Buitenlandsch Nieuws. stellen vaii wettelijke verordeningen betreffende bet bewa^ J ren en vervoeren van groote hoeveelheden gemakkelijk ont- vlambare stoffen, niet alleen van petroleum, maar ook van andere niet minder gevaarlijke vloeistoffenalsacthylactler, benzine (vlekkenwater), zwavelkoolstof, vlugtige oliën en sterke alcoholen, van al welke stoffen aanzienlijke hoeveel heden in den handel worden gebragt, terwijl het te ver wachten is bij de tegenwoordige verbazende ontwikkeling der nijverheid dat eiken dag. nieuwe stoffen zullen worden voortgebragt, welke nog brandbaarder dan de reeds ge noemde zijn. Deze aangelegenheid zou een regeling van de zijde der hooge regering vorderen, omdat bij gerechtelijke uitspraak, in ge val van overtreding, plaatselijke verordeningen zijn gebleken weinig kracht te hebben, doch vooral, omdat gelijkvormig heid moet bestaanzoodra het geldt de veiligheid van alle ingezetenen. Er moet worden gezorgddat niet gemeente besturen uit vrees voor vermindering van den handel in een dezer artikelengeene of weinig afdoende maatregelen ne menen van den anderen kant, dat niet door al te vrees achtige besturen verordeningen worden vastgestelddie zoo wel den handel als het verbruik te zeer zullen belemmeren. Uit 's Hage wordt nog medegedeelddat Maandag avond in den Zoölogischen-Botanischen tuin aldaar bij het onweder een feilen donderslag het gebouw op zijn grond- vesten deed daverenterwijl een ontzettende bliksemflits de zaal al^ in een vuurzee herschiep. Eensklaps weerklonk dan ook de schrille kreet van brand! Men meende, dat de bliksem in het dak van het gebouw was geslagen. Men verge geene beschrijving van wat volgde. Te vergeefs ver maanden eenigen die hun kalmte behieldentot rust en orde. Te vergeefs verzekerde men de ontstelde menigte naar waarheid, dat er in 't minst geen gevaar was, dat het on weder het gebouw niet getroffen had. Te vergeefs hield men de meest dolzinnigen terug: 't was bij die honderden slechts en sauve qui peut, langs welken weg dan ook. Ruiten wer den verbrijzeld, tafels en stoelen omver geloopenserviezen tegen den grond geworpenkinderenzelfs volwassenen raakten onder den voet; hier wa8 't een geroep om rijtui gen, daar om een kind, dat men niet terug vinden kon; elders weer werd de pijnlijke kreet gehoord, van iemand, die zich verwond hadwaar hij zich een uitweg wilde ba nen. Te negen uur 's avonds was het onweder weggetrokken gelukkig zonder groote schade aanterigten. De bliksem is evenwel in het Boorhuis bij de Maliebaan, vlak naast den dierentuin en op het buitengoed van den heer Quarles aan den Loosduinschen weg in een boom geslagen echter zonder brand te veroorzaken. Men verwacht, dat de Grootvorst Konstantijn van Rusland, na zijn reis in de Krirawestelijk Europa en o. a. ook Nederland zal bezoeken. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met 19 tegen 14 stemmen besloten geen subsidie ten behoeve van het Hollandsch tooneeel te verleenen. Men berigt uit het Nieuwediep, dat het stoomfregat Zoutmanuit de West-Indië aangekomenspoedig weder zal worden gereed gemaakt voor een reis naar de Oost-Indië. Men verhaalt, dat zeker persoon te Smilde dezer da gen in beschonken toestand van de kermis kwamen zich op het bed wierp, terwijl de vrouw, bezig zijnde met het veejuist afwezig was. Bij hare terugkomst vond zij haren echtgenoot te bed en hun nog jong kind dood onder hem liggen. Als een hoogst opmerkelijke bijzonderheid deelen wij mede t dat op de Beestenmarkt bij de Steenstraat alhier een wilde kastanjeboom staat, gedeeltelijk met vrucht, gedeelte lijk in bloei. De Thermometer van Fahrenheit teekende'alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Woensdag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 52°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 56°. De Pruissische Minister van Justitie heeft het nood zakelijk geacht ouders en voogden oplettend te maken op de bestaande omstandigheid dat het aantal juristen zoo verba zend groot isdat de meerderheid welligt nimmer geplaatst zal kunneü worden, weshalve het raadzaam isdat dergelijke loopbaan door velen wordt verlatenen niet door anderen die hunne studiën nog moeten aanvangen, wordt gekozen. Toen de ledeu van het statistiek congres onlangs een bezoek te Potsdam bragtenhad er het volgende voorval plaats: Onder de gasten, die in de tuinen van Sans Souci wandeldenwas een Pruissisch officier, die spraakzaam van aard, een gesprek aanknoopte in het Engelsch met een ge leerden Engelschmandie te Londen zijn verblijf hield. De geleerde kon niet nalaten de opmerking te maken dat het hem zeer verwonderde van een Pruissisch officier zulk goed Engelsch te hooren. De officier antwoordde dat zijn vrouw en schoonmoeder Engelschen zijnde, daar niets vreemds in was. Mag ik ook, zoo ging de Engelsche geleerde voort, den naam weten van mevrouw uw schoonmoeder? Koningin Victoria, antwoordde de officier, die niemand anders was dan de Prins van Pruissen. Het wemelt tegenwoordig in Duitschlaud van congres sen. Na de vereenigingen voor vorsten, beoefenaren der gymnastie, rechtsgeleerden en de statistiek, is er dezer da gen te Dusseldorp een concours voor schaakspelers geweest. De belangrijkste partij werd aldaar gespeeld door een jong mensch van 30 jaren, de heer Louis Paulsen uit Blomberg in Wesfalen. De heer Paulsen heeft aan 10 spelers het hoofd geboden en wel gelijktijdig en zonder de schaakborden te zien. De partijdie 's namiddags te half 3 begonduurde tot den volgenden morgen 5 uur, dus "bijna 15 uren. In al dien tijd gebruikte de heer Paulsen slechts een kop thee en vijf of zes glazen water. De spelers zaten rondom een groote ronde tafel gerang schikt, terwijl de heer Paulsen in een armstoel gezeten met zijn rug er naar toe was gekeerd. Zijn broeder ging beur telings naar iederen speler en noemde hartop het stuk dat gespeeld moest worden. Twee partijen heeft de heer Paul sen gewonnendrie verlorenterwijl er vyf quitte gespeeld werden. De heer Paulsen scheen na al die inspanning toch nog weinig vermoeid. Hij verzekert, dat deze wijze van spelen slechts een gevolg der gewoonte is. In 185 6 begon hij voor het eerst er zich in te oefenen, beginnende natuurlijk met één spel en daarna met twee en meerdereeens speelde hij zestien partijen te gelijk. Zijn uitlegging, hoe hij er toe ge komen is al die partijen niet te verwarrenis zonderling genoeg. //Stelt u voor," dit waren zijne woorden, //dat gij een ketting voor u ziet, waarvan de twee opeenvolgende schalmen ongelijk zijn; al naarmate gij van den eeuen schalm tot den anderen overgaat, ziet ge in uwe verbeel ding den bijzonderen vorm zeer duidelijk en helder voor u. Zoo is het ook met de schaakborden; de geest geeft aan ieder spel een vorm, in verband met de stukken op het oogenblik dat de speler speelt." De uitlegging mag duide lijk zijn, tot de uitvoering echter komt mem niet zoo ge makkelijk. Overigens heeft de heer Paulsenvolgens zijn zeggenin het stadje Blomberg weinig gelegenheid tot spe len van tijd tot tijd doet hij het met zijn broeder, doch het spel verliest, als men het uitsluitend met denzelfden per soon speelt, veel van zijn belangrijkheid. Tot dus verre was de Amerikaan Murphy de eenigedien men in staat achtte dergelijke kracht op het schaakbord te ontwikkelen. Maandag zijn de laatste overblijfselen van het houten hulpdak aan den Dom te Keulen weggeruimddat het Koor met het voorste gedeelte der kerk verbond gedurende den tijd dat het thans voltooide dak niet bestond. Te gelijkertijd verdwijnt daarmede het overblijfsel der steigers, welke zoo lang een groot gedeelte der binnenruimte hebben ontsierd. Te Dusseldorp is in de vorige week een huwelijk vol trokken tuschen een bruid en een bruidegomdie te zamen juist 100 jaren telden; maar dat getal was tusschen de beide partijen iets of wat ongelijk verdeeld. De bruidegom was 82, de bruid 18 jaren oud. De nieuwe plannen van het ontwerp, voor het graven van een kanaal dat Parijs met de zee verbinden moet, zul len zeer spoedig onder de oogen van het publiek worden gebragt. De Anamitische gezanten hebben te Parijs de voor stelling in het Hippodrome bygewoond. Het paardrijden be-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2