Buitenlandsch Nieuws. mm waren, omringden het graf, waarbij ook geschaard stonden de kinderen van de nabijgelegen havelooze school. Dr. Rutgers van der Loeff nam het woord, bragt hulde aan de verdiensten van den overledene in zijne betrekking tot de Kweekschool, wekte zijne mede-commissarissen op tot verdubbelden ijver, opdat het verlies voor de instelling niet te groot zou zijn en sprak tot de kweekelingen om getrouw te blijven in de behartiging der vermaningen, die zij zoo dagelijks van den overledene ontvingen. - En onder hen die van den akker des doods terugkeerden waren er, die het gewigt van een plotselingen dood, zonder daartoe voor bereid te zijn gevoelende, in herinnering willen houden, wat in de nabijheid der Kweekschool vroeger te lezen stond //Tot bidden u bevlyt, Zijt naerstiglijk en waeckende, Want gy weet uur noch tydWanneer u 't kwaed is naeekende." Bij de op heden Donderdag plaats gehad hebbende aanbesteding van eenige openbare gemeente-werkenzijn als minste inschrijvers aannemers geworden: 1°. van de her stelling van het leijendek van het Raadhuis, J. L. Beens en P. Brummelkamp, Leidekkers alhier, voor f 499 2°. van het bouwen van een ambtenaarskantoor op de Beestenmarkt J. M. S. Sanders, Timmerman alhier, voor f 888; en 3°. van het levereD van eenige meubelen voor de nieuwe open bare scholen op de Breedestraat A. van Werkhoven en T. Zitman, Timmerlieden alhier, voor f 924. Wij vernemen, dat in het laatst dezer maand het Cirque van den heer Blennow eenige dagen binnen Leiden zal worden geplaatst op de Ruïne, ten einde eenige voor stellingen te geven. - Zr. Ms. stoomschip Zoutman heeft den 12den Augustus de reede vaq Paramaribo verlatenmet bestemming naar Nederland. De Gouverneur van Suriname vertrok den 13den Augustus met de stoomboot Vice-Admiraal Rijk naar de Oommewijne en Cottica, ten einde de gouvernements-plantages en etablissementen in oogenschouw te nemen. -— De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 56°, te iO uur 54°. Donderdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 61°. Door een horologiemaker te Budweis is een interes sante uitvinding gedaandaarin bestaande dat door middel van een uurwerk elk slot zoodanig wordt ingerigt dat het niet te openen is. Hij heeft namelijk aan zijn winkeldeur beneden het slot een uurwerk aangebragt, dat met een ge wone horologiesieutel opgedraaid wordt; hij sluit het slot af, draait het uurwerk op, en nu kan niemand, zelfs niet eens de eigenaar, het slot openen vóór het'werk afgeloopen is; het uur, ja zélfs het Kwartier, waarop hg het slot we der openen wil, ligt in zijne magt en hangt af van het opdraaïjen van zijn uurwerksluit hij b. v. den winkel 's avonds ten 9 uur en wil hij dien 's morgens ten 6 uur weêr openen, dan moet hij den sleutel 36 maal in het werk ronddraaijenprecies ten 6 uur kan dan het slot geopend worden. Uit Bayonne wordt als een staaltje van willekeur der beambten het volgende gemeldEen spoorweg-omnibus reed den post-omnibus voorbij., waarin zich toevallig de onder prefect bevond. Tè Biarritz aangekomeninformeerde de on derprefect naar dén naam van den koetsier der omnibus en liet hem arresteren. De gevangene verontschuldigde zich. Hij was eerst sedert drie dagen in het land en kende het verbod van den, onderprefect niet. Zijn verontschuldigingen hielpen niets. De onderprefect liet hem naar de gevangenis der maire brengen en hem toenmet handboeijen voorzientusschen twee gendarmen naar de gevangenis van Bayonne transpor teren. Den volgenden dag werd de koetsier weder voor den onderprefect gebragt en toenna 24 uren gevangen gehou den te zijn, in vrijheid gesteld. Overal is men over deze handelwijze diep verontwaardigd. Er is te Parijs sprake van een nieuwe leening door Spanje te sluitenmet het doel om zich te ontworstelen aan de vlottende schuld. De Anamitische gezanten zijn te Parijs aangekomen. Zij hebben hun intrek genomen in een voor hen in gereed heid gebragt hotel