Buitenlandsch Nieuws. Dr. van Violen te Deventer heeft aan de N". 31. Ct. het volgende ter plaatsing ingezonden //Er zijn dezer dagen in verschillende dagbladen uit de Amsterdamsche Courant, eenige regelen betrekkelijk de zaak van Gebr. Binger tegen Roelants overgenomen die mij tot een enkele opmerking verpligten. Zonder de uitspraak der rechtbank vooruit te willen loopenmoet ik namelijk zeggen, dat de wijze; waarop daar van een nadruk der aanteekenin- gen en een u doodeenvoudig" volgen der rangschikking in Roelants uitgave van Vondel gesproken wordt, weinig met de waarheid overeenkomstig is. Vooreerst toch, heeft zeker van Lennep groote verdiensten omtrent de tijdsorde der stukken, maar neemt dit niet weg, dat hij daarbij herhaalde malen heeft misgetast, zoo als reeds de vijf of zes afleve ringen, die bij Roelants het licht zien, doen blijken. Ik heb daarin verschillende gedichten moeten verplaatsenandere tot veel later tijd (een van 1627 tot 1660) moeten bespa ren. In de tweede plaat3, laat van Lennep's tekst vrij wat te wenschen over; ettelijke geheel bedorven plaatsen zijn daar onher3teld geblevenandere verkeerdelijk of niet verklaard gelijk ik daarover elders reeds uitvoeriger geschreven heb zoodat, wie er aan twijfelen mogt, of onze vroegere schrij vers nietzoo goed als die der oudheidvoor kritische gis singen aanleiding gevenzich daarvan ia Roelants uitgave (tegenover die van Gebr. Binger) zal kunneu overtuigen met een geringemaar door Mr. van Lennep verzuimde wijziging was veelal de juiste lezing te herstellen. In de derde plaats heeft het publiek ministerie wel onder de om streeks acht honderd aanteekeningen der eerste aflevering een vijftigtal zoeken uittemonsterendat uit die van van Lennep nagedrukt heetmaar gelden deze eensdeelsallerlei zeer gemakkelijk en onmogelijk anders te verklaren woorden en dingen, en die ook door mij zelf reeds vroeger op an dere schrijvers verklaard zijn, anderdeels zijn zij verre van eensluidend." Zondag avond is onder de gemeente Hilvarenbeek een boerenhofstede met den geheelen ingezamelden oogst in den asch gelegd. De gebouwen alleen waren verzekerd bij de Maatschappij Archimedes te Delft. Men schrijft uit Aardenhurg: Toen het in het nabu rige Heille kermis was, ontstond er in een herberg aldaar twist tusschen een grijsaard en een jongeling, die door de omstanders werd bedwongen. De jongeling liet zich evenwel nog zware bedreigingen ontvallen ten opzigte van zijn be jaarden tegenstander. Des avonds werd deze in een water, op weg naar zijn woonplaats, gevonden en door de voor bijgangers nog levend daaruit gehaald, ofschoon de man kort daarna overleed. De jongeling, die zich in de nabij heid van de plaats des ongevals bevond en op wien zware vermoedens rusttenwerd in verzekerde bewaring genomen en gevankelijk herwaarts overgebragt. De Gemeenteraad heeft in zijn zitting van heden Wpensdag, nadat de Burgemeester een woord van deelne ming had gesproken wegens het overlijden van den heer Kluit, besloten aan den heer Wetrens op nieuw als in vorige jaren het gebruik der Stads-Gehoorzaal tot het houden van zangoefeningen te vergunnen; voort3 tot de aanstelling van een derde hulponderwijzeres voor de jongejufvrouwenschool, onder bestuur van jufvrouw Renssentot het doen afbreken der Heerepoort en het plaatsen van een ijzeren hek en nieuw belastingkantoor; en tot het verleenen van een subsidie van 2000 's jaars aan Bestuurderen van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genetrix, mits voorziende in de be hoefte voor een openbare lagere burgerschool. Heden Woensdag morgen heeft de aanbesteding plaats gehad van Zr. Ms. troepen te paard, alhier in garnizoen. Daarvoor waren 5 inschrijvingsbilletten ingekomen. S. A. de Jong en Zoon te Kampen, hooi 36 c., stroo 26 c. haver 88 c.; J. T. Adrian te Amsterdam, hooi 3 5 c., stroo 28 c. haver 8 8 c.; J. van Haaften te Sliedrechthooi 32 c., stroo 21 c., haver 85 c.; H. van Cazand alhier, hooi 29 c., stroo 19 c., haver 86 c.; P. van Beek alhier, hooi 3 2 c., stroo 20 c., haver 82 c. Alles per 10 Ned. pond. Heden Woensdag heeft te 's Hage de aanbesteding plaats gehad van de levering der fourrages ten behoeve van de korpsen te paard aldaar in garnizoen. Daarvoor waren 10 inschrijvingsbilletten ingekomen. De minste inschrijver was J. van der Griendt te 's Hertogenboschhaver 88 c., hooi 32 c., stroo 21 c. Alles per 10 Nederlandsche ponden. Door den Gouverneur-Generaal van Neerl. Indië is o. a. overgeplaatst bij het recouvalescenten-gesticht te Malang de officier van gezondheid der 2de kl. P. G. Neeb. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 56°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 5 8°, te 12 uur 6 2°, 's namiddags te 4 uur 61°. In Zweden is een magnetische ijzerader ontdekt, die eenige voeten dik is en een geheel gebergte doorsnijdt. Brengt men mineraliën daaruit in de nabijheid van een mag neetnaald, dan teekent deze een afwijking van 10°15°. Natuurlijke magneten van 4 centenaars, kunnen door dezen ader aangetrokken worden. De nacht van den 9den op den lOden dezer was voor de bewoners van Partenkirchen hoogst noodlottig. Ne gen en zestig huizen, de bijgebouwen niet medegerekend brandden in den korten tijd van drie en een half uur tot den grond toe af, ten gevolge waarvan niet minder dan 130 familiën zich van huisvesting verstoken zagen. Het was alleen aan de buitengewone inspanning van de bewoners uit den omtrek en aan de later invallende windstilte te dan ken dat niet het geheele stadje een prooi der vlammen werd. De bewoners van de afgebrande huizendie allen tot den onbemiddelden stand behoorenhebben al hun have den bereids geborgen oogst en eenigen ook hun veein den brand verloren. Het vuur maakte zulke snelle vorderingen dat in de haastwaarmede men een heenkomen moest zoe ken twee oude lieden niet meer uit de vlammen kouden ontkomen. - De Protestantsche bevolking van Berlijn bedraagt 450,000 zielen; het aantal Protestantsche kerken is 36, dat der predikanten is ongeveer 90, bijgevolg telt men 13,000 zielen op elke kerk en komt 1 predikant voor elke 500,000 personen. Te Hannover zal op Dingsdag 29 September een groot internationaal afschaffers-congres worden gehouden, tot vie ring van het 25-jarig bestaan van de afschaffingbeweging in Europa. Uit Nederland zullen aldaar tegenwoordig zijn, de baron K. T. van LijndenDs. T. C. R. Huydecoper en Mr. C. C. d'Engelbronner van 's Hage. De spoorwegtarieven zijn voor de bezoekers van het congres verlaagd. Maandag 11, is te Dresden het staathuishoudkundig congres geopend en het patentwezen behandeld. Dingsdag zou de bankwetgeving en Woensdag de tolverbond-crisis aan de orde zijn. Een oud soldaatIgnaz Calotpasseerde dezer dagen op reis naar de badplaats Bourbonne de stad Dyon. Deze man werd den 4den Januarij 1757 geboren en loopt nog rechtop en zonder stok. Zijn vrouw Margaretha Bigot is van denzelfden ouderdom. Een echtpaar dat te zamen 212 jaren telt, is zeker eenig in zijn soort. Maandag, 11. is te Gent het staathuishoudkundig con gres geopend door den voorzitter den heer Vervoort, die verkozen is in plaats van den overleden heer Fontainas, burgemeester van Brussel. Koning Leopold van Belgie is daarbij niet tegenwoordig geweest, omdat hij het Katholiek congres te Mechelen ook niet met een bezoek heeft vereerd. Z. M. is evenwel met zijn familie te Gent aangekomen, om de onthulling van het standbeeld van Jakob van Artevelde bijtewonen. Uit Nederland bevonden zich op het congres de Oud-Minister Jolles van 's Gravenhage en prof. Asser van Amsterdam. De heer Vervoort hield een redevoering, waarin hij o. a. in het breede sprak over het naauwe verband dat er tus schen Holland en Belgie bestaathetwelk zijns inziensdoor den afkoop van den Scheldetol nog vermeerderd werd. Zijn rede werd herhaaldelijk door levendig gejuich begroet. Koning Leopold kwam Maandag namiddag te Gent aan en werd met een daverend gejuich begroet. Hij begaf zich naar het plein waar het standbeeld zou worden onthuld dat te half vier uur geschiedde. Daar stond de Ruwaert in een edele houding, fier het ontbloote hoofd verheffende en rustende met de linkerhand op het schild van de oude stad Gent, de andere vooruit gestrekt, - het geheel in eea

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2