Buitenlandsch Nieuws. afwezigheid van anderhalven dag terug. Daarover ondervraagd verklaarde hij te Grave ongesteld geworden en alstoen te ruggekeerd te zijn. Intusschen blijkt, dat hij naar Amster dam is geweest, daar een koetsier uit Zalt-Bommel hem naar Utrecht en terug heeft gereden en een logementhouder uit Utrecht dit in een verhoor hebben getuigd. - Men ver zekert, dat van den beschuldigde een photografisch portret zal worden vervaardigd en algemeen verspreidom meer wat geheimzinnig is tot klaarheid te verkrijgen. Het Bataviaasch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Botterdam heeft o. a. tot leden benoemd de heeren Dr. P. Bleeker, Prof. D. Bierens de Haan en P. M. Brutel de la Rivière, leeraar aan het Instituut voor de Marine te Nieuwediep. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Zuidwolde Ds. W. Sypkens te Loosduinen en te Ermelo Ds. J. Koster te Nijkerk op de Veluwe. Zondag morgen had in de Duitsche kerk te 's Hage de plegtige bevestiging van den leeraar den Wel-Eerw. heer Kriiger plaats. De heer super-intendant Taube uit Barmen hield de bevestigingsrede over 1 Kor. IV: 14. Nadat hij de ambtsgelofte had afgelegd, besteeg de WelEerw. heer Krüger den kansel en nam bij zijn inwijdings-rede aanleiding uit het Evangplie van Lucas XVII: 1119. Gisteren, Zondag, was het voor de Waalsche gemeente alhier een blijde dag. De tweede predikantsplaats, openge vallen door het vertrek van Ds. D. Chantepie de la Saus- saye naar Rotterdamwerd weder vervuld door de bevesti ging en intrede van Ds. J. A. van Hamel, van Groningen herwaarts beroepen. De Waalsche kerkeraad verre van heer schappij te voeren over het geloof, veeleer erkennende het recht, het belang en het geloof der gemeente, heeft zich in zijn keuze daardoor laten leiden. De oudste leeraar werkte met verloochening van eigen zin en keuzekrachtig mede om het beroepingswerk wel te doen slagen en de komst van den beroepen leeraar te bevorderendie in de voor middag godsdienstoefening door Ds. F. C. J. van Goens bij de gemeente werd ingeleidmet een leerrede over Eph. IV 12b, naar aanleiding daarvan het werk der bekeering voor stellende als de opbouwing des ligchaams Christi of der ge meente; in zijn grondslag, zijn doel en zijne vereischten, (waaruit veilig kon worden besloten dat niet een verlichte rede of geweten de grondslagniet een gestadig afbreken of het leggen van een nieuwen grondslag de strekking van dat werk uitmaakt en niet alle materialenniet alle werk tuigenniet alle arbeiders, hoe verschillend ook in soort, zamenstelling en bouwplan, tot die opbouw dienstig zijn, om te komen tot de eenigheid des geloofs en der kennis (vs. 13 en 14). Ds. van Hamel hield in de avondgods dienstoefening zijn intreerede naar aanleiding van Rom. I: 16a, wat hij was, wat hij begeerde en wat hij wilde ontvou wende bij de verklaring der tekstwoordendat het evangelie van Christus is een kracht Gods tot zaligheid voor een iege lijk die gelooft, onder opgave der redenen waarom hij zich dat evangelie niet schaamde. Op een rondborstige wijze ver bond hij. zich aan de gemeente met hartelijke en ernstige toespraken, terwijl hij herinnerde juist 2 8 jaren geleden de evangeliebediening te hebben aanvaard. Een aanzienlijk ge hoor, waaronder de Burgemeester, leden van den Gemeente raad hoogleeraren en predikantenwoonden deze plegtig- beid bij. In den afgeloopen nacht overleed alhier zeer onverwachts aan een beroerte de heer Marie Adrien Kluit, voormalig officier van de Nederl. Marine, medeopzigter der Leidsche Kweek school voor Zeevaart en secretaris der commissie van opper- toezigt en beheer dier instelling, lid van den Leidschen Ge meenteraad enz. Zondag was hij tegenwoordig bij de bevesti ging van Ds. van Hamel; eerst als ouderling en nu weder als diakenhad hij vele jaren zitting in den Waalschen kerkeraad. In den leeftijd van 40 jaren is hij aan zijne echt- genoote en 7 jonge kinderen ontrukt op een altijd treffende en tot ernst stemmende wijze, terwijl zijn verlies in ver schillende betrekkingen, die hij allen belangloos vervulde, wel zal worden gevoeld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 59°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Zondag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 56°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 62°, te 5 uur 61°, te 8 uur 57°, 's avonds te 10 uur 55°. Maandag mor gen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, 's middags te 12 uur 62°, te 4 uur 60°. In het legerkamp bij Bruck aan de Leitha gebeurde den lsten dezer een vreesselijk ongeluk. Des avonds van dien dag zaten verscheiden officieren van het 2de Uhlanen- regement onder de legertent van den ridmeester baron Lüt- zow. Daartoe behoorden de ridmeester van Rutdorfer en de eerste luitenant graaf Stollbergerook waren de korporaal Wiedowski en de officiers-oppasser Cirulck daar tegenwoor dig. Deze laatste kwam, toen hij een licht zou ontsteken, met een zwavelstok te digt bij een door baron Liitzow in de tent bewaard kruidkistje, en dit ontplofte, waardoor de vijf personen met éénen slag ter aarde gestrekt werden en ook de tent in brand geraakte. Toen de nabij zijnde manschappen toesnelden vonden zij het vijftal bewusteloos op den grond liggenen door het branden der kleederen met brandwonden overdekt. Men haastte zich de vlammen te blusschen en daarna hulp aan de gekwetsten te verleenen maar de baron Lützöw bezweek nog denzelfden dag terwijl de overigenonder zorgvuldig geneeskundig toezigt en verple ging, lang8 den spoorweg naar het garnizoenshospitaal te Weenen werden overgebragt. Den 5 den dezer was echter ook de oppasser Cirulck bezwekenen op het levensbehoud van den ridmeester von Rutdorfer en den korporaal Wie dowski bestaat weinig hoop, het meest nog op dat van den lsten luitenant Stollberger, ofschoon diens aangezigt en han den met zware brandwonden zijn. De Keizier legt de grootste belangstelling in het lot der slagtoffers van dit ongeluk aan den dag. v De Fransche Moniteur wijst op een gewigtige ont dekking voor den landbouw, namelijk; de kunstmatige vrucht- baarmaking van graan en vruchtboomen. De kosten daaraan verbonden zijn uiterst gering en bij de proefnemingen is gebleken, dat een bunder kunstmatig bewerkt land 34 hec toliters graan opbragtterwijl de daaraangrenzende bunder op de gewone wijze gezaaid, slechts 22 hectoliters opleverde. Onlangs werd berigt, dat de eigenaar van een lot in een Parijsche loterij, waarop de prijs van 100,000 francs was gevallen zich' niet had opgedaan. Thans wordt mede gedeeld, dat de heer Yerhaege van Poucke te Gent de ge lukkige is. Hij had in die weldadigheidsloterij eenige loten genomen, maar daarop verder niet gelet, omdat de fortuin hem nooit in loterijen begunstigd had. Maar uitgenoodigd zijnde, om zijn nommers eens natezienbleek het dat op een dezer die aanzienlijke prijs was gevallen. Hij bewoont te Gent een prachtig hotel. Te Parijs is onlangs een aanvang gemaakt met een middel van voorziening in een bestaand gemisprotestantsche Nederlanders kouden nimmer het Evangelie in hunne eigene taal hooren verkondigen. Hollandsche predikanten die Parijs bezoekenhebben zich slechts aantemelden Rue de Seine St. Germain N°. 54 en hun wordt de gelegenheid verschaft' voor hunne landgenooten optetreden. De eerste godsdienst oefening heeft Zondag plaats gehad en werdomdat het nog weinig bekend was, door een 40tal Hollanders bijge woond. Reeds is daaruit voortgevloeid de oprigting van een Hollandsche jongelings-vereeniging. In de vorige week overleed te San Martin de Pre- venals bij Barlenona een landbouwer in den hoogen ouder dom van 101 jaren, van welke hij er 70 gehuwd is geweest. Volgens een berigt uit Triëst is met de overlandpost de tijding ontvangendat in de Japansche wateren op een Fransche stoomboot en op een Nederlandsch oorlogschip is gevuurd. Er was een Amerikaansche oorlogsstoomboot uit gezonden om wegens den verraderlijken aanval op het Arne- rikaansch koopvaardijschip door twee Japansche oorlogsvaar tuigen waarvan vroeger is melding gemaaktgenoegdoening te eischen. Te Nagasaki is een komplot ontdekt om den Engelschen consul te vermoorden. Een zekere Esther Isaacseen Jodinis voor de rechtbank te Londen gedaagd wegens het smokkelen van 5 sigaren. Een crinoline, waaronder deze kwantiteit ver borgen was, diende als corpus delicti, terwijl de officier der douanen verklaardedat de passagiere een Hollandsche dame

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2