Binnenlandse}) Nieuws. Hoofdstuk II. Afd. I. Opcenten dir. bel. f 30,700 11 II. Hoofdelijke omslag tt 51,000 u III. Geslagtn 21,500 Binnenl. gedistilleerd, ii 77,000 Buitenl. gedistilleerd n 3,000 Gemaaln 68,500 Wijnii 18,000 h IV. Verschillende heffingen 30,000 h III. Eigen inkomsten25,000 a IV. Verschillende ontvangsten h 40,000 n V. Buitengewone ontvangsten h 1,300 te zamen f 366,000 terwijl de uitgaven kunnen worden begroot aldus Hoofdstuk I. Huishoudelijk bestuurf 43,000 ii II. Openbare gemeentewerken. h 51,000 III, Eigendommen naar 't burger lijk recht en lastenh 23,000 h IV. Invordering van belastingen. u 36,000 V. Openbare veiligheidh 42,000 a VI- Gezondheidspolitieh 1,150 v VII. Ouderwijsu 54,000 n VIII. Armwezenh 105,000 h IX. Renten en pensioenenu 5,000 ii X. Andere uitgavenn 5,500 te zamen f 365,650 Dan blijft nog ter beschikking voor buitengewone en onvoorziene uitgaven wat overblijft van het batig slot van 1862 groot f 62,312,49s, na aftrek van hetgeen voor de dienst van 1863 daaruit reeds een bestemming heeft ge kregen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van de gemeente Blaricum N. J. de Jong, van de gemeente Oijen c. a. H. Dykhoffbij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot 1ste officier van gezondheid 2de klasse, den officier van gezondheid 1ste klasse J. Weteling, dienstdoende bij het garnizoen te Utrecht, en H. Z. Woltersem, dienst doende bij de garnizoens-infirmerie te Venlo; tot officier van gezondheid 1ste kl., naar ouderdom van rang, den officier van gezondheid 2de kl. J. R. de Brouwerdienst doende bij de garnizoens-infirmerie te Grave; tot officier van ge zondheid 2de kl., naar ouderdom van rang, den officier van gezondheid 3de kl. J. M. H. G. Theunissenvan het 5de regement infanterie. Z. M. heeft pensioen verleend aan G. Holtzer hoofdonderw. te HalsterenH. G. Backereervol ontslagen hoofdonderw. te Zalt-BommelA. D. Gerpotgewezen hoofdonderw. te Rotterdam; H. Gelling, zich schrijvende H. K. Gelling, gewezen hoofdonderw. te Bourtagne, gemeente Vlagtwedde. - Naar men verneemt, hebben er bij het departement van Koloniën eenige mutatiën in 't ambtenaarspersoneel plaats gehad. Zoo zijn de heeren N. C. Mulder en de oud-gou- vérneur van Curasao, de heer J. J. Rammelman Elzevier, beiden raden-adviseurs bij het departement, eervol uit die betrekkingen ontslagenonder toekenning van wachtgeld. Voorts zijn de heeren J. C. Jansen en Jhr. C. A. van Sij- pesteijn bevorderd tot referendarissen en hebben er verder eenige bevorderingen van lageren rang en enkele tractements- verhoogingen plaats gehad. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben beslistdat de vijf leden van den Gemeenteraad van Zierikzeedie van de zes die een volstrekte meerderheid verkregen de meeste stemmen hadden, moesten worden toegelaten. Van de 26 jongelingen, die in de vorige week te Delft zich aan een examen onderworpen hebben om tot de lessen aan de Delftsche Akademie te worden toegelatenhebben slechts 7 aan de vereischten voldaan. Naar men verneemt, zal bij de arr.-rechtbank te Rotterdam op Zaturdag 19 dezer behandeld worden de zaak van H. A. M. Roelantsuitgever te Schiedam gedagvaard ter zake van nadruk van een oorspronkelijk letter- en kunst werk. (Het geldt hier den nadruk van Vondels werken, uitgegeven bij Gebr. Binger door de editie welke Dr. J. van Vloten te Schiedam het licht doet zien. In die editie wordt naar de klagtenvele aanmerkingen van Mr. J. van Len- nep nageschreven en de chronologische ordemet zooveel moeite bepaald, dood eenvoudig gevolgd.) Dr. P. H. Tydeman te Tiel vierde dezer dagen het 25jarig feest der vervulling van de betrekking als school opziener in het 7de district van Gelderland, waarbij