Biiitenlandsch Nieuws. gehouden algemeene vergadering werd de festiviteit besloten met een openbare vergadering in de Groote kerkwaar de gehouden feestreden werden afgewisseld en opgeluisterd door schooue, weluitgevoerde koorzangen van de liedertafel Eu terpe. Een talrijk publiek van omstreeks 2000 personen was aanwezig. - Na een voorafspraak van Ds. Griethuijsen werd door Ds. N". Beets in krachtige, welsprekende trekken het beeld geschetst van den Koninklijken naamdrager der ver- eeniging; hij schilderde hem als Christenheld in den lig- chamelijken en zedelijken strijd ter bevordering der zaak van het Protestantisme, en wekte zijn hoorders op om in den geest van dien Vorstelijken verdediger der gewetens vrijheid werkzaam te zijn. Daarna sprak Ds. J. C. Zaalberg over de vervolging der Salzburgers, hun lijden, hunne standvastigheid. Trad Gustaaf Adolf in 16 31 met zijn leger op Duitschen bodem om Tilly zijn nederlagen te leeren; had 100 jaar later de verdrijving der Salzburgers plaats, - nogmaals 100 jaren daarna kwam in Duitschland de Gustaaf-Adolf-Vereeniging tot staud(1832) en was het deze, die ten vorige jare besloot de in Salzburg herlevende Protestantsche gemeente krachtig te ondersteunen; terwijl naar aanleiding van het een en ander ook de Ne- derlandschc natie werd opgewekt om met en door de ver- eeniging bijtedragen tot de bevordering der vrijheid van gewetenwaarop dit volk ten allen tijde zoo hoogen prijs heeft, gesteld. Met een slotwoord van Ds. Baumhauer eindigde deze open bare vergadering, die, te ze3 ure aangevangen eerst te half negen werd gesloten. De WelEerw. heer Geurts, kapellaan bij de St. Ja- cobskerk te 'sHage, thans benoemd tot pastcor, zal zich binnen kort van daar naar zijne nieuwe standplaats in Zee land begeven. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Rui- nerwold Ds. W. Boekhoudt te Winschoten. Heden Vrijdag middag aanvaardde Dr. D. Bierens de Haan het buitengewoon hoogleeraarsambt in de wis- en na tuurkunde aan de Hoogeschool alhier met een redevoering in het groot auditorium der Akademie, ten onderwerp heb bende de magt van het zoogenaamd onbestaanbare in de wis kunde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 46°. Vrijdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 52°, te 12 uur 61°, 's namiddags te 4 uur 60°. Uit Hanover wordt berigtdat de Kroonprins zijn 18de jaar heeft bereikt en derhalve de regering kan aan vaarden. Men verneemt, dat de Koning en de Koningin van Pruissen de feesten ter gelegenheid van de voltooijing der Domkerk te Keulen zullen bijwonen: Naar thans is vastge steld, zullen zij plaats hebben op den 15 den October eerst komende. De postwagen van Messina is eenige dagen geleden op twee mijlen afstands van Cesale, door een dievenbende aangerand en uitgeplunderd, terwijl al de brieven verbrand en de voerman en postbode deerlijk mishandeld zijn. Blijkens een brief van St. Helenadd. 6 Augustus had de Alabama op de hoogte der Kaap de Goede Hoop het schip Havelock gedurende eenigen tijd aangehouden en medegedeeld, dat oostwaarts van de Kaap een barkschip door hem was genomen en tot kaperschip ingerigt; dat de Georgia zich in de nabijheid bevond en dat de Alabama in het geheel 74 schepen had genomen. De vervaardiger van het standbeeld van Christina de Lalaing, de heer Dutrieux en de Doorniksche dichter le Ray zijn tot ridders der Leopoldsorde behóemd. Den 2 7sten dezer zal te Brussel een congres plaats hebben van Belgische handwerkslieden, tot het beramen van middelen om hunne maatschappelijke positie te verbeteren en de toekomst te verzekeren van hendie door gebreken of hoogen ouderdom niet meer in staat zijn in hun onderhoud te voorzien. De Minister van openbare werken heeft van zijne belang stelling voor dit congres blijk gegeven, door de tarieven op de spoorwegen op de helft te verminderen voor allendie aan dit congres zouden wenschen deeltenementerwijl de Minister van Binnenlandsche Zaken een beschikbaar lokaal heeft verschaft. Van het te Gent gehouden staathuishoudkundig con gres worden nog eenige merkwaardige bijzonderheden mede gedeeld. Het congres droeg van het begin af tot het einde toe het kenmerk van de verdeeldheidwaarin Belgie zich bevindt op staatkundig en godsdienstig gebied. Gedurig hoorde men heftige aanvallen op het catholicisme en op de geestelijkheid, maar tevens daartoe de Christelijke beginselen aanranden en zelfs atheïsme verkondigen. Bijna zonder on derscheid hoorde eeu ieder met afkeer de schaamtelooze taal van Clemence Roijer. Een schier ongekende brutaliteit en beginselloosheid aan den dag leggendedurfde zij met een zacht en sentimenteel stemmetje de immoreelste en meest antiphilosophhche stellingen te verkondigen. Zij verklaarde o. a. dat zij voor zich aan geen God geloofde en dat, in dien er al een God mogt bestaanzij geen absoluten maar d^i ten minste slechts een constitutionelen God erkende. Prof. Wagener bestreed haar met zeer veel juistheid en ener gie en eindigde dan ook met te verklarendat hij moest twijfelen of aan hare openhartigheid of aan haar gezond ver stand. Als om een pleister op de wond te leggenbegroette hij haar echter als vertegenwoordigende de emancipatie der vrouw in de 19de eeuw. Bij de onthulling van het standbeeld van Jacob van Artevelde was onder de verschillende vaan dels en banieren der onderscheidene daarbij tegenwoordig zijnde gezelschappen, een driekleurig Nederlandsch vaandel in het midden met een gekroonde W prijkendebenevens twee tamboers in Nederlandsche uniform van vóór 1830 beide Hollanders, oude wapenbroeders van Willem I. Vrijdag avond bij het aankomen der Rotterdamsche stoomboot te Antwerpen, viel een dame, die aan wal wilda stappen in de Schelde. Een moedig werkman sprong haar gekleed na ea had het geluk met een tweede, die hem te hulp kwam, de dame te redden. Maar naauwelijks hadden zij haar aan wal gebragt, of men riep, dat een kind, het welk de dame op den arm had gehadnog in het water lag en eenige minuten daarna kwam hij weder boven met een fraaije pop, die de dame van haar reis had medege- bragt. Ten behoeve van Nieuw-Grenada zal een nieuwe lee ning worden uitgeschreven ten bedrage van 200,000, tot den koers van 86 pCt., onder verband der opbrengsten van de zoutmijnen. Er zal een jaarlijkscbe aflossing van 7 pCt. plaats grijpen. De voor Liverpool liggende kanaaMoot is Zondag ondanks het slechte weder, door omtrent 6000 personen be-' zocht. Bij die gelegenheid trok wederom de Great Eastern de algemeene aandacht. Maandag avond is door de Mersey Yachtclub een luisterrijk feestmaal aan de officieren der vloot gegeven, waaraan 480 personen deelnamen. - Men is voornemens het vaste legerkamp bij Alderschot door middel van een spoorweg met Londen te verbinden. Vrijdag 11. is het schip Canterbury met 400 landver huizers, hoofdzakelijk werktuigkundigen en landbouwers, uit Engeland naar Canterbury (Nieuw-Zeeland) vertrokken. Uit een te New-York ontvangen telegram blijktdat het niet de Nederlandsche Medusa maar het Engelsche drie mastschip van dien naam iswaarop de Japannezen gescho ten hebben. Te New-York i3 men voornemens de straten met ijzer te plaveijenwaarvan het verkiezelijke boven de tegenwoor dige wijze van bevloering wordt opgesomd. OFFIGIESEL IVlGIlWi. De BurgemeesterHoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde Patentbladenover het dienstjaar 1 863 en 1864, voor al de Wijken, ter se cretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des voormiddags tientot des namiddags ten één uuren wel tot en met den 26sten dezer maand; terwijl na het verstrij ken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen aan de Deur waarders der directe belastingen ter uitreiking moeten wor den afgegevendie voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3