Buitenlandsch Nieuws. gramma verkrijgbaar stellenwaarin de orde der feestviering en de te zingen liederen zullen medegedeeld worden. Donderdag avond had in het lokaal op de Pieterskerk gracht alhier de 78ste algemeene vergadering plaats der le den van het Genootschap Mathesis Scicntiarum Genitrix on der het voorzitterschap van den heer J. van Heukelom, in tegenwoordigheid van de HH. Wethouders de Fremery en Hubrecht. De voorzitter gaf een uitvoerig en zaakrijk verslag van de handelingen des bestuurs gedurende het afgeloopen genootschapsjaar en van de gewigtige hervormingen die de scholen hadden ondergaanvan de bezwarenwaarmede men had te kampen en van de vooruitzigtendie er bestonden verhelderd door het besluit van den Leidschen Gemeenteraad tot het verleenen van een subsidie van f 2000 'sjaars, ouder voorwaarde, dat het bestuur de verpligting op zich zou nemen en vervullen, bij de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs aan de gemeente opgelegd tot het op- rigten van een burgeravondschool. Uit dat verslag bleek, dat de toepassing van den iu Maart 1862 door de algemeene vergadering der leden goedgekeurden maatregel tot opheffing van de rekenschool en het houden van een toelatingsexamen groot bezwaar gevonden had,'en ofschoon de vereischten tot toelating billijk waren gesteld, bekendheid met de hoofdbewerkingen van tiendeelige en gewone breuken en met het metriek stelsel, toch moesten velen worden afgewezendie van het lager onderwijs ge bruik hadden gemaakt. Die afwijzing had evenwel ten ge volge, dat vele ouders door bijzonder onderwijs in de be staande leemte hadden voorzien en de volgende toelatings- examina uit dien hoofde een gunstiger verhouding hadden opgeleverd. Voorts werd in dat verslag medegedeeld, dat het bestuur een adres aan de Tweede Kamer had ingediend, waarbij onvoorwaardelijk op de aanneming van het wetsont werp tot regeling van het middelbaar onderwijs werd aan gedrongen nadat op een beleefde wijze door het bestuur was afgewezen het voorstel der Leidsche Nijverheidsvereeni- ging, om een zoodanige wijziging in dat wetsontwerp, in het belang des genootschaps te verzoeken, dat die instelling kon blijven bestaan onder de werking dier wet. Ofschoon die Welwillende poging niet was in het werk gesteldhad toch het wetsontwerp zulk een gewigtige verandering door de aanneming van het amendement van den heer Heemskerk ondergaandat nu binnen Leiden het genootschap kon voor zien in hetgeen de wet van het gemeentebestuur eischte. De secretaris van het bestuur, de heer H.' J. Giezenhad zijn ontslag gevraagd en verkregenwaarvoor hem welver diende hulde werd toegebragtterwijl tot die betrekking werd benoemd Dr. E. van der Ven, die daardoor als voor zitter aftrad. De hoofdonderwijzer der bouwkundige school, de heer J. W. Schaap, legde zijn taak neder, verhinderd die door zijn benoeming tot gemeente-architect te blijven waarnemen; terwijl hij werd opgevolgd door den heer J. Blansjaar, bijgestaan door de onderwijzers van Rijsbergen en van der Heijden. Het onderwijs in de natuur- en werktuig kunde werd door het vertrek van Dr. A. van Oven naar Dordrechtopgedragen aan Dr. A. van Hennekeler, die op zyn verzoek daarvan met 1 October wordt ontheven en met die taak alsdan wordt belast Dr. E. Spellen. - Boekwerken of prijsbelooningen werden niet uitgereikt wegens den staat der geldmiddelenalleen medailles van wege den Koning uitgeloofd op uitgeschreven prijsvragen. De staat der finan ciën was ongunstig en van 250 circulaires tot aanvaarding van het lidmaatschap aan zooveel gegoede ingezetenen rond gezonden had slechts een 30 tal een gunstige uitkomst op geleverd. Aan eenige jongelingen werden medailles en plaatwerken uitgereikt, als: aan C. F. van Gelder in de bouw kunde, de groote zilveren medaille; A. van der Heyden de kleine zilveren medaille als accessit; R. de Wringer in de bouwkunde, zilveren medaille; P. Fonteyn 'het accessit; J. de Koning in de bouwkunde (werkstuk), bronze medaille; P. Lozier het accessit; W. Ouwerkerk in het handteekenen de kleine zilveren medaille; G. C. J. W. van Bruggen het accessit; A. Korenhof in het ornamentteekenen bronze med.; J. van der Mark het accessit; terwijl die plegtigheid werd be sloten met een dankbetuiging aan de Regering en met een onbe dekte of onbewimpelde