VIJFDE EVANGELIE EVANGELIE VOLGENS ERNST RENAN Uit Weenen wordt berigt, dat Oostenrijk zich vooral verklaart tegen de toekenning der rechten van oorlogvoerende partij aan de Polen. Zijn bijzondere positie, voortsprui tende uit het bezit van Galliciëverzet zich met nadruk hiertegen. Te Frankfort zal den 7den October een voorbereidende vergadering worden gehouden van de Zuid-Duitsche vrienden van kerkelijke ontwikkeling, tot het stichten eener Duitsch- Protestantsche volks- en nationale kerk. Prof. Schenkel uit Heidelberg bevindt zich aan het hoofd daarvan. Volgens den Morning Post zou er een huwelijk ont worpen zijn tusschen den jongsten broeder van den Keizer van Oostenrijk, den aartshertog Lodewijk, thans 21 jaren oud, en Donna Isabella Christina, de oudste dochter en ver moedelijke opvolgster van den Keizer van Brazilië, die thans 17 jaren oud is. Alsdan zou, na het overlijden van Keizer Pedro II, die trouwens den ouderdom van 40 jaren nog niet heeft bereikt, een Oostenrijksch aartshertog nevens den souverein van Brazilië op den troon te Rio-Janeiro plaats nemen. Deze verbindtenis zou volgens het genoemde blad hetwelk daarvan het eerst in stellige bewoordingen gewaagt een gebeurtenis van politiek gewigt zijnnieuwen luister aan het huis Habsburg bijzettenen aan den aartshertog Maxi- miliaanindien hij de Mexicaansche Keizerskroon aannam een krachtigen steun op het Amerikaansche vasteland bij zetten daar de broederlijke betrekking tusschen de twee troonen den band der gemeenschappelijke belangen zou sterken. Eerstdaags zullen op het Stadhuis te Parijs de plannen ter inzage worden gelegddie bestemd zijn om die hoofdstad tot een zeehaven te hervormen. Niet onbelangrijk is het, dat de heer Rénan voor zijn leven van Jezus van Keizer Nopoleon 100,000 frs. ten ge schenke heeft ontvangen. Die bijzonderheid wordt van goede zijde als zeker medegedeeld. Op het Catholiek congres te Mechelen is besloten, dat in Belgie een internationaal dagblad voor de belangen van het Catholicisme zal worden opgerigt. Naar men ver neemt is het Journal de Bruxelles met dat doel door een groote maatschappij aangekocht voor 400,000 francs. Na de sluiting van het staathuishoudkundig congres te Gent heeft de R. C. geestelijkheid op Maandag, Dingsdag en Woensdag daaraanvolgende plegtige godsdienstoefeningen doen houden, ten einde 's Hemels toorn aftewenden van de stad, 1 ter zake in dezelve verkondigde godslasterlijke en verderfe lijke stellingenen de lankmoedigheid Gods aftesmeeken over de Catholijken opdat deze het geloof rein mogen bewaren. Men wil wetendat de maatschappij van den Great Eastern heeft besloten dit kolossale stoomschip in het open baar te verkoopen. In Galicië is de oogst voorbeeldeloos rijk uitgevallen. Er is een derde meer graan van den akker gehaald dan de bevolking des lands tot haar onderhoud behoeft. Volgens bijzondere berigten uit New-York en Was hington, te Londen ontvangen, schijnt laatstgenoemd Gou vernement zich ijverig voortebereiden tot een oorlog met Frankrijk. Meer dan 100,000 man zijn, naar men verze kert, dag en nacht bezig met het maken van oorlogstoe- bereidseleu om de Franschen uit Mexico te verdrijven. Ge neraal Franklin zou reeds uit New-Orleans met een leger van. 35,000 man naar Texas zijn uitgezeild, om aan de operatiën te kunnen deelnemen. De baardscheerderswinkels zijn onmisbaar, en waar geen barbier te krijgen is, wordt men gedrongen te erken nendat hij een voorwerp van eerste levensbehoefte is, al» men ten minste niet gewoon is zich zelf te scherenwat ook al niet zonder bezwaar is. Hoe verschillend evenwel