Buitenlandsch Nieuws. het allergunstigste herfstweder ondervindendaarna keerde j het weder op nieuw, en omstreeks 4 uur kwam een zware bui opzetten. Het duurde tot des avonds te 8 uur eer deze eerst recht losbarstte; hevig weerlicht en vervaarlijke don derslagen hielden meer dan een uur lang aanvergezeld van plasregen en groote hagelsteenenhet licht was om zoo te zeggen niet van de lucht. In den Zoölogischen tuin te 's Hage was des avonds een luisterrijk feest bereid tot slui ting van de tentoonstelling der metalen voorwerpen. Talrijk was aldaar de zamengevloeide menigte; de muziek in den tuin was reeds aangevangentoen het hevige onweder over de stad en omstreken losbarste; alles ijlde uit den tuin naar de zalen die op zich zelve reeds vol warenwaardoor er spoedig verwarring ontstond. Een panische schrik beving de menigte op het hooren der kreten van eenige dames, die meenden dat het onweder was ingeslagen; gelukkig was dit het geval niet, doch honderde kreten vermeerderden spoedig de verwarring, daar alle aanwezigen op eens een goed heen komen zochten. Men kwam met den schrik vrijdoch menig net kleedje heeft veel moeten lijden. Omstreeks 9 uur was de bui afgedreven. De eerste commissaris van politie te Maastrichtde heer Graven, heeft met de heeren Sluyskensluit.-adjudant van Dam van Isselt, onderofficier, Schaepers, burgemeester van Borgharen en de R. K. pastoor Heuvels een uitnoodi- ging van den Belgischen Minister van Binnenl. Zaken ge kregen om te Brussel te komen ontvangen de onderschei ding, die Koning Leopold hun voor betoonden moed en hulpvaardigheid bij gelegenheid van den brand te Smeer maas heeft toegekend. Voor het ad missie-examen aan de Groningsche Hoo- geschool had zich slechts één student aangegevendie na het examen is afgewezen. Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutmanonder bevel van den kapitein ter zee J. Andreaekomende van Suriname is Maandag voormiddag in het Nieuwediep binnen gevallen. In de Wieringerwaard woont een 20jarig jongeling, die niet minder dan 142 Nederi. ponden weegt. Uit Amsterdam wordt berigtdat de Circus Blennow aldaar zeer druk bezocht wordt en iedere voorstelling zich kenmerkt door een rijke afwisseling van verbazende kunst stukken schoone tafereelenreusachtige toerenschitterende decoratiën en costumen. Van wege den rijkdom en de dege lijkheid van dit gezelschap, mag het zonder tegenspraak on der de eerste en beste firma's van Europa worden geteld. Het cirque Rancy onderscheidt zich door de wijzewaarop de voorstellingen worden gegeven en de vorm waarin alles wordt gehulddoor het eigenaardigehetwelk de Fransch- man onderscheidt; maar het onderscheidt zich niet in het eigenlijk equestrische en solidedat in den circus Blennow gevonden wordt. De koene, bevallige, gracieuse kunstrijde ressen zoowel als de onverschrokken en onovertroffen toe ren der kunstrijders, verdienen geroemd te worden. Voegt men daarbij de even bewonderenswaardige als schoone dres suur der paardende niet geëvenaarde productiën der hoo- gere rijdschool en andere equestrische manoeuvres en gym nastische oefeningen, den geïmproviseerde humer in taai, zang en gebaren der clowns en de kolossale melodrama's dan behoeft het geen verder betoog, dat de circus Blennow een der meest geliefkoosde uitspanningsplaatsen is. In den nacht van Zaturdag op Zondag is op de Re- guliersbreêstraat te Amsterdamdoor de overgroote menigte kermisgasten een aldaar staande mosselen-wagenwaarop zich een pot kokend water bevond, omgeslagen, ten gevolge waarvan een jong kind het lpven en een ander kind het gezigtsvermogen heeft verloren. Uit Koudum wordt het volgende geschreven//Het zal niet ondienstig geacht worden ter kennis van het publiek te brengen, dat in het West- en Zuidwestelijk gedeelte der provincie Friesland en welligt ook elder3de varkensziekte in een erge mate heerschende isen dat zoowel in de stad als op het platteland zelfs door de boeren zulke zieke varkens geslagt wordenen het spek in vaten gekuipt en in den handel wordt gebragtdat de verzending daarvan meeren- deel plaats heeft naar Hollandvermoedelijk daar voor pro viand wordt ingeslagen en voor goede waar wordt betaald. Dat zulk spek voor de gezondheid hoogst nadeelig is, is zonder eenigen twijfel, daar de ziekte van dien aard is, dat bij velen in een zeer kort tijdsbestek, voor en na den dood al ontbinding plaats heeft, en het walgelijk voor het oog iseen geslagt varkenroodblaauw of zwart te zien al naarmate het spoediger is afgemaakt, na de besmetting. De handels-industrie in dat artikel heeft het zoo ver gebragt dat men weetdatals het goed gezouten en in vaten ge kuipt isde onoogelijke kleur er aftrekten het zich voor doet als gezond spekdoch daar ver beneden in waarde is. Het ware dan ook te wenschendat op de een of andere wijze te keer worde gegaanom zoodanig spek van zieke varkens in den handel te brengen. Aangezien de handel in dat artikel zeker groote voordee- len afwerpt, zullen er zich spoedig vele kooplieden in voor doen want hier reeds worden alle zieke varkens in den omtrek voor een geringen prijs door een voornaam veehande laar uit dezen hoek opgekocht, geslagt en gekuipt, hetgeen alles voor de Hollandsche markt i3." Uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten heeft de algemeene kerkeraad der Nederduitsch Hervormde ge meente te Amsterdam het volgende drietal opgemaakt: W. Francken Az. te Rotterdam, B. Ter Haar Bz. te Nijmegen en F. C. A. Pantekoek te Schiedam. Daarna is beroepen F. C. A. Pantekoek te Schiedam. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Op- en Neder-Andel door Ds. C. J. Kraft, predikant te Oldebroek. Ds. F. W. Merens te Vlissingen heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Harderwijk bedankt. Bij de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar is beroe pen Ds. H. de Boer te Medemblikdie dat beroep heeft aangenomen. Maandag zijn per spoortrein alleen uit Leiden 1568 personen vervoerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 47°. Dingsdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 52°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 4 uur 5 6°. Ongeveer een maand geleden, gevoelde zich Koping Victor Emanuel na den maaltijd plotseling ongesteld. Het bleek later dat de Koning een ligten aanval van beroerte had gehaddie weinig verwondering baarde bij een zeer volbloedig man van bijna 44 jarenvan steeds toenemende corpuleutie en met een opvallend korten halsen vooral ook bij de genoeg bekende levenswijze van den Koning. Voor de toekomst is men echter niet zonder zorg, vooral bij de onbegrijpelijke methode van alle geneesheeren te Turin die volgens de lessen van hunnen leermeester, Dr. Sangrande in dergelijke gevallen den zieke bovenmatig bloed aftappen. En men weet dat, zoowel La Farina, onlangs, als vroeger Cavourhun spoedigen dood aan da:t verderfelijk stelsel te danken hadden. Het verdient opmerking, zegt het dagblad van Mi laan, dat het Leven van Jezus, door Prof. E. Rénan, in Italië gelijktijdig door twee mannen bestreden en wederlegd wordt, die in staatkundige gevoelens lijnrecht tegen elkander overstaannamelijk door den heer Margottidirecteur van het dagblad Armoniaen den bekenden hoogleeraar Passaglia. Bij de groote processiedie te Rome ten gunste der Polen plaats had, was de Oostenrijksche gezant ook tegen woordig en wel in gala. Door tusschenkom8t van zijn nuntius te Madrid heeft de Paus 20,000 realen ten behoeve der slagtoffers van de aardbeving te Manilla geschonken. De openbare inschrijving voor dat doel bedraagt thans 1,938,341 realen. Uit Bern wordt berigt, dat de heer H. Faezy Nederlandsch consul aldaar, zich tot den bondsraad heeft gewend en inlichtingen gevraagd nopens hetgeen in den jongst verloopen tijd in Zwitserland is geschied ten gunste van de Israëlieten. De gewenschte inlichtingen zijn onmiddellijk ge geven en daaruit blijkt, dat de Israëlieten in al de kantons waar zij zich mogen nederzettenhunne godsdienst vrijelijk mogen uitoefenener zijn echter nog eenige kantons alwaar aan de Joden het recht om zich te vestigen, niet wordt verleend. Hiertegen heeft de Bondsraad zich op grond van constitutionnele overwegingen niet kunnen verzetten.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2