Buitenlandsch Nieuws. veiling gesteld op f 30,000 en afgemijnd voor de som van f 20,160 door den heer D. Komijn te 's Hage. De diaconie der Hervormde gemeente te Abcoude heeft een legaat van zes certificaten 3 percent Nationale Werkelijke schuld ieder groot f 1000 gekregen, besproken door wijlen den heer P. Kleinbehoorende tot de R. K. gemeente aldaar. Dingsdag, 22 dezer, wordt te Nijmegen de bisschop van Utrecht, Mgr. Zwijsen, verwacht voor het uitoefenen der kerkelijke vorming. Alles wordt tot. een plegtige ontvangst iDgerigt. De kerk in de Molenstraat aldaar is smaakvol met bloemenvlaggen en vaandels versierdterwijl een eere- wacht te paard den bisschop zal te gemoet rijden en bij zijneu intogt vergezellen. Naar men verneemt, is de heer J. J. van Toorenen- bergenpredikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Vlissingen? benoemd tot director der Utrechtsche zendings- vereeniging. De lessen aan de Theologische school voor leeraren van de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde kerk in Ne derlandte Kampen gevestigd, zijn den 1 lden dezer weder geopend. Het aantal studenten bedraagt 59. Ds. H. Bax aan de Vuursche heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Veen bij Heusden. Toezegging van beroep is gedaan aan den kandidaat G. H. Bleeker door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Eist bij Amerongen en aan den kandidaat P. F. van der Steen door den kerkeraad van Babiloniënbroek en den Hill bij Heusden. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Serooskerke Ds. G. J. Gobius du Sart te Arnemuyden en te Engwierum Ds. J. B. Nijhoff te Dedemsvaart. Niet onbelangrijk is het oordeeldat over het werk van Dr. Colensobetreffende de echtheid der boeken Mozes in een onzer vaderlandsche weekbladen voorkomt. Men weet, dat die Protestansche bisschop de onhoudbaarheid der ge schiedenissen uit de gewijde berigten zelve verklaart en geen enkel feit verwerpt, omdat het wonderbaar is daar hij er volstrekt geen bezwaar in vindt, om een bovennatuurlijke tftssöhenkomst van God in menschelijke zaken aantenemen maar hij kan onmogelijk berigten, die onderling strijden, als waar erkennen en van dergelijke tegenstrijdigheden we melt in zijn oog de Pentateuch. Het bedoeld blad merkt aan: //De wetenschap controleert voortdurend zich zelve en gaat aanhoudend vooruit. Maar eene eens met het zegel der godsdienst gemerkte wereldbeschouwing heeft te diepe wor telen geschoten in de gemoederen der menschen om spoedig voorbijtegaan. Zij kan en wil zich niet naar alle nieuwe ontdekkingen schikken. Zoo ontstaat er noodzakelijk een strijd tusschen wetenschap en geloof, die nooit in botsing hadden moeten komen een strijd die voor duizenden ramp zalig is en die dan eerst zal kunnen eindigen, wanneer het geloof door een dure ondervinding geleerdzich binnen zijn natuurlijke grenzen terug trekt en zijn oorspronkelijke zui verheid herneemt. Geve Goddat ook Colenso's boek het aanbreken van dien schoonen dag in ons vaderland helpe be vorderen." In een Vlaamsch blad leest men Gij gelooft aan wat gij ziet, en gij hebt gelijk. Gij gelooft aan hetgeen gij begrijpt, en gij doet wel. Gij gelooft aan hetgeen gij gevoelt, en dit beteekent veel. Eindelijk gelooft gij aan uw geweten't is voortreffelijk. Gij erkent dus met mij dat er waarheden zijn die door de oogenan dere die door den geest, andere die door het hart, andere die door het geweten begrepen worden; en dat het niet minder waar, niet minder helder, niet minder zeker is, dat een moordenaar een slecht mensch is, als dat de zon ons verlicht; niet minder waar, niet minder helder, niet minder ze ker, dat men zijn moeder moet beminnen, als dat de aarde draait. De beoordeeling van het leven van Jezus van Prof. Rénan door Dr. Edmond de Pressensé wordt door eenige Roomsche priesters in Frankrijk zeer geroemd en daaraan de voorkeur gegeven, boven al wat in hunne eigene kerk tegen Rénan geschreven is. Zij bevelen het lezen daarvan aan, en een hunner heeft Dr. de Pressensé in een brief ge luk gewenscht met en daukbetuigd voor zijn welsprekende en krachtige