N°. 1104. Vrijdag 25 September. A0. 1863 Pensioen aan Gemeente-ambtenaren. Een welwillende hand reikte ons toe een gedrukt exem plaar der ontworpen verordeningwaarbij het door den Ge meenteraad met een geringe meerderheid aangenomen beginsel, om gemeente-ambtenaren te verpligten tot een jaarlijksche bijdrage ter bekoming van pensioenwerd uitgewerkt. Wij zijn daardoor in de gelegenheid, om met alle bescheidenheid die verordening te beoordeelen en in dat opzigt een woord te zeggen in het belang der gemeente en der gemeente-amb tenarendie daarbij betrokken zijn. Ook na de inzage van dit ontwerp, waarbij het aangenomen beginsel is toegepast, zijn wij niet veranderd in onze overtuigingdat het veel meer met de waardigheid van den Gemeenteraad en het be lang der gemeente-ambtenaren strookt, dat het verleenen van pensioen geheel wordt overgelaten aan de zedelijke overtui ging van den Raa^die in art. 3 van het voor ons liggend ontwerp ook het beginsel huldigt, dat ten allen tijde pen sioen kan en behoort te worden verleend aan ambtenaren die uithoofde van ziels- of ligchaamsgebreken voor de waar neming van hun ambt ongeschikt zijn. Voorwaar, dat is een pligt, die opgelegd wordt door de billijkheid en rechtvaar digheid en die op maatschappelijk gebied op verschillende wijze haar vervulling vindt. Dat is de pligt der liefdadigheid die elk Raadslid in voorkomende gevallen als mensch ver vult door een bijdrage voor hem aftezonderendie niet meer in staat is te verrigtenwat hij vroeger onberispelijk deed. Wel is de Gemeenteraad geen bureau de bienfaisancewel legt de gemeentewet hem geen pligt van dien uitdrukkelij- ken aard opmaar het zedelijk gevoel wettigt elk besluit dat trouwe en langdurige diensten tracht te vergelden. Wij zijn om verschillende"1 redenen tegen openbare pensioen-fondsen voor ambtenarendie ook uit een staathuishoudkundig oog punt niet verdedigbaar zijn. Veel pleit voor de opheffing van die op openbaar gezag in gestelde pensioenkassen met hunne aanzienlijke en toch betrek kelijk onvoldoende kapitalen of reservefondsenomdat het beheer kostbaar is en het kapitaal aan den omloop wordt onttrokken. De opruiming van die rijksfondsen laat zich beter dan haar voortdurend bestaan verdedigen. Maar hiervan mag geen sprake meer zijn. De Gemeenteraad heeft door een tal van besluiten ons beginsel op een loijale wijze gehuldigdmaar een geringe meerderheid heeft daarvoor een ander in de plaats gesteld,-in theorie ja verdedigbaar, maar in de toepassing hoogst moeijelijk, omdat men de bil lijkheid aan de eene zijde in acht nemende, toch zeer ge makkelijk tot andere onbillijkheden vervalt. Men wil, en dat is de loffelijke zijdeden gemeente-ambtenaar recht geven op pensioenmaar voorwaardelijken weldat hij er toe bijdraagt en tot die bijdrage verpligt isal is hem dat recht onverschillig. Letten we slechts op de ontworpen verordening. Alle gemeente-ambtenaren zijn volgens art. 10 verpligt jaar lijks ten behoeve van de gemeente een gedeelte hunner wedde bijtedragen. Die verpligting kan niet gelden voor hen, wier wedde door het gezag boven den Raad geplaatst is bepaald, evenmin voor hen, die niet op die voorwaarde zijn benoemd. Men kan wel bepalen dat niemand pensioen erlangt dan na te hebben bijgedragen, maar niet tot bijdrage verpligten, die aan dat recht geen waarde hecht of hechten kan. En dat laatste is zoo waar, dat het beginsel geheel wordt miskend, wanneer recht op pensioen wordt gegeven aan gemeente ambtenaren, als zij 70 jaren oud zijn en 40 dienstjaren tel len (art. 2)maar alle aanspraak op pensioen verloren gaat voor hemdie ontslagen wordt op eigen verzoek, 't Is een rechtdat niet uitgeoefend kan wordenomdat het is ver beurdzoodra men den eersten stap doet, om er gebruik of genot van te hebben. De Rijkswet vordert ook drageen verpligt daartoemaar de benoemde ambt^j^ar is geheel vrij op die voorwaarde zijn betrekking Xe aanvaar den. Zij geeft pensioen op gevraagd en bekomen ontslag, V: LEIDSCH DAGBLAD Dcxe Courant verschijn eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs dor Advertentien 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 41 m.; 10 u. 17 m.; I u. 17 m.; 3 a 49 m.j 6 u. 9 m.; 9 u. 19 ni.; en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 n. 20 n.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd da Zondag 5 u.; van Amsterdam Heerebijtnaar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 tl. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9} n.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12j. u.; Donderdag 6J u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5J u. Postbusligtiugen aan de Lakeuhal, Katoeufabriek en op de iVieuwstraat'«morgeus te 7 u. 45 m. en te 11 u. 10 m., 's uamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-lodisohe Laaipost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 vati elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Tclegraaf dagelijks vao 7J- uur m. tot 9 u. 30 m. ar. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vas 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is t» sprekeu op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en vau 3uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsan dagelijks vau 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van V—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1