Buitenlandsch Nieuws. de accijnsen op de bieren en azijnen. Ook is hij voornemens nieuwe comptabiliteitswetten aantebieden. IV. Een tweetal financieele beschouwingen als a. de re sultaten van de plaats gehad hebbende amortisatie in de ja ren 1850 tot 1863 waaruit blijkt, dat het rentebedrng een vermindering van f 7,044,196 heeft ondergaan, b. het evenwigt tusschen gewone uitgaven en inkomsten was in 186 2 nog 12 millioen en in 1863 nog ruim 11^ millioen ver schil, over 1864 slechts ruim 10^ millioen. Onder de instellingen van middelbaar onderwijs be- kleedenbehalve de polytechnische schooleen eerste plaats de vijf instellingen met 5jarigen cursus, waaraan tien leera ren zullen werkzaam zijn. Naar men verneemt, heeft de Re gering het voornemen Middelburg met zoodanige school te begif tigen en dat er deswege onderhandelingen met het Gemeente bestuur plaats hebben, welke hoogstwaarschijnlijk tot eene gunstige uitkomst zullen leiden. Men verneemt, dat van het instructie-bataillon te Kampen de sergeanten van Linningschuit van Löfelt, van Vlijmen, van Wijk, van Komondt en Keyzer het examen tot 2de luit. met gunstig gevolg hebben afgelegd. De arr.-rechtbank te Rotterdam heeft den heer Roe- lants vrijgesproken hoofdzakelijk op gronddat nadruk niets anders is dan reproductie van het nagedrukte werkdat bij vergelijking echter van de uitgave van Vondels werken door Gebr. Binger en van die door Roelants bezorgd, beide uit gaven aanmerkelijk blijken te verschillendat de chronolo gische ordewaarin de gedichten voorkomengebleken is niet dezelfde te zijn; dat de verklarende aanteekeningen on der den tekst, bij aanklagt aangehaald, hoewel uit den aard der zaak in zin en substantie dikwerf eensluidende, echter evenzeer in vele opzigten verschillendat de verklaring van vreemde en verouderde woordenin beide uitgaven dikwerf overeenkomendegeenzins als nadruk kan worden aange merkt, maar als gebruik maken in beide uitgaven van de bekende en voorhanden taalkundige wetenschapzoodat in deze geene reproductie der uitgave van Gebr. Binger door die van Roelants konde worden aangenomen. Te Hillegersberg is het 5Ojarig bestaan der aldaar gevestigde afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gevierd met een feestrede, uitgesproken door Ds. Berghege, die ook bij het 25jarig bestaan van die afdee ling de feestrede hield. Dingsdag 29 September is de laatste dag waarop de Tentoonstelling van vee, pluimgedierte, landbouwvoortbreng- selen enz. te Haarlem zal zijn geopend; van 12 tot 1 uur heeft een tweede wedren op het Hazenpatersveld door de leden van het cirque Blennow plaats; van 7 tot 9 uur con cert in de Hertenkamp, te half 10 uur vuurwerk op het terrein in den Haarlemmerhout vóór het Pavilloen en na den afloop taptoe met fakkellicht naar de Groote markt, alwaar de muziek der schutterij zich tot 's avonds half 12 zal doen hooren. - De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft wegens prijzen voor bedrijf- of zetboer toegekend, aan B. Buis bij den heer A. L. Dyserinck aan den IJweg te Haarlemmer meer, de gouden medaille; aan A. van Egmond, op On vermoeid Vooruit van den baron van Verschuur, de zilveren medailleaan G. Meerboer op Rusthof van dezelfdeneen getuigschrift; en aan A. Nelemans bij den heer D. W. P. Wisboom te Amsterdam, een prijs van het Bestuur. Door het hoofdbestuur is voorgesteldom de algemeene vergade ring in 1864 te houden binnen Leiden, welk voorstel bij acclimatatie wordt aangenomen. Tot lid van het hoofdbestuur is benoemd Jhr. J. F. van Vredenburgh op den huize O ver voorde te Ryswijk. De commissie van beoordeeling der voorwerpen ingezon den voor de Tentoonstelling van Landbouw te Haarlem heeft o. a. toegekend voor perziken de 1ste prijs aan den heer W. C. de Sain alhieren voor den grootsten meloen de lste prijs aan den heer F. A. W. Weeningh te Koudekerk, voor een verzameling planten voor de open lucht, uitmun tende door fraaigevormde of verschillend gekleurde bladeren de lste prijs aan J. Maters te Leiderdorp. Door wijlen den heer A. Willink, in leven lid der Doopsgezinde gemeente te Amsterdam is aan de Hervormde diaconie te 's Graveland gelegateerd de som van f 25 00, vrij van successierechten. Er heèrscht in onzen tijd veel kunstzinwant dat blijkt uit de menigvuldige tentoonstellingen, die altijd veel voorwerpen ter bezigtiging aanbieden en druk worden be zocht. Men zou daaruit moeten opmakendat er ook veel kunstmin wordt gevonden of zucht om de kunst aantemoe- digen en te bevorderen. Toch ontbreekt het vaak daaraan en is het aantal schaarsch van hendie de kunst bescher men want bijzondere verzamelingen van schilderkunst ver minderen het getal openbare kabinetten neemt toe en van Rijkswege wil men ook daartoe medewerken. Welkom i3 dus elk middel om kunstzin optewekken en kunstmin in Neder land aantekweekenen het bijna 25jarig bestaan der Kunst- kronijk, uitgegeven ter aanmoediging en bevordering der schoone kunsten, levert het bewijs, dat moed en volharding in het aanwenden van zulke lofwaardige pogingen niet vruch teloos blijven. Wie de geschiedenis der Kunstkronijk kent, afwisseling van vooruitgang en achteruitgang of stilstand opmerkt en den tegenwoordigen bloei van die onderneming gadeslaat, verblijdt zich in de toenemende deelneming in die associatie met premiën die telken jare zich meer en meer uitbreidt in alle oorden van ons Vaderland. Ook binnen Lei den? Wij hopen het; maar het is niet zonder voorbeeld, dat over het hoofd gezien of met flaauwe belangstelling be jegend wordt het merkwaardige, dat binnen Leiden gevon den wordt en de hooge belangstelling van landgenoot en vreemdeling toch niet ontgaat, maar veeleer hunne bewon dering opwekt. Wij bevelen de deelneming in de Kunstkronijk bijzonder onzen stadgenooten aan. De buitengewone talrijke inteeke- naars maken het mogelijk de Kunstkronijk tot hoogeren trap van volmaking optevoeren en voor de betrekkelijk zeer ge ringe prijs van tien gulden 'sjaars ontvangt men een jaar gang van 24 vellen tekst, 24 platen en een aandeel in de loterijwaarin prachtige prijzen van zilver, van schilderijen van voorwerpen van kunst en smaak en boekwerken gevon den worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 55°, des avonds te 8 uur 5 2°, te 10 uur 48°. Zondag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 48°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 4 uur 57°, te 5 uur 56°, te 8 uur 50°, 's avonds te 10 uur 48°. Maandag mor gen te 5 uur 44°, te 8 uur 49°, 's middags te 12 uur 5 8°, te 4 uur 54°. De Prote3tantsch theologische faculteit te Weenen heeft zich tot den senaat der universiteit aldaar gewend en ver zocht als lid van dien senaat te worden opgenomen. De R. Catholieke theologische faculteit heeft hierop geantwoord door zich tegen de opneming van de bedoelde faculteit te verklaren. Een kruidenier, wonende in de omstreken van Yvetot, was door ongelukkige omstandigheden in de onmogelijkheid geraakt zijn schulden te betalen. Zijn vrouw was gestorven en had hem met een kind van twee jaar achtergelaten. Dezer dagen ontmoette hij een zijner schuldeischersdeze sprak hem vrij hard aan en dreigde, dat hij hem zou laten gij zelen. //Wanneer gij dat doet zeide de kruidenier wat zal er dan van mijn arm kind worden?" //De regering laat geen kind van honger omkomenzeide de schuldeischer. //Welnu, laat zij dan voor dit kind zorgenzeide de krui denier, terwijl hij het kind in de armen van den schuld eischer drukte en in een nabijzijnd water sprong. De schuld eischer sprong hem achterna, redde hem, schonk hem zijn schuld kwijt en beloofde zorg te zullen dragendat de overige schuldeischers dit ook deden. De opgerigte maatschappij voor de bestelling van goederen te Parijs schijnt uitmuntend aan het doel beant woorden. Den eersten dag heeft zij niet minder dan duizend collis vervoerd. Men ontmoet langs de straten de omni bussen der maatschappij met conducteurs, gekleed als Oos- tenrijksche soldaten. De onderneming staat zelfs zoo goed, dat verscheiden speculanten naar Londen zijn vertrokken om alle aandeelen in de maatschappij optekoopen die zij magtig kunnen worden. De zaak is voor een groot gedeelte door Engelschen tot stand gebragt. Een kleinzoon van den beruchten Vidocq is wegen»

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2