te erkennen. Het kort en krachtig voorstel van den heer van Kaathoveneen juist gekozen, snel en doeltreffend geneesmiddel, om de koorts achtige spanning der gemeente-ambtenaren wegtenemenver dient wel geroemd te worden, 't Was een kordaat advies dat er aan vooraf ging, 't was een uitstekend redmiddel, om den loop der beraadslagingen in een lijnrechte richting te brengen tot een besluitdat meer omvat dan men wel op pervlakkig zou vermoeden. De Gemeenteraad heeft beslist, dat de plaatselijke amb tenaren, die niet door den Raad rechtstreeks zijn benoemd, zich tot bevordering van hunne belangen tot hem kunnen en mogen wenden, zonder de tusschenkomst van het gezag, waaronder zij dadelijk geplaatst zijn. Zoo twijfel daaromtrent sommigen heeft weerhouden om behalve andere redenen het ingediend adre3 mede te onderteekenende welwillende ont vangst van dat adres heeft elke twijfel weggenomen. De Gemeenteraad heeft begrependat de tot nu toe ge volgde weg in voorkomende gevallen de beste was en aan het beginsel meerder hechtheid gegevenom trouwe diensten voor de gemeente verrigt te vergeldenals de krachten en vermogens wijkennaar mate van den tijd en het gewigt der bewezen diensten. De bezwaren aan een pensioenfonds verbonden, die altijd op kansberekening steunt en toch aan teleurstelling en misrekening blootstaat, zijn hierdoor weggenomen; het is een zuiver, eerlijk, loffelijk beginsel, waarvan de toepassing zich rigt naar omstandighedenniet willekeurig, maar redelijk en naauwgezet. Zoolang de open baarheid der raadszittingen heerscht is er geen bezwaar voor een verkeerde toepassing, blijft er hoop op een altijd con- scientieuse beslissing. De Gemeenteraad is in een zekeren zin teruggekomen op een vroeger besluit en in dien zin begrijpen wij de gevoe ligheid der commissie voor de huishoudelijke verordeningen, die op grond van dat besluit zich met de vervaardiging van een ontwerp heeft belast, 't Is waar, de Raad had het beginsel aangenomentot het verleenen van pensioen aan gemeente-ambtenarenmaar behoudens een nader vasttestellen verordening. .Wij hadden verwacht, dat de commissie zou hebben ingezien de bezwaren om dat beginsel toetepassen in billijkheid op alle ambtenaren, van welken leeftijd en van welken diensttijd ooken aan den Raad ingeleverd een ont werp in den geest als de tegenwoordige voorzitter van die commissie openbaarde. Juist dit voorziende, hebben wij aan gemeente-ambtenaren geradeneerst de ontworpen verorde ning aftewachtenalvorens over het aangenomen beginsel bezwaren intedienen. De Gemeenteraad heeft met een zeer aanzienlijke meer derheid een besluit genomendat hem in de oogen der ambtenaren niet alleenmaar ook in die vau alle burgers zeer verheft. Tot nu toe werd zonder voorafgegane bydrage aan gemeente-ambtenaren op den voet van 's Rijks wet op de burgerlijke pensioenen een levenslang pensioen verleend naar diensttijd tot niet hooger dan twee derde van hunne bezoldiging; maar onder voorbehoud, dat elke aanvrage op zich zelve beoordeeld geen recht in zich sluiten mogt. De Gemeenteraad had na herhaalde stemmingen met een geringe meerderheid een ander beginsel aangenomen, maar is, by nadere overweging van de bezwaren aan een billijke toe passing verbondenvan zijn vroeger besluit teruggekomen. Dat ligt niet zeer in den geest van onzen tijd, want men hoort veel meer het Viventles principes, perisse le monde! Een beginsel kan onberispelijk zijn maar ontoepasselijk. Wie zou niet van geheeler harte toejuichen het besluit, dat slecht*

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1