N°. 1095. Woensdag 16 September. A0. 1865. De Dermis Is afgeloopen. Een wissel op de eeuwigheid? Ja, 't is wonderlijk: zoo dra men vraagt naar vruchten van al wat arbeid heet tot bevordering der zedelijke volmaking, het antwoord is gereed: men verwijst naar de toekomst of liever, naar een huishou ding die op de tegenwoordige aardsche huishouding volgt, alsof er geen naauw en onverbreekbaar verband bestond tus- schen dit en het volgend leven Schaf de kermis af, wanneer zij, eenmaal 'sjaars gedu rende enkele dagenaanleiding geeft tot zedeloosheid en buitensporighedenmaar die afschaffing zal geen doel treffen en heeft geen beteekeniswanneer eiken eersten dag der week zich door dezelfde of gelijksoortige uitspattingen onderscheidt. Schaf de rustdag af, als hij geen ander kenmerk heeft dan een steen des aanstoots te geven aan die op volkszedelijk heid den hoogsten prya stellen. Viert dien dag niet langer, als die in ledigheiddes duivels oorkussenwordt doorge- bragt en daardoor tot ongebondenheid aanleiding geeft. De Zondagswetten baten niettreffen geen doelzy verergeren veeleer de kwaal die er heerscht, wanneer de rustdag in strijd met zijn verheven bestemming wordt doorgebragt. Die bestemming ligt niet daarindat men op dien dag zich vromer aanstelt dan op de andere dagen der week, zoodat hy een scherp contrast uitmaakt met de overige dagen. Men is het nog niet eens wat men onder een betame- lyke viering van den Zondag moet verstaanomdat die dag in elk huisgezin zoo verschillend wordt begrepen. En wanneer het in onze streken kermis is, zondert men wel opzettelijk den Zondag van de kermisdagen uit, maar daar door verhindert men nietdat dien dag zich blijft ken merken door meer dan gewone luidruchtigheid en ongebon denheid. In andere streken van ons Vaderland is de kermis een volksfeest, die vier 'Achtereenvolgende dagen duurt, waarop men zich vergast of elkander onthaalt naar ieders stand, maar zoo, dat de minvermogende ook vleesch op de schotel en bier in de kan heeft. Men plaatst een tent, geeft daarin muziek en verlustigt zich met zang en dans, het grootste gedeelte van den dag en vier dagen achtereen die onmatig is en zich onwelvoegelijk gedraagt, wordt ver wijderd; die dronken is, tehuis gebragt. Kramen met galan teriewaren enz. vinden er een ruim vertiermaar als de kermis is afgeloopen begint men weer te sparen voor het volgende jaar, want iederen Zondag blijft de vader bij zijn gezin en rust uit van den arbeid om nieuwe krachten te verzamelen. Zoo kan en moet het bij ons ook zijnwanneer slechts met het huisgezin begonnen wordt en den invloed van de hoogere op de lagere standen zich gelijk het betaamt doet geldenen de godsdienst meer zij een bron van le vensgeluk eu niet een onderwerp van geschil of een aan leiding tot krakeel. Wil men de kermis verplaatsenzoodat er meer gele genheid tot openbare vermakelijkheden en minder aanleiding tot dartelheid en zwelgerij bestaat; men zal er voor de ze delijkheid niet bij winnen. De kermis kan voor een bepaald soort van neringen voordeel doenmaar er gaat toch meer geld de stad uit dan er in komt, en waarlijk de Leidsche kermis van vroeger is zoo ontaarddat zij door te volgen op de Haagsche kermis niet zal verbeteren. De gemeente raden hebben de bevoegdheid kermissen intestellenafte- schaffen of te veranderenmaar die bevoegdheid is zeer be perkt door de verpligting om de goedkeuring van Gedepu teerde Staten daarop te vragen. Wat we wenschen is, dat, volgens art. 19 5 der Gemeentewet, bij een algemeenen maatregel van inwendig bestuur aan de kermissen een be paald karakter wordt gegevenwat ze zijn en zullj&£l"'weze of liever, dat ieder gemeente-bestuur het houden van kefmia' -• zoo regelt, als het goedvind en 't meest strookt met plaats selijke belangen en behoeften. Binnen Leiden.,zit. altijd hét grootste kwaad in het veelvuldig gebruik van jenever onder r';>' MGBMD Deie Courant verschijnt elken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en frauco per post 2.80 iu de drie maanden. Afzouderiijke Noib- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Ilekeudmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam eu Rotter lam te 8 u 41 m.; 10 u. 17 in.; 1 u. 17 ra.; 3 u 49 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 19 ra.; aa op Zon- en Feestdagen 11 n. 25 m.; naar llaariem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; .10 u. 20 m.; 11 u. 59 ra.; 2 u. 54 m.; 4 n. 54 m.; 9 u. 14 ra. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Heerehi.jti naar Leideu dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag *9 morgens 9J u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ u.; Donderdag 6{ u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voort9 eiken werkdag 'snamiddags te 5{. u. Postbusligtingeo aau de Lakenhal, Katoeufabriek eu op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 m. en te li u. 10 ui., 's uamiddags te 3 u. 45 ra. 'savouds te 8 u. 10 ra. Oost-Iudisoho Laudpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks vau uur's m. tot 9 u. 30 ra. sv. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester eu Wethouders, Maaudag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. Burgemeester, dagelyks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelyks van 104 uur. - Thesauriedagelyks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aeoijusen, dagelyks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 92 aur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken eu het Kadaster, van 9—4 uur. {Slot.) ■r

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1