LANDBOUW. 4 en 4j pCt. De kruidraolen van de HH, Ruoff en Rilling, nabij Tubingenis in de lucht gesprongen. Yier personen hebben daarbij het leven verloren. Uit Berlijn wordt medegedeeld, dat de manschappen van een te Ujest uit burgers bestaande politiewacht 's avonds lust kregen tot het kaartspelmaar daar zij een vierde spe ler behoefden, lieten zij een gevangene medespelen. Deze speelde echter valsch, zocht twist, hetwelk de overigen zoo boos maakte, dat zij hem ter deur uitwierpen. Den volgen den dag werden zij gestraft, omdat zij een gevangene had den laten wegloopen die natuurlijk vergeten had terug te komen. De Breslauer Zeitung zegt, dat het credit foncier aan een Dantziger handelaar, genaamd Morgensohn heeft betaald de vervallen coupons van de gestolen pandbrievenverte- woordigende een kapitaal van ruim IJ- millioen gulden. Na het vertrek van Morgensohn kwamen de bedienden eerst tot die ontdekking. Onmiddellijk werden instructiën gegeven aan de politie, doch tot nu toe heeft men niets kunnen ont dekken van den handelaar, die in geheel Dantzig niet is te vinden. De Russische Czaar heeft generaal Mourawieff de rid derorde van den H. Andreas geschonkenals een bewijs van Zr. Ms. hooge tevredenheid over «zijn onvermoeide werk zaamheid en zijn krachtdadige maatregelen om de orde te herstellen." In een rijtuig op een der buitenlandsche spoorwegen hadden twee heeren en een dame, die elk afzonderlijk reis den en elkander niet kenden, plaats genomen. Onderweg moest men door een tunnel stoomen. Het was donker in het rijtuigtoen een der heerendie naast de dame geze ten was, zich een kus drukte op zijn linkerhand, die klonk als een klok en toen met de rechterhand den anderen heer, die tegenover hem gezeten was, een oorveeg gaf, waarop deze geheel verbluft uitriep: «maar mevrouw, ik heb het niet gedaan." Tot het gevolg van het Annamitisch gezantschap be hoort een jong menschuit Cochin-China afkomstigvan zeer bevallig uiterlijk en welligt de eenigé onder al die vreemdelingen die waarlijk beschaafd genoemd mag worden. Hij spreekt vier verschillende talen, vooral het Fransch en Latijn zeer vlug en zuiver. Overigens schijnen de Annamiten zich nog sterk aan de Europesche gebruiken gewend te heb ben. Onder anderen merkte men gedurende hun verblijf in het hotel te Marseille op, dat die gasten het dek hunner bedden niet opgeslagenmaar zich half gekleed daarop ne- dergevleid hadden. Alvorens zijn vertrekken te verlatenliet de eerste gezant, Than-Than-Gianghde directeuren van het groot hotel te Marseille bij zich ontbiedenen steldena dankbetuiging voor hunne zorgvuldige ontvangst en vele op lettendhedenhun een vrij aanzienlijke geldsom voor het dienstpersoneel ter handonder welke som zich verscheiden nieuwe muntstukken met de beeldtenis van Keizer Tu-Duc bevonden. Ten gevolge van het slechte weder is de onthulling van het standbeeld van Maria de Lalaing te Brussel tot Maandag uitgesteld. Op de laatstgehoudene bijeenkomst van R. Catholieke bisschoppen te Dublin is besloten de geestelijken van Groot- Brittannië en Ierland aanteschrijven om zich te verzetten tegen het plan der regering tot afscheiding van het onder wijs in de godsdienst van het gewone schoolonderwijs, als strijdig met de belangen der kerk en gevaarlijk voor het geloof. In het arsenaal van Woolwich worden thans proeven genomen met oude gegoten kanonnenwelke volgens het plan van den kapitein Palliser naar de moderne methode zijn ingerigt. Deze bestaat daarindat een gedeelte van den binnenwand van het metaal van de oude kanonnen door een hardere metaal-compositie vervangen wordt. Hij verzekert namelyk, dat slechts een klein gedeelte van den loop de drukking van het ontbrandende kruid behoeft te weerstaan, en dat de geheele zware metaal-massa overtollig zou zijn wanneer zij niet tot vermindering van het terugstooten diende. De eerste proeven met zijn op die wyze verbeterde ouder- wetsche kanonnen moeten zeer gunstig uitgevallen zijn. Adverlentiën. Als Jufvrouw van Gezelschap biedt zich aan ecne JUFVKOUW van de P. G.welke ruim 5 jaren in eene betrekking is werkzaam geweest, waar men de meeste gewenschte getui genissen van kan bekomen. Adresfranco per brief onder Letter C. aan het Bu reau van dit Blad. PRIJSVRAAG DE UOOFD-COMMISSIE TOT OPRIGTING VAN EEN NATIONAAL GEDENKTEEKEN VOOR NOVEMBER 1813ENZ. Een fatsoenlijk JONG MENSCH P. G.sedert verscheidene jaren prak tisch werkzaam in den Landbouwbe kend met de behandeling der voornaamste Machineriën zag zich gaarne geplaatst. Van bekwaamheid en gedrag kan hij de beste getuigenissen produceren. Adres franco brieven onder Letter B., aan het Bureau van dit Blad. Hy potheek-Obligatiën. AFLOSSING. Het Bestuur der Nederlandsche Hypo theekbank berigt, dat hare Schuldbrieven, opeischbaar den 30sten September 1863 met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ont vang- en Betaalkas te Amsterdamop Woensdag den 30sten September 1863 en volgende werkdagen. UITGESCHREVEN DOOR Artikel I. De Hoofd-Coramissie voor noemd verlangt het ontwerp van een bronzen of marmeren gedenkteeken (monument), op te rigten in het Willemspark te 's Graven- hage, als eene 'nationale hulde van liefde en dank aan de Grondleggers van Nederlands her stelling en aan Nederlands Eersten Souvereinen Vorst en later Eersten Koning Willem, wiens onverwijld manmoedig en beleidvol optreden hem den welverdienden eernaam verwierf van Nederlands Hoofd en Redder." Zie van der Palm, Gedenkschrift van Nederlands Herstelling, uitgave van 1816, pag. 153; van 1852, pag. 77.) Artikel II. Vorm en stijl zijn de kunst- stenaars geheel vrijgelaten; doch de afmetingen van het Gedenkteeken zullen moeten zijn in evenredigheid van die van het Willemspark waar men veronderstelt dat het zal worden opgerigt. Artikel III. De ontwerpen worden ver langd op '/io en de de'tails op der ware grootte niet gewasschen of gekleurd, maar enkel in lijnen geteekendook mogen de teekeningen niet op borden of ramen gespannen zijn. Artikel IV. Bij het ontwerp moeten gevoegd zijn eene beschrijving, eene berekening van kosten, welke kosten de som van 70,000 niet mogen te boven gaan benevens opgaaf van den tijd voor de daarstelling vereischt. Artikel V. De teekeningen beschrijvingen enz. mogen niet den naam dragen van de ont werpers. Het schrift moet zijn van eene andere hand als die van den inzender. Elk ontwerp behoort een merkteeken of eene spreuk te dra gen en vergezeld te gaan van een gesloten brief, van buiten het zelfde merkteeken of de zelfde spreuk voerende, en waarin de naam en woonülaats van den ontwerper vermeld zijn. Artikel VI. De ontwerpen moeten vóór of op den 1 November a. s. vrachtvrij worden ingezonden aan het Bureau der Hoofd-Com- missieNieuwe MolstraatN.° 2, te 's Gravenbage. Artikel VII. Tot mededinging worden al leen toegelaten Nederlanders of in Nederland gevestigde kunstenaars. Artikel VIII. De Commissie, belast met de beoordeeling der ingekomen antwoorden verzekert zich de voorlichting van eenige man nen van wetenschap en kunst, wier advies met de eindbeslissing zal worden openbaar gemaakt. Artikel IA. De ontwerpen zullen zoo wel vóór als na de beoordeeling te 's Graven- hage worden ten toon gesteld. Artikel X. Aan den vervaardiger van j het best gekeurde ontwerp wordt een prijs van 1000 en aan den vervaardiger van bet naast- bijkomende een accessit van 500 toegekend, j Artikel XI. De bekroonde ontwerpen blijven het eigendom der Hoofd Commissie voor noemd; de nietbekroonde worden tegen opgave van het merkteeken of de spreuk, die het ont werp voert, aan een op te geven adres vracht vrij teruggezonden Artikel XII. Wanneer de kunstenaar, die den. prijs behaald heeft, met de uitvoering van zijn ontwerp belast wordtkan de Hoofd-Com- missie hem bevorens verpligten het model te vervaardigen, op ,0 der ware grootte in klei, binnen drie maanden na kennisgeving van dit verlangen der Hoofd-Commissieom dit nog maals aan eene beoordeeling te onderwerpen. Mogten er aldus redenen bestaan om de uitvoe ring aan een ander op te dragenof wel om tot een ander ontwerp over te gaan, zoo zal de kunstenaar voor dit model eene tegemoet koming genieten van 1000, doch het model blijft het eigendom der Hoofd-Commissie, die in dat geval niet verpligt is de redenen harer handelwijze op te geven. Aidus vastgesteld in de Vergadering der Hoofd- Commissie, gehouden te 's Gravenhage, den I7den September 1863. De Hoofd Commissie voornoemd PRINS FREDERIK DER NEDERLANDEN, Voorzitter. Mr. C. C. E. D'ENGELBRONNERSecretaris.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3