Buitenlandsch Nieuws. Fruitschalenuit de Koninklijke Nederlandsche Fabriek ran j gouden en zilveren werken van den heer J. M. van Kempen te Voorschoten, ter wa,arde van vijftien honderd gulden, i Deze zilveren milieu heeft een gepolijste voetstukomgeven door een wijngaardrank die hooger opklimt door een weide, waarop twee herten van mat zilver grazen en vrolijk rond huppelen de type van deze herten is zoo getrouw terug gegeven dat zelfs de uitdrukking der kopjes den natuur staat aangeeft en den beschouwer doet verlustigen in hun vrolijk rondhuppelen. - Uit de weide verrijst een trotsche wijngaard bestaande uit twee stammen die door elkander slingeren en rijk bezet zijn met druiventrossen en bladen, die breed in de kruin uitloopenop deze verhevenheid is door een zilveren schroef vastgemaakt, een prachtige ronde met schulpen geslepen kristallen schaalbestemd voor bloe men ananassen of soortgelijke vruchten. De wijngaardstam- raen munten uit zoo door keurige bewerking als kunstig drijfwerkterwijl alle vezeltjesknoesten enz. de natuur teruggeven. De vier fruitschalen zijn in denzelfden geest als het middenstuk gedrevenwaar ook kristallen schalen in denzelfden stijl op zijn vastgehecht. Deze partij zilver vormt een allerprachtigst geheelen geen wonder dan ook dat de kunstwerken van den heer J. M. van Kempenop de Haarlemsche Nijverheids-Tentoonstelling in 1861, met de gouden en zilverenmedaille werden bekroond. In dit prachtig werk heeft de fabriek, te Voorschoten gevestigd, bij vernieuwing bewezendat zij haren reeds verkregen roem vermeerdert en bestendigt, ieder bezoeker der tentoonstelling geeft dan ook onbewimpeld zijne verbazing te kennen. Onder de reeds aangekochte schilderijen munt uit die van den heer B. J. van Hove te 'sHage, ween stadsgezicht bij buijig weer." Deze schilderij is aardig gestoffeerd met figu rendie het eigenaardige van een buijigen dag aangeven, het karakter en de voorstelling is getrouw, men ziet dat de straat en de bladeren der boomen nat zijn. Dan volgt vau F. van Wijngaardt, ween schalks dames figuurtje," dat in de uitdrukking van het lieve kopjeden aard harer over denking doet zienvooral de stand van het figuur en het kunstig teruggegeven satijnen toilet maken deze schilderij tot een bevallig en boeijend genrestuk. - wGrootmoeder bij het ziekbed" van J. Spoel is een meesterstukje van krachtig en warm koloriet; de oude grootmoeder biedt de getrouwe uitdrukking aan van bekommering en trouwe zorg. - wDe rijles" van E. Verveer, dit lieve schilderijtje vertoont een bevallig gestoffeerd landschap op den voorgrond een ezelin met haar veulenop de ezelin zitten een paar lieve kinde ren en komt nog een kleine aanhuppelenvooral in dit kleine beeldje spreekt duidelijk het verlangen om ook mede te rijdenterwijl de moeder op allen een wakend oog houdt. - wEen vrolijk stadsgezicht" en ween winter met ouden toren" van Eversendeze beide schilderijen hebben een fikschen toonhet wintergezigt geeft een schoone combinatie van ge bouwen en het stadsgezicht een druk vertier, schoon niet overladen. - wEen bloemstuk" van Arentine Arendsendeze schilderes heeft reeds meermalen bewijzen van haar talent gegevenmen heeft niet geaarzelddit prachtige en zeer uitvoerig gepenseeld bloemstuk van de Haarlemsche kunste- naresse aantekoopen. - wEen strandgezicht, een stil watertje" en ween wintergezicht" van C. H. Leickert, deze drie schil derijtjes zijn ofschoon niet groot, niet van de minsten; het zijn zeer lieve kabinetstukjes en verdienen wel een eerste plaats. - wTwee dorpsgezichten" van J. G. Smits onder scheiden zich door koloriet en krachtigen toon. Nog is aangekocht een historisch stuk van E. Koster zijnde een door hem vervaardigde copie naar zijn groote schilderij op de tentoonstelling van schilderijen te 's Hage voorstellende het uitzeilen van Heemskerk en Barend met een vloot naar het noorden (1596) en van J. G. Hans ween Zwitsersch landschap met gletschers. In bewerking is voor 1864 een groote schilderij van den heer J. M. Smidt Crans. - Verder verdienen hooge vermelding de Lak werken van den zoo algemeen bekenden heer L. J. van Nooyen fahriekant van geïncrusteerde en Japansche kunst werken te Rotterdam namelijk een kanapétafeleen dames werktafel en een blóemtafelallen rijk ingelegd met paar lemoer en