hem door hoofd- en hulponderwijzers en onderwijzeressen keurige geschenken werden aangeboden. Te Maastricht hebben in de laatste weken een aantal desertiën van manschappenbehoorende tot het garnizoen plaats, die eenigen zelfs gewapend, door wervers zijn aan genomen, om bij de Polen in den strijd tegen Rusland, dienst te nemen. In de vorige week werd te Heesbeen bij Heusden onder de bedstede in een woning door een aldaar werk zaam metselaar een geraamte opgegravenaan welks been nog een gedeelte van een laars werd gevonden. Kennelijk i3 het afkomstig van den tijd, toen de Pruissische troepen zich in die streken ophielden. Urker visscherslieden rapporteren dat door eenigen hunner van tijd tot tijd wordt ontdekt op de Noorder Haak» en mitsdien in het Noordwest van Callantsoog, op 15 va dem water, een mast drijvende met het onderste gedeelte naar bovenzittende het top-end bepaald nog aan het tuig van een aldaar gezonken schip vast. Deskundigen vermoeden dat dit zeer goed de in het barre najaar van 1861 veron gelukte Pruissische oorlogbodem Amazone kan zijn, welke bodem zeer waarschijnlijk op die hoogte, op diep water zei lende of achter zijn ankers is gezonkenhet laatste vermoe delijk meer waarschijnlijk; zij gronden hunne opgaaf hierop dat tijdens het vergaan van het schip de Pruissische vlag op het strand bij Callantsoog is aangedreven alzoo in Me rigting van gemelden nog drijvenden mast. Men leest in de Zutphensche Courant het volgende Zutphen en Martinet. Er is voorzeker geen ware vriend van het goede en schoonedie bij het noemen des eenen niet aan den anderen denkt. Zutphenvroeger door handel en rijkdom vermaardgaat een nieuwen bloei te gemoet. Het is als het middenpunt van. 's Rijks spoorwegen. Er verrijzen trotsche gebouwen, de oude stad wordt als door een nieuwe vervangenzijne bevolking is in weinige jaren verdubbeld in getal, dat nog steeds aangroeit. Martinet, welk waar vaderlander erkent het niet, dat deze in de vorige eeuw voor zijn vaderland was wat Gellert was voor Duitschland en Lavater voor Zwitserland. Nog zijn zijne vele nuttige geschriftendie hem grooten roem deden verwervenin veler handen. Voor minder verdienstelijke namen zijn ge- denkteekenen gesticht, die hunne namen en verdiensten be waren voor de nakomelingschap. Pijnlijk moet het daarom aandoenwanneer men langs een reeks nieuwe en fraaije ge bouwen den wal bij de nieuwe haven naderende, het oog stadwaarts slaat en de bekende koepel, waarin de groote Martinet zijn onwaardeerbare werken schreef, in jammerlijk vervallen staat aanschouwtzoodat hij weldra geheel onken baar, zoo niet geheel vervallen zal zijn. Dat heeft de waar dige Martinet aan het door hem geliefde Zutphenwier Hervormde gemeente hij vele jaren getrouwelijk diende, niet verdiend. Zutphendat ge dit zult verhoeden en zulk een schande niet op u laad, vertrouwt van u een uwer vrienden, en toch geen Zutphenaar. De uitvoer op Engeland is te Harlingen thans zoo groot, dat de Engelsche stoombooten alles niet kunnen laden en meermalen vele goederen moeten laten staan. Als een bijzonderheid deelt men mededat door den bouwman Sliedrecht, op de woning van den heer Berghege te Delfgraauw, dezer dagen een aardappelenstruik gerooid is, waaraan zich 115 groote en 40 kleine aardappelen be vonden. Als een zeldzaamheid wordt uit Ouderkerk aan den IJssel medegedeeld, dat Maandag bij den landbouwer C. Rijkaart een zeug 20 biggen leveud heeft geworpen. Door den Algemeenen Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam is het volgende twaalftal opgemaakt, ter vervulling van de opengevallen predikantsplaats, veroor zaakt door het overlijden van Ds. J. C. Tolals Dr. W,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2