voorstelling van de kanker die den bloei dvs genootschaps in den weg staat: gebrek aan kennis door schoolverzuim bij het opkomend geslacht en aan belang stellende ondersteuning Van de ouders. Behoefte aan ontwa king van den publieken geest op het gebied van algemeene verstandelijke ontwikkeling, eischt vervulling, die de nieuwe wet welligt bewerken zal. In de daarop gevolgde huishoudelijke vergadering werd de rekening van den penningmeester gehoord en goedgekeurd, terwijl met 32 tegen 7 stemmen werd aangenomen een voor stel van drie leden ommet ter zijde stelling van het wetr telijk voorschrift der periodieke aftreding van drie leden van het bestuur, de heeren J. van HeukelomE. J. Hoos en H. J. Giezenvolgens den rooster, de aftreding één jaar te verschuiven. Een bij het departemeut van Koloniën ontvangen re geringstelegram dd. Buitenzorg 14 Augustus, luidt: wEen aardbeving heeft te Banjoemaas onheilen aangerigt." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 5 9°, des avonds te 8 uur 5 6°, te 10 uur 54°. Vrijdag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 5 8°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 59°. Dingsdag werden te Gent bij het staathuishoudkundig congres de verschillende sectiën geopend. In de eerstewelke door den heer Lelièvre werd gepresideerdwerd de quaestie behandeld om te voorzien in de bezwaren van de preven tieve gevangenschap. De heer Jolles hield een redevoering over de verschillende bestaande wetgevingenterwijl hij ein digde met het te kennen geven van zijn meening, dat de beste wijze om de preventieve gevangenschap te voorkomen bestond in de werkzaamheid van den rechter. Verschillende sprekers namen na hem het woord en veroordeelden allen dezen onbill ij ken maatregel, waartegen, volgens prof. Asser, evenwel weinig hulp was aantebrengen zonder gevaar te loopen dat de schuldige zich door de vlugt aan de rechter lijke straf zou onttrekken. In de tweede sectie werd de vraag behandeld, hoedanig men meerdere uitbreiding zou kunnen geven aan het onder- rigt in levende talenzonder dat daardoor het onderwijs in doode talen zou benadeeld worden. Het behoeft naauwelijks gezegd te worden dat deze quaestie uitvoerige discussiën uitlokte. De studie der oude talen vond een krachtigen ver dediger in den heer Mioulet, onderwijzer te 's Hage. In de derde sectie werd een hoogst belangrijk debat' ge voerd over de beste middelen om de kunst dienstbaar te maken aan de industrie. In de vierde sectie werd geredetwist over de beste middelen om den gezondheidstoestand ten platten lande te verbeteren. In de vijfde sectie werd de hoogst belangrijke vraag be handeld welke de gunstige middelen waren om het crediet uittebreiden in de verschillende takken van productie. De debatten werden geopend door den gunstig bekenden heer Hom, die een uitvoerige redevoering uitsprak, voornamelyk om te betoogen dat een aangevraagd crediet om eenige on derneming te trachten tot stand te brengen, Diet is een bedriegerij en geenszins den slechten naam verdient waarmede die aanvragen zijn gebrandmerkt. De heer Villiaumé nam daarna het woord en luchtte zijn stelling dat het crediet slechts een voorschot was van het tegenwoordige kapitaal op het toekomende. Een hoogst belangrijke discussie greep daarna plaats over de voor- of nadeelen van vrijheid van uitgifte van bankpapier, en alle leden dezer sectie eischten eenstem mig de vrijheid van circulatiebanken, en geen van hen vreesde nadeelige gevolgen van de vrije uitgifte van bankpapier. Al leen de heer Hom zeide dat, nu men over een uniform muntstelsel zou beginnen te onderhandelen, hij er bezwaar in zag om een te groote verscheidenheid van bankpapier in het leven te roepen. Een bezwaar dat trouwens niet zeer moeijelijk is te verhelpen. Woensdag heeft in de sectiën niets bijzonders plaats ge had dan de rede van mevrouw Crombrugghe, zuster des burgemeesters van Gent, over de crèches. Lezen op den spoortrein is een uitspanning, maar volgens doctor Legrand du Saulle, zegt het Journal de la Nièvre, is dit zeer gevaarlijk en kan hersenontstekingen ver wekken, uithoofde van de groote inspanning die men doen moet als een spoortrein in gang is. Die inspanning veroor zaakt hoofdpijn en er onstaat, als het feit menigvuldig voor-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2