gelingèn opgewacht, die zich achter een boschje hadden verscholen. Toen de meisjes in hunne nabijheid warentra den de jongelingen onverwacht te voorschijn en een hunner loste op hetzelfde oogenblik eeu pistool. Een der meisjes, doodelijk verschrikt, verloor haar bewustzijn en moest naar huis gedragen worden. De gevolgen dezer onbezonnenheid laten zich niet best aanzien. Ofschoon het meisje niet door het schot is getroffenheeft zij echter, tot nu toewegens den schrik nog altijd in levensgevaar verkeerd en moet er, naar het zeggen van den geneesheer, spoedig eenige veran dering in haar toestand komenof de gevolgen kunnen doo delijk zijn. In de gemeente Vught heeft een zwartgemaakt man een kind van twee maanden geroofdop een oogenblik dat het onbewaakt in de wieg lag. Toen men den dader als het ware onmiddelijk nazette, vond men het wichtje ongedeerd in een drooge sloot terug, terwijl hij in het talrijk geboomte, een veilige schuilplaats zocht. Aanstaanden Vrijdag ten 9 ure zal het garnizoen der residentie en het 1ste en 2de bataillon van het 4de rege- ment infanterierespectivelijk in garnizoen te Delft en Lei den zich in de Maliebaan vereenigenten einde zich van daar onder commando van den generaal-majoor Wilbrenninck naar de vlakte van Waalsdörp te begeven om groote ma noeuvres uittevoeren. Den 15den, 18den en 23sten dezer zal zulks insgelijks plaats hebbenen zullen alsdan die ma noeuvres in het vuur geschieden. Hoogst opmerkelijk is de verklaring van Dr. A. Pier- son bij de uitgave der Hollandsche vertaling van het werk van Prof. Rénanhet leven van Jezuswanneer hij schrijft, Geabonneerden op de Nieuwe Theologische Bibliotheek hadden natuurlijk regt van mij te verwachtendat ik hen in de gelegenheid zou stellen Rénan's leven van Jezus te lezen in onze moedertaal. Het is alleen om die verwach ting niet te leur te stellendat ik in mijne Bibliotheek opgenomen heb een boek, waarvoor ik veel bewonderingen weinig sympathie gevoeleven weinig als ieder, die het karakter van den Stichter des Christendoms niet gaarne be neveld ziet." Beroepen bij de Hervormde gemeente te Langer- en Korter-Aar Ds. A. P. G. Jorissen te Purmerland. Bedankt voor het beroep tot 2den predikant te Katwijk aan Zee door Ds. J. H. Geselschap te Bhenen. De breede kerkeraad der Waalsche Hervormde ge meente te 's Gravenhage heeft tot predikant beroepen Ds. E. Kochedieute Delft. Heden Dingsdag hebben voor de arrondissements rechtbank alhier plaats gehad de pleidooijen over het geding tusschen den Staat der Nederlanden tegen de gemeente Leidenstrekkende tot het doen van rekening en verant woording der in de gemeentekas uit de kas der Weeskamer te Leiden overgebragte geldsommen en tot de teruggave van dien, tot het bedrag als uit de rekening blijkt. De advokaat Mr. G. H. M. Delprat heeft namens den Staat dien eisch verdedigdde advokaat Mr. H. A. Neeb haar namens de gemeente Leiden bestreden. Men meldt ons uit Curasao van 1 Augustus: Wij hebben verleden week over hier voor de eerste maal de •toompaket Cristobal - Colonkapitein W. Baker, van de nieuwe Engelsche onderneming gehaddie van Liverpool uit onderscheidene plaatsen aandoet, ook Curasao, tot Santa- Castha en Carthagena in de Vereenigde Staten van Colum bia stevent en terug naar Liverpool. Ongelukkig echter, om dat de paket in gemeenschap met La Guerre geweest was, op de Yenezuelaansche kust, waar de pokken heerschen moest zij hier in het Schottegat quarantaine liggen. Haar werd echter vergund om de personen en goederendie zij voor Curasao aan boord hadin een schoener overteschepen en den volgenden dