Buitenlandsch Nieuws. Bezer dagen werd aan Jhr. S. L. C. Pompe van Meerdervoortofficier van gezondheid van Zr. Ms. zeemagt aangeboden een prachtig geschenk in zilver van wege de Engelsche en Amerikaansche ingezetenen van Nagasaki als j een blijk hunner hoogachting en vriendschap voor ZEd. ge- durende zijn zesjarig verblijf in Japan. Dit geschenk bestaat uit een zeer kostbaar in zilver gedreven middenstuk en twee zijdestukken met symbolische beelden versierd en voorzien j met toepasselijke inscriptie. Dit geschenk werd ZHWG. door een daartoe benoemde commissie aangeboden. Het is ver vaardigd in de fabriek van de heeren Hancock en Comp. te Londen. Bij de harddraverijMaandag te Haarlem gehouden is de prijs behaald door den zwarten ruin Piko van den heer D. Vermaat te Charlois en bereden door S. de Boer; de premie door de zwarte merrie Lietse van den heer F. M. Boersma bereden door Fromberg. Zondag avond te half tien uur is de Hervormde pre dikant te Zwolle J. G. v. R., en een weduwe uit het huis van eerstgenoemden door een brigadier der rijks veld wacht naar het paleis van Justitie overgebragt. Bestuurders van het Haagsche genootschap tot ver dediging van de Christelijke godsdienst hebben den uitge loofden eereprij3 voor de ingezonden Nederduitsche verhan deling over de misbruikte bijbelplaatsen toegewezen aan Dr. E. Mollpredikant te Goes. De algemeene kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente te Utrecht heeft ter vervulling der openstaande predikants plaats, veroorzaakt door het overlijden van üs. L. Merens, een drietal gemaakt, waarop geplaatst zijn de volgende predikanten: J. W. Felix te Katwijk aan den Rijn, F. W. Merens te Vlissiugen en H. G. C. Schijvliet te Hil versum. Naar men verneemt, heeft Ds. F. C. A. Pantekoek te Schiedam het beroep naar de Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam aangenomenen Ds. F. L. Rutgers te Soester- berg voor dat naar Steenderen bedankt. Ds. E. Rochedieu te Delft heeft voor het beroep naar de Waalsche gemeente te 's Hage bedankt. Maandag had het jaarlijksche schijfschieten plaats door officierenonderofficieren en korporaals van de Leidsche schutterij in de duinen van Katwijk. Van de officieren werd de prijs behaald door den 2den luitenant Bijleveld en de premie door den 2den luitenant Wijnstroom; van de onder officieren de prijs door den sergeant-majoor T. D. Willemse en de premie door den sergeant J. Frisk usen van de kor poraals de prijs door den korporaal J. Korenhof en de pre mie door den korporaal W. Lau. Na den afloop vereenigde het korps officieren zich tot het houden van een vriendschappelijke» maaltijd aan het War monderhek waar men lustig bijeen was en onderscheidene heildronken van den goeden kameraadschappelijken geest getuigden. De Samarangsche Courant deelt mede, dat aan Z. M. wordt gezonden een adresvan eenige honderde handteeke- ningen voorzien-, om HD. dank te betuigen voor het aan den heer Stieltjes verleend ontslag. Aan het algemeen overzigt van de Java-Bode wordt het volgende ontleend «Het ontslag van den heer T. J. Stieltjes heeft alhier nog al eenige sensatie verwekt. Op Sumatra's westkust oefende de aanhoudende drooge weersgesteldheid nog een nadeeligen invloed uit op den ge zondheidstoestand der bevolking. De koortsepidemie was ech ter gewekende pokken waren daarentegen hier en daar nog steeds heerschende. Aan de koffijcultuur werd door het aanhoudend drooge weder veel schade toegebragt. Op Pa- lembang was de gezondheidstoestand naar wensch de handel en invoer van levensmiddelen was vrij levendig. Van Borneo luiden de berigten gunstig; verschillende Vorsten hebben zich weder onderworpen." In het Bataviaasch Handelsblad leest men «De berigten uit Japan zijn tegenstrijdig. Terwijl de Ja- vasche Courant zeer verontrustende mededeelt, schijnen die door Anglo-Chinesche bladen aangebragt een beteren staat van zaken aanteduiden. Zooveel echter schijnt zeker, dat een buitengewone bescherming der Nederlandsche onderdanen noodzakelijkof althans zeer gewenscht is. Wij vernemen echter, dat aan het verlangen der Regering om nog eeu oorlogschip naar Japan te zenden door het Marine Departe ment niet kan voldaan wordenwegens gebrek aan bodems zonder ontblooting van een onzer maritieme stations. Dit voert ons wederom terug tot het besef der groote wond die aan het Indische ligchaam knaagt. Van een geachte zijde vernemen wijdat dezelfde oor zaken die geleid hebben tot de schorsing van den assistent resident van politie te Soerabaija, het ontslag van den re gent aldaar hebben na zich gesleept." Een telegrafisch berigt meldt, dat zich op den lsten Augustus ter hoofdplaats Banjoemaas twee aardbevingen hebben doen gevoelenbeide in een rigting van het Zuid- Westen naar het Zuid-Oosten. De eerste, die vrij hevig was en ongeveer zes seconden aanhield, had plaats des namid dags, 10 minuten voor 2 uur en begon met een zwaren schok, gevolgd door een hevig onderaarsch geluid, gelijk aan dat van een zwareu wagen, over een houten brug rij dende. Inmiddels voelde men eerst vier verticale- en daarna drie horizontale aardschuddingen. De tweede, die des na middags te 3 uur 25 minuten plaats had, was minder zwaar en bepaalde zich tot vier zachte horizontale aard- schuddingen, zij duurde ongeveer vier seconden en ging vergezeld van hetzelfde geluidals boven reeds beschreven is. De schade, die door deze aardschuddingen zoo aan Gou- vernements als aan particuliere gebouweD is aangerigt is vrij aanzienlijk. Het fronton en de daaronder staande pila ren van het bordes van het residentiehuis zijn gescheurd; terwijl in de zware scheidings-muren barsten sprongen. Het blokhuis is zoodanig beschadigd, dat aan herstelling niet valt te denken. Ook het residentiekantoor en de Gouverne- mentsschool hebben veel geleden. Voor zoo ver thans bekend is, zijn echter geene menschenlevens te betreuren. De aard beving schijnt in de noordelijke afdeelingen minder hevig en in Tjilatjap in het geheel niet gevoeld te zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 5 3°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 44°. Dingsdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 45°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 56°. In een te Napels uitkomend dagblad wordt het vol gende medegedeeldIn de Foriastraat woont een metselaars knecht. Vrijdag nacht werd er aan zijn kamer aangeklopt en men riep hem bij zijn naam. Hij deed open en zag twee mannendie hem bevel gaven mede te gaan en eenig werk te komen doen. Hij weigerde in den beginne, omdat het zoo laat was, doch men beloofde hem een groote belooning en hij gaf toe. De drie personen stegen in een rijtuig; naau- welijks waren zij aan het rijden of een der beide mannen trok een pistool, dat hij op den borst van den metselaar hield, terwijl de andere man dezen blinddoekte. Stilzwijgend reden zij door verschillende stratenhet pistool stond steeds op de borst van den metselaar, zoodat deze niet in staat was iets uittevoeren. Eindelijk hield het rijtuig stil, geblind doekt werd de metselaar een trap opgevoerd en binnen een kamer gebragt, waar hem de doek werd afgenomen. Hij kreeg bevel in den muur een gat te makengroot genoeg om een lijkkist te bevatten. Hij moest daaraan voldoen want nog steeds stonden de mannen met revolvers voor hem. Toen hij gereed was, werd een ledige lijkkist binnengebragt en daarna werd door beide mannen een jeugdigeschoone net gekleede vrouwdie zich tegen hen met kracht verzette naar binnen gesleept. Zij wierpen haar in de kist en spij kerde die digtwaarna zij in het gat in den muur werd geplaatst, dat de metselaar weder digt moest metselen. Toeu dit was gedaanblinddoekte men hem weder en duwde hem in het rijtuig, waarin ook de beide mannen plaats namen. Eensklaps hield het rijtuig opde geblinddoekte werd uitgelaten, kreeg een goede som en ijlings snelde het rijtuig voort. De metselaar heeft dadelijk aangifte bij de politie gedaandoch kan niet zeggen waar hij is geweest. De politie tracht den draad te vinden om tot ontdekking dezer vreesselijke misdaad te geraken. Een te Berlijn woonachtig koopman, die een kort stondige reis had gemaaktwas dezer dagen teruggekeerd en zich naar zijn huis latende rijdenkwam zijn rijtuig

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2