handhaving der Christelijke waarheid. De man dementen der bijschoppen en hunne heftige beschuldigingen, het plaatsen van Rénan's boek op de lijst van verbodene boekeneen en ander doen niets af en hebben veeleer de verspreiding en de lezing van dat werk uitnemend bevorderd. Neenniet door verbieden en verbrandenmaar door ge tuigen en wederleggen kan een wezenlijke uitkomst verkre gen worden. Een vertaling van het geschrift van Dr. de Pressensé ziet bij den boekhandelaar Morks te Dordrecht het licht, terwijl er waarschijnlijkheid bestaat op de afzonderlijke verkrijgbaarstelling van Ds. Sepp's beoordeeling van Rénan's geschrift in de Godgeleerde bijdragen. Bijzondere berigten uit Batavia van 15 Julij behelzen, dat de koffijoogst in het Samarangsche door afwisselend weder veel heeft geleden en de opbrengst een derde minder zal zijn. De laaggelegen koffijlanden hebben veel geleden van droogte. Uit Paramaribo wordt berigt, dat aangezien de arbeid met de geëmancipeerden nog zeer gebrekkig gaateenige landeigenaren overeenkomsten hebben gesloten tot het in dienst nemen van koelie's van het naburig Demerary, die aldaar hun tijd hebben uitgediend en alsnu naar hun land zouden kunnen teruggaan maar genegen zijn naar Suriname te komen werken. De Engelsche regering heeft den uitvoer van koelies toegestaan, zoodat spoedig een aantal van 2000 werkbare koelies wordt verwacht. De negers blijven bij voort during weigeren huurcontracten te sluiten waartoe zij even wel volgens de wet voor den lsten October aanstaande zijn verpligt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 5 6°. Zondag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 50°, te 12 uur 55°, 's namiddags te 4 uur 62°, te 5 uur 62°, te 8 uur 56°, 's avonds te 10 uur 52°. Maandagmor gen te 5 uur 4S°, te 8 uur 53°, 's middags te 12 uur 5 7°, te 4 uur 54°. Aan den Nassauschen Staatsspoorweg heeft onlangs het volgende komieke voorval plaats gegrepen. Een spoor wegwachter in de buurt van Wetzlar woont met zijn vrouw in een huisjewaarbij een kleine stalwaarin de echtge- nooten een geit houden. De vrouw werd ziek en de man moest nu in alles de diensten van haar verrigten. Daartoe behoorde ook het melken van de geit; maar die geit was koppig en wilde zich van den man niet laten melken. De spoorwegwachter weet echter goeden raad. Hij trekt eenige kleeren van zijn vrouw aanen nu laat de geit zich ver schalken en zich melken. Ongelukkig komt er juist een trein aan; nu ijlt de spoorwegwachter, half als vrouw, half als man gekleedom het teeken van veiligheid te gevenen tevens den trein te laten passeren. Men lachtte niet weinig om de vreemde verschijning, en hij kreeg van zijn superieu ren toen zij de waarheid vernamenalleen een waarschu wing, om het melken van de geit voortaan uittestellen tot de trein gepasseerd was. Donderdag heeft te Zifflich in Pruissen een hevige brand gewoed, waarbij zeven huizen en vijf voorraadschuren in den asch zijn gelegd. De oorzaak is onbekend; een en ander was verzekerd. In financieele kringen te Weenen verzekert men, dat de regering spoedig zal overgaan tot een leening van 100 millioen florijnen, waarvan de coupons in klinkende specie zullen betaald worden. Met groote waarschijnlijkheid kan gezegd worden, dat de rijksraad de voorgestelde nieuwe belastingen, wier opbrengst op 16 millioen fl. is geraamd niet zal goedkeuren. Ten gevolge hiervan zal het te kort tot een bedrag van 9 5 millioen opklimmen. - De heer A. von Rothschild, die te Napels woont, den wensch hebbende te kennen gegeven om zijn aandeel uit het algemeen fonds van het huis te nemenzijn al de Rothschilds te Weenen vergaderd, om overtegaan tot de liqui datie van het aandeel, dat aan dit lid der firma toekomt. Men schat dit aandeel op 150 millioen francs. De bank van Frankrijk heeft een circulaire gezonden aan allen van wie zij effecten in .handen heeft, ten gevolge van beleening, ten einde hen aantemanen hunne beleening aftelossen of prolongatie aantevragen. Vrijdag zijn te Gent de beraadslagingen voortgezet

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2