N°. 1094. Dingsdag 15 September. Binnenlandsch Nieuws. - De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dingsdag 15 dezer niet plaats hebben. Uit 's Hage wordt berigt, dat de Nederlandsche con sul-generaal te Japan van den Mikado een aanschrijving heeft ontvangenom dat Rijk met alle Nederlanders onmiddellijk te verlaten. De consul-generaal had dadelijk daartegen ge protesteerd als in strijd met het Volkenrecht en de gesloten overeenkomsten. Aan het Ministerie van Buitenlandsche Za ken werden instructiën voor den consul-generaal gereed ge maakt, terwijl naar Indië bevelen zijn gezonden om vier oorlogschepen naar Japan te zenden en ter beschikking te stellen van den consul-generaalmet magtiging om des noo- dig met geweld te handelen of zulks geraden achtende, met Engeland gemeenschappelijk te werk te gaan. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft tot haar secretaris verkozen Mr. N. J. den Tex, in plaats van Mr. H. P. G. Quackdie daarvoor heeft bedankt. Op het eind der maand November zal uit de ver schillende corpsen onderofficiers tot het afleggen van examen worden toegelaten voor den rang van officier bij de infan terie en kavallerie hier te lande en wel tot aanvulling van 2 openstaande plaatsen bij de kavallerrie en 25 bij de in fanterie. Aanstaanden Zaturdag des namiddags te 2 uur zal de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gesloten en Maandag den 21steu de nieuwe zitting op de gewone wijze geopend worden. Op den dag der opening zal de ten toonstelling van metalen voorwerpen te 's Hage voor het laatst kunnen worden bezigtigd. Naar wij vernemenzal door het bestuur van het Ko ninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap van acclimata- tie, b(j gelegenheid der sluiting, aan de leden der Vereeni- ging ter bevordering van Fabriek- en Handwerknijverheid in Nederland een soiree musicale in den tuin worden aan geboden. De muziek van het regement grenadiers en jagers zal zich doen hooren en na afloop daarvanzal de nationale zangschool, onder directie van den heer Marinus, eenige ensemble stukken uitvoeren. - Door de heeren C. Roosmale Nepveu, medebestuur der en J. H. Focksecretaris der Noord- en Zuid-Holland- sche reddingmaatschappij, op den llden November 1824 te Amsterdam opgerigt, bijgestaan door den plaatselijken bestuurder den heer A. E. Maas, zijn Vrijdag namiddag in de duinen achter de stallingen van het Gemeente-badhuis te Scheveningen allerbelangrijkste proeven genomen tot red ding van schipbreukelingen door middel van vuurpijlen. On der de vele aanzienlijkenwelke deze proefneming bijwoon den merkte men op den heer burgemeester Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, wiens belangstelling in uitvindingen van algemeen nut bekend is, den heer Mr. H. C. du Bois, vroeger gezant in Denemarken en in Turkije enz. Het doel waarmede de vuurpijlen worden afgeschoten is om een lijn, die er aan bevestigd is, aan boord van het gestrande schip te werpenten einde met het schip in ge meenschap te komen. Heeft men dat doel bereikt dan laat men langs den zwaren kabel een zeker toestelte vergelij ken met een draaistoel naar de kust zakken of wel men stelt een communicatie daar met de reddingsbooten. De vuurpijl wordt geplaatst op een hellend vlak, ver kregen door een daarvoor bestemde bok. De lijn wordt op eigenaardige wijze opgeschoten in een kist, naast den bok geplaatst en aan de pijl bevestigd. Na goed gerigt te zijn, wordt de pijl door een gezwinde lont afgevuurd. Van de twee afgeschoten vuurpijlen bij deze proefneming was de uitkomst de volgende: met een boog van 27° op het aan den bok bevestigd quadraat kwam de eerste pijl op een afstand van ongeveer 265 Nederl. ellen neder. Bij onder zoek bleek intusschen dat die pijl de volle kracht in de vaart niet behouden had, aangezien daarvan bij het afste ken de kop was afgeslagen. De tweede pijl echter met een verbazende kracht voortgedreven bereikte een afstand van 350 Nederl. ellen. De lijnen bleven gaaf. Eere aan den uitvinder van dit toestel, dat bewezen heeft bij uitnemend heid geschikt te zijn om schipbreukelingen van een anders gewissen dood te redden. Uit 's Hertogenbosch wordt berigt, dat de vermoedens tegen den huisknecht van Mgr. Zwijsen meer en meer toe nemen acht dagen vóór zqn inhechtenisneming had hij Gerra verlaten, onder voorgeven, dat hij zijn moeder, die te Gent bij Nijmegen woont, wilde bezoeken, maar keerde na een t LEIDSCH IA6BLJ». Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voer Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam te 8 u. 41 ra.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 8 u 49 m.j u. 9 m.; 9 u. 19 m.; en op Zon- en Feestdagen 11 25 ra.; naar Haarlem eu Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 ra.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen en Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9J- u.; Vrijdag en Zaturdag 's middags 12£ u.; Donderdag 6» u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 'snamiddags te 5J. u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek eu op de Nieuwstraat: 's morgeus te 7 u. 45 ra. en ta llu. 10 m., 's uamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's ra. tot 9 uur 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7}- nur 's ra. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 nur. Kantoor der Plaatselijke Aoeijusen, dagelijks van 81 unr en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 86 uur; van 'aRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1