zijn die barbierswinkels ingerigt, hetzij tot baardscheren al leen hetzij daarbenevens tot haarsnijden. Waar beiden te zamengaat en scheren en kappen op een vlugge en gracieuse manier wordt verrigt, is voor velen een genot, dat wel eenige opoffering waard is. Maar welk een verschil tusschen dén scheerwinkel, waar de ongeschorenen op een lange houten bank op hun beurt wachten om ingezeept en afgeschrapt te wordensoms door een hand die straks weder de schoen- makersleest opneemt en met een mesdie ook al3 zaagvijl dienstig isen de salon van den coupeurwaar een sofa en een dagblad den tijd van wachten verkorten, en een nette, zindelijke, ingenieuse behandeling met zeepkwast, scheermes, waschkom en geparfumeerde poederdoos, een ge not geeft, dat verhoogd wordt door het in orde brengen van bakkebaard en kuif, om een adonis* zelf te maken van den eerbiedwaardigen grijsaard. - Zoo schijnt het inderdaad voor de Yankee's in Amerika een waar genot te zijn om onder barbiershanden te verkeereu. Zulk een barbiersvertrek is zoo comfortabel ingerigtdat men er zich naauwelijk» een denkbeeld van maken kan. De vloer van de zaal is mozaïk marmerde wanden bestaan geheel uit spiegels welke door vergulde lijsten aan elkander zijn gevoegdzoo dat men niets dan glas en goud ziet. De gereedschappen zijn van zilver; de stoelen allerprachtigst. Zij bestaan in groote fauteuils met steunsels voor het hoofd en de voeten. Tegenover den stoelwaarop men plaats neemtstaat een fonteinwaarvan de stralen in porseleinen kommen worden opgevangen. En als het werk verrigt is op een even weel derige en vlugge wijzevraagt de kapper een halve dollar. Adverlenliên Men zoekt voor een JOIVG JflEIVSCH van ruim 20 jaren, P. G., van fatsoen lijke familie, de gelegenheid om bij een Burgemeester te platten lande werkzaam te zijn en met administratie bekend te worden, tegen billijke vergoeding van kost en inwoning. Hierop reflecterenden gelieven zich met gef rankeerde brieven te adresseren onder Letters Ij. K. aan het Bureau Leidsch Dagblad. Twee Kuipers-Knechts kunnen terstond tegen billijk loon ge plaatst worden. De hoofdvereischten zijn grondige bekendheid met het kloven en het maken ven droog werkbekendheid met het oliewerk zal tot aanbeveling strek ken. Adres met gefrankeerde brieven houdende opgave waar informatiën kun nen worden ingewonnen, met het op schrift Kuipers-Knecht aan het Bu reau Leidsch Dagblad. Bij den Boekhandelaar J. M. W. WAANDERS te Zwolle, is verschenen: Hoogleeraar ie Parijs volgens J. H. SCHOLTEN. Hoogleer aar te Ley den. Prijs f 1,25. De brochure is gesplitst in drie afdeelingen. In de eerste geeft de schrijver tamelijk uitvoerig, den inhoud van Renan's //Leven van Jezus in de tweede toont hij dat hetzelfde Evangeliein de hoofdzaakaan de Hoogeschool van Leyden wordt verkondigd; de derde bevat de kritiek en wederlegging van dit //Vijfde Evangelie'gelijk het door Renan zelven wordt genoemd. Daast een lijkstatie die denzelfden weg nam. Toevallig zag hij in een der volgkoetsen onderscheidene zijner vrienden. Hij liet den koetsier stilhouden en verliet het rijtuig, om aan een der dragers te vragen den naam des overledenen. Wie beschrijft zijn ontzetting, toen hij den naam van zijn eigen vrouw vernam, waarmede hij kort geleden gehuwd was. Hij bleef nog eenigen tijd staanmaar viel toen be wusteloos neder. Men droeg hem in zijn rijtuig en bragt hem in zijn woning, waar hij terstond stierf. OF EN MEDEGEDEELD EN TOEGELICHT DOOR O. A. §PlTZS£Jtf, vroeger Hoogleeraar te Warmondthans Pastoor te Heino.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3