smaakvol gegarneerd met bloemende kunstwer ken van dezen artist gaan in bewerking, volgens .het oordeel van kunstkenners, boven die der Japannezen, als waarborg voor deze meening stellen wij de verschillende bekrooningen zoo te LondenParijsHaarlem als elders aan den fabrie- kant ten deel gevallen. Trekken de voorwerpen van den heer Nooyen steeds ieders aandacht, het is ook wel verdiend. Verder bestaan de prijzen in prachtwerken en voorwerpen van smaak op het gebied van kunst en wordt met het aan- koopen daarvan voortgegaan. Aan de deelnemers die geen van deze prijzen mogten trekken, zal als premie worden uitgereikt: Jan Steen, His- torisch-romantische schets, door T. van Westrheene, Wz. In de heden Donderdag gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier is ingekomen een adres van een aan zienlijk aantal gemeente-ambtenaren, daarbij verzoekende, dat de concept-verordening tot het verleenen van pensioen aan gemeente-ambtenaren niet mag worden vastgesteld. Bij de beraadslagingen over die verordening voerden onderscheidene raadsleden het woord. Allen gaven ondubbelzinnige blyken van welwillendheid om in het belang der ambtenaren te besluiten. De heer van der Hoeven wees op het beginselbij andere gemeentebe sturen aangenomenom pensioen te verleenen zonder ver- pligte bijdrage. De heer Krantz wilde een recht op pensioen toekennen tegen verpligte bijdrage; maar alleen voor onbe paald aangestelde of vaste ambtenaren. De heer Goudsmit begreep, dat alleen op voortaan te benoemen ambtenaren het beginsel kon worden toegepast. De heeren Tollens, Ge vers en van Kaathoven verklaarden zich tegen het aangeno men beginsel. De heer Hartevelt deed uitkomendat de Com missie met het ontwerpen der verordening belast, zich strikt gehouden had aan het genomen besluit, en drong aan op de behandelingten einde het ontwerp des noodig gewijzigd werd. De heer de Moen stelde voor het ingekomen adres te stellen in handen van HH. Burgemeester en Wethonders. Met 16 tegen 4 stemmen werd aangenomen een voorstel van den heer van Kaathovenom ter zijde leggende het aan de orde zijnde voorstel, voortaan op dezelfde wijze als tot heden plaats vond, aan de verstandige en redelijke ge zindheid van den Raad overtelatenom te beslissen op aan vragen tot bekoming van pensioen naar de tot heden toe gepaste regels. De Gemeenteraad heeft vervolgens een som van f 2500 beschikbaar gesteld tot bestrijding der kosten van de in No vember dezes jaars te houden feestviering van het halve eeuw getijde der Nationale onafhankelijkheid, Vrijdag 11. werd in de Tusschenschool van den heer J. Kneppelhout alhier aan 13 voormalige leerlingen, die na het verlaten dier school zich gunstig hadden onderscheiden eereblijken toegekend. Negen meisjes ontvingen elk een naai kistje met toebehooren; namelijk C. Huge, H. Frankhuizen M. Crems, J. Cornet, S. Montie, W. van der Blom, G. Dirksen, M. van der Hert en C. Meijer. Aan vier jongens werd vergunning verleend de voortreffelijke lessen van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix voor rekening van het schoolfonds bijtewonen. Het zijn: N. Bink, J. Han selaar, C. Latestein en J. Maartensen. Dat schoolfonds, ge vormd door de wekelijksche bijdragen der kinderen van één cent, is bestemd ter bestrijding van de onkosten der prjjzen die jaarlijks worden uitgedeeld; de daarvan overblijvende gelden zijn nu tot het bovengenoemde doel gebezigd. Feite lijk is dus het bewijs geleverd, dat het bestuur der school zich niet ontslagen acht van zijne verpligting jegens de kin deren zoodra deze de school verlaten hebbenmaar hen blijft gadeslaan, ook in latere jaren. De ineeste der genoem den hadden reeds 4 of 5 jaar de school verlaten. Wij twij felen er niet aanof de indrukwekkende wijzewaarop de toekenning dezer eereblijken heeft plaats gehad zal ouders en kinderen de voorrechten hooger doen waardeerenwelke door deze school verspreid worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 5 5°, te 10 uur 53°. Donderdag morgen te 5 uur 53°, te 8 uur 57°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 60°. De bank te Wiesbaden is dit jaar niet zoo voorspoe dig geweest als anders doorgaans het geval is; naar men verneemt, zal het dividend dus niet grooter zijn dan 18

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2