in de straat Lord Byron. Te Parijs heeft het gure weder de heropening van meest alle openbare vermakelijkheden vergemakkelijkt. Het is aldaar des avonds zoo kouddat men in vele huizen reeds vuur aanlegt. Dingsdag middag te 12 uur heeft Koning Leopold Gent verlaten. Onmiddelijk daarna heeft de inwijding plaats gehad van de boulevard Frère-Orban, ter herinnering aan de afschaffing der plaatselijke accijnsen. De Keizer van Anam heeft bij de Fransche regering aanzoek gedaan, om Fransche instructeurs voor het Anami tische leger, alsmede om een personeel, geschikt om électro- magnetische telegrafen in het land aanteleggen. Uit Kopenhagen wordt onder dagteekening van den 12den jl. gemeld, dat in het reisplan van den jeugdigen Koning der Hellenen geene verandering zal worden gemaakt. Op den 17den e. k. gaat hij aan boord van de Deensche oorlogschoener Esbern Snare, vergezeld van graaf Sponneck en twee adjudanten, met welk vaartuig hij zich naar Stettin begeeft. Uit gemelde stad vertrekt hij naar Petersburgal waar hij den 20sten zal aankomen. Drie dagen later verlaat hij Petersburg om naar Rupperheim te reizenalwaar hij een dag zal verwijlen om van Brussel, Londen en Parijs naar Toulon te gaan, alwaar hij op 21 of 22 October aan boord zal stappen van het Grieksche fregat Hellas. Den Prins van Wallis zal door de Engelsche gentle men een bijbel worden geschonken. Niet minder dan 6000 personen hebben daarvoor bijdragen gegeven, die evenwel niet meer dan een shilling mogten bedragendit belette evenwel niet dat het geheele bedrag ruimschoots toereikende was om een waar kunststuk daartestellen. Binnen kort zullen bij Chatham groote belegerings manoeuvres plaats hebbenwelke door den Prins van Wallis en den opperbevelhebber des legers, den hertog van Cam bridge zullen worden bijgewoond. OFFICIKKL NIEirWS. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leidendoet te weten dat de ingevulde Patentbladen over het dienstjaar 1863 en 1864, voor al de Wijken, ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering van den Zondag, van des voormiddags 10 tot des namiddags ten 1 uur. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te we tendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de open bare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot den 19den September e. k., in de school lokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg en op do Oude Vest, des voormiddags van half 9 tot 9 uur en des namiddags van half 2 tot 2 uur, behalve des Zaturdags na middags en des Zondags. Burgerlijke Stand van Leiden, van 10 tot en met 16 September 1863. Bevallen: A. M. van der Keur, geb. Kleinenbergh D. B. Raar, geb. Betgen, D. - A. van Leeuwen, geb. Bazel, Z. - H. E. C. Kriek, geb.Vervoorri, Z. M. A. van Spijk, geb. Koelewijn, D. - M. van Maastricht Z. A. Voorbrood, geb. Stolk, Z. - C. C. van der Heiden, geb. van Venetien D. - M. van Koperen geb. Segaar, D. W. J. van den Heuvel D. - M. Brüne geb. HeijkoopZ. - W. Noest, geb. Derogee, Z. - M. Klinkhamer, geb. KwestrooZ. - A. Dijkman geb. de Jeer, Z. C. C. Biegstraaten geb. van den BurgZ. T. Neiwoldgeb. Siemerink D. - C. J. van Oos- teromgeb. van KlaverenD. - A. M. Alofsgeb. Kerk vliet Z. A. A. Kokgeb. van der MeelD. - C. M. van Dijk, geb. van Kleef, Z. - A. de Haas, geb. de Mede Z. - F. van der Mark, geb. de Vries, D. - M. Cerdijn, geb. Smit, Z. E. Stikkelorum, geb. van Weerlee, Z. Gehuwd: J. Blöte jm. met S. M. Vreugdenburgjd. - M. Kiel jm. met M. van der Linden jd. - J. Dozij jm. met S. de Kier jd., OverledenM. de Boer 60 j. S. de Haan D. 3 j. bijna 11 m. H. M. Harteveld D. 1 j. bijna 6 m. - J. E. Berkeveld, geb. Berkeveld, 49 j. J. M. Zweerman D. bijna 4 m. - J. J. Hooijdonk 71 j. - M. A. Kluit 40 j. H. M. J. M. van Rinswouw 20 j. J. Planje Z. 5 j. bijna 4 m. A. Carlier D. bijna 10 m. - L. Hou- weling Z. bijna 8 m. - A. M. van der Linden D. 10 w. - E.- Verhoeven D. 11 w.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3