Buitenlandsch Nieuws. tenom daar domino- of iets anders te kunnen spelen j kaartspel wordt meestal dobbelspel. Een werkmandie de geheele week aan den arbeid is geweest, wil iets hebben, dat meer levendigheid bijzet dan kolf-, kegel- of dominospel. En waar moeten vrouw en kinderen blijvenals de man naar de verpozingszaal gaat? Ik heb iets anders in praktijk gebragt. In mijne fabrieken zijn een zeker getal werklieden, die lustin muziek hebben, ik heb hun een jaar, vijf of zes, in den aanvang, muziekles laten geven op een of ander instrument. De werkman gaf daartoe een geringe bijdrage en ik ook iets. Zoo is de kern van een fraai muziekkorps gevormd. Thans telt mijn korps 6 5 man, die werkelijk fraaije muziek uitvoeren. Zij gaan bij de uitvoeringen in een netten uniform gekleed, behalve de president en de secretaris, twee mijner bureau-beambten, die dan in het zwart gekleed zijn twee maal per week, na afloop van den arbeid, des avonds, worden repetitiën gehouden, toegankelijk voor de werklieden, die tot het muziekfonds contribueren. Mijn muziekkorps heeft naam verworven en ont vangt vele uitnoodigingen om zich te laten hoorenmaar in de werkdagen wordt daaraan nooit voldaan alleen op Zon en feestdagen hebben uitvoeringen en togtjes plaats, dan gaan eenige honderde werklieden mede naar buiten met vrouwen en kinderen. Ik zou wel in overweging willen gevendat de groote fabriekanten in de verschillende gemeenten hetzelfde deden. Aanvankelijk moeten zij er iets voor over hebben, om de zaak tot stand te brengen. Versnippert men de krachten en wil ieder zijn muziekkorps hebben dan gaat het zoo al8 het te Maastricht met de harmonies gegaan is. Er zijn er drie geweest, maar geene harmonie onder elkander. Er zijn on der de werklieden ligt eenigendie muziek willen leeren. Men moedige dien lust aan en beginne de zaak op kleine schaal. Spoedig zal zich een vereeniging onder de werklie den vormenwaut men behoeft slechts een geringe contri butie van 15 of 20 cents per maand te vorderen. De fa briekanten moeten hunnerzijds bij verjaardagen of plegtige gelegenheden de kas stijven door een geschenk in geld. Zoo komt men langzamerhand tot een goed muziekkorps. De fa briekanten moeten evenwel nog op een nadere wijze mede werken. De muziekanten moeten des Zondags zoo mogelijk een togtje buiten de stad doennaar die zijde waar de me nigte niet heenstroomt en niet de jeneverkroeg moet inge treden wordenzoo men soms een kameraad ontmoet. De patroons kunnen aanvankelijk veel doenwanneer zij in deze stad bijv. voor het muziekkorps en de leden der Harmonie- vereeniging een schuit beschikbaar wilden stellen, die op bekwamen tijd en wijze het geheele gezelschap naar een stil terrein brengt, en weder terugbrengt. Voorts moest men een overeenkomst treffenmet houders van uitspanningsplaat sen buiten de stadwaarheen de werklieden zich willen be geven voor de levering van ververschingen tegen matigen prijs. Jenever moet bepaaldelijk uitgesloten zijn. Men mag wel bier gevenmaar geen sterken drank. Op een en ander moet de commissaris der muziekvereeniging toezigt houden, die den patroon waar het noodig is representeert. Dergelijk plan heeft nog een goede zijde. Bij de uitvoe ringen en togten van het muziekkorps, des Zondags, gaan ongetwijfeld eenige honderde werklieden met hunne familiën mede. Dan komt er zekere ambitie, eerzucht en ijdelheid in goeden zin bij den werkman op. Het jongere geslacht zal daarbij de ouders wel voorgaan. Iedereen wil betamelijk gekleed zijn en niet in plunje achterstaan bij zijn kameraad, diens vrouw of kinderen. Zoo leert de werkman zich van een borrel onthouden en iets meer aan zijn kleeding besteden. De kleederen maken den manen een fatsoenlijk gekleed werkman zal zich voor menige uitspatting schamen. Ik geloof, dat hetgeen ik in Maastricht heb tot stand gebragt, elders ook verwezenlijkt zal kunnen worden. Ik durf daarop uwe aandacht vestigen. Hoogstwaarschijnlijk is de tegenwoordige Mexicaansche generaal Marquezvóór kort door Napoleon III gedecoreerd met de ridderorde van het Legioen van Eergeboortig van Dokkumalwaar zijn broeders slagers van beroep 'en alge meen gerespecteerde Israëliten zijn. Onze Markus - de eigen lijke familienaam moet als knaap reeds van zijn onderne mende:) geest doorslaande blijken hebben gegeven en, om de vervolging der politie, ter zake van baldadigheid, voor ettelijke jaren zijn ontsnapt en sinds niets van zich hebben laten hooren dan hetgeen men van hem als Marquez in de nieuwsbladen verneemt. Te Amsterdam is een Nederlandsche Vereeniging van Zondagschoolonderwijzers opgerigt, die hare eerste zamcn- komst op Vrijdag 23 October aanstaande 2al houden. De Nederlandsche Gereformeerde Zendingsvereeniging en de Nederlandsche Vereeniging voor Israël zullen den 3 0sten September en den lsten October te Amsterdam de jaarlijk- sche vergaderingen hebben. Beroepen bij de Herv. gemeenten te Steenderen en Bronkhorst Dr. F. L. Rutgers te Soesterberg en te Cothen de kandidaat W. J. Immink. Bedankt voor het beroep naar Ermelo door Ds. J. Kos ter te Nijkerk op de Veluwe en aangenomen dat naar de Bedijkte Schermer door Ds. P. J. van der Horst thans te Aartswoud. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Alphen aan den Rijn Ds. W. Postmus te Wezepe en bedankt voor het beroep naar Rotterdam door Ds. J. Bavinck te Almkerk en Emmikhoven en naar Wol- faartsdijk door Ds. J. Holster te Dinteloord. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. H. W. Kaiff naar Amersfoort, heeft de kerkeraad der Remonstrantsche gemeente te Boskoop beroepen Ds. H. W. Quint van der Sloot te Oude Wetering. Met Maandag 28 dezer is de prijs van het brood alhier volgens de zetting één cent minder van alle soorten vau tarwebrood per Nederl. pond en van het roggebrood per 15 Ned. oneen. De door den garnizoens-kommandant alhier aanbe steedde leverancie van fourrages voor de alhier in garnizoen zijnde troepen te paard van den lsten November a. s. tot uit. October des volgenden jaars, is door het departement van Oorlog toegewezen aan den heer P. van Beek alhier, als minste inschrijver voor de prijzen van de 10 ponden haver 82, de 10 ponden hooi 32 en de 10 ponden stroo 20 cents. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 50°. Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 50°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 5 7°. In een logement of hotel te Frankfort bevindt zich sedert eenigen tijd in gijzeling een Vorstelijk persoon, ten gevolge der bemoeijingen van schuldeischers te Berlijndie groote sommen van hem te vorderen hebben. Te Parijs stierf dezer dagen in het krankzinnigenge sticht een grijsaard, wiens lotgevallen merkwaardig zijn. Toen Napoleon I voor den Koning van Rome een paleis wilde laten bouwen moest men een klein stukje grond waarop een nietig huisje stond, daarvoor innemen. De eige naar een schoenmakerSimon genaamdeischte daarvoor 20,000 frs. en toen men hem de som wilde geven vroeg hij 40,000 en later nog 60,000 frs. Men bood hem 50,000 frs., en toen hq weigerde, zag men van den koop af. Nu had hij berouw en wilde zich eerst met 50,000, later met 20,000 frs. tevredestellenmaar het jaar 1814 kwam en deed de woning van den schoenmaker vergeten. Uit armoede verkocht hij die voor 15 0 frs., doch werd krankzinnig van spijt en berouw. - De Anamitische gezanten te Parijs hebben de maga zijnen van zilveren voorwerpen der firma Christophle bezocht en aldaar een en ander gekocht. Hunne tolken drukken zich zeer goed uit in het Engelsch, Fransch en Spaausch. De gezanten dragen een opperkleed van blaauwe zijde en de personen van hun gevolg een van bruine zijde. Hunne vin gers zijn met ringen met groote diamanten als overdekt. De componist Rossini, die sedert bijna 35 jaren niets van zich in het licht gaf, moet echter dat lange tqdvak volstrekt niet in ledigheid hebben doorgebragt. Het schijnt nog altijd dat zijn stilzwijgen moet worden toegeschreven aan de koele ontvangst, welke aanvankelijk in Frankrijk ten deel viel aan zijn opéra Wilhelm Teil; daarop zou de maëstro zich hebben voorgenomen voor dit publiek niet meer te ar beiden. Naar men verzekert, heeft hij intusschen een aantal

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2