N°. 1105. Zaturdag 26 September. A0. 1863. Pensioen aan Gemeente-ambtenaren. II. Dcae Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voer Leiden ƒ1.95, en frauco per post 2.8(1 in de drie maanden. Afzonderlijke Non«- mers Vijf Cents. -- v\ i HAD Prijs dor Advertentie»1-6 regels 0.75 Iedere regel ineer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- eu doodbcrigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's GraveiihageDelft, Scli.edara eu ilotterdaui te 8 u 41 in.; LU u, 17 ra.; I u. 17 ra.; 3 u 49 na.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 in.; an op Zon- on Feestdagen 11 n. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam to S u. 36 ra.; 10 u. 30 m.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 ra.; 4 u. 54 ra.; 9 u. 14 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd da Zondag 5 u.; vas Amsterdam (Keerebijt) uaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegravon. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9} u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12} u.; Donderdag 6} u. van Alphen naai1 Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5} u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te 7 u. 45 in, en te Llu. 10 ui., namiddags te 3 u. 45 ra. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Lauipost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 33; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7} uur 's m. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. B urgemeester en IFethouders, Maandagen Donderdag te Huur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 13 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie tats Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dageljjks van 103 uur. - De Gemeente- Are hit eet is ta spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12—1 uur. Kantoorder Plaatselijke Aecijusen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der la- en Uitgaande Reelaten ea Aooijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'aRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Douderdag van 93 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur. Het schynt wel een gunst, die de Gemeenteraad zou verlee- nen ,als die ontwerp-verordening werd goedgekeurd door recht op pensioen aan gemeente-ambtenaren toetekennenmaar de voorwaardendie daaraan verbonden wordendoen die gunst zooveel in waarde verliezendat men waarlijk het een privile gie zou achten voor de beide commissarissen van policiede collecteurs der gabellen op de trekvaartenden stads-archi- varis en den onderwijzer der openbare^ teekenschooldat zij van die gunst worden uitgesloten, ofschoon zij toch uit de gemeentekas worden bezoldigd. Wij zouden trouwens niet durven aannemenof daar waar een pensioens-belasting op de gemeente-ambtenaren wordt gelegd, privilegiën mogen worden verleend. Als het tot een gunst wordt aangerekend, komt evenmin die uitsluiting te pasdie alleen in dat on gelukkige beginsel van personaliteitenbinnen Leiden zoo heerschendeen grond vinden kan. Maar het is geen gunst, want uit de bijdrage van 2 pCt. 'sjaars kan ruimschoots het pensioen gevonden worden, dat op 70-jarigen leeftijd en 40-jarige dienst den een of anderen ambtenaar te beurt valt. Hoe weinigen zijn erwien dat voorrecht beschoren is en thoe kort van duur is het genot daarvan. De pensioenen waarmede de gemeentekas thans is bezwaardleveren daarvan het bewijs op. Thans bedragen die f 2736, maar naar den maatstaf van f der bezoldigingterwijl die volgens art. 7 ten hoogste de helft kan beloopenal heeft de ambtenaar ook 50 jaren dienst. I)e uitgaaf voor pensioenen zou dus zijn f 1824, maar als de 2 pCt. van de gemeente-ambtenaren wordt geheven, dan verkrijgt men jaarlijks f 2000, want het bedrag der bezoldiging van de gemeente-ambtenaren is meer dan 100,000 'sjaars. Nu heeft men juist gepen sioneerden van hooge bezoldiging; maar onder hunne op volgers en onder het bestaand personeel van al de gemeente ambtenaren zijn er slechts enkelen, die op 70-jarigen leeftijd 40 jaren dienst tellen. Zoo doende, en daartoe geeft de ontwerp-verordening ons recht, - zal er een korting of be lasting op de tractemeoten der gemeente-ambtenaren worden gelegd, die tot bestrijding strekt van de jaarlijksche uitga ven der gemeentenaar het zich laat aanzienzullen de te genwoordige belastingschuldigen daarmede worden bevoordeeld en het later levend geslacht met de uitgaven worden belast, omdat alles zal vloeyen in en weder geput worden uit de gemeentekas zonder als afzonderlijk fonds te worden beheerd, totdat de Gemeenteraad in der tijd zal gebruik maken van het voorbehoud in art. 15 gemaakt, en een verandering makendie meer strookt met het algemeen belangof een toepassing die voorkomende bezwaren oplost; maar altyd toch aan de tegenwoordige ambtenaren een billijken waarborg doet missendat zij eenmaal na langdurige bijdrage pensioen zulleu genieten. De gemeente-wetgever heeft evenwel ook in dit opzigt voor de belangen der ambtenaren gezorgd. De Gemeenteraad is vrij gunsten en diensten te verleenen en te verstrekken en kan weigeren den ouden afgeleefdenafgewerkten amb tenaar, die niet tengevolge van een ongebonden levenswijze, maar menigmaal ook naar den aard van het werk, dat hy verrigtte, vóór zijn tijd oud geworden is, pensioen toetekennen en meenendat hij in een liefdadig gesticht wel een plaatsje vinden kanals hem het fortuin van een rijke erfenis of van de loterijals hij er in speeltniet ten deel vielwant aan be sparing op zijn bezoldiging was niet te denkeu. Maar als de Gemeenteraad diensten verstrekt of gunsten verleent, waarvoor hij rechten heft, dan worden zulke heffingen met plaatselijke belastingen gelijk gesteld en dan zijn de artikelen 238 en 254 der Gemeentewet van toepassing. Dan is de vraag, of, als de Gemeenteraad zooveel heft als tot bestrijding noo^ dig is, zonder uit de gemeentekas daaraan iets to^tcVoegen bij wijze van subsidie - of het dan niet veel betjer is aan de ambtenaren overtelaten bij een der bestaande Nederlandsche pensioenfondsen deeltenemenwaarmede de gemeente toch in concurrentie zou treden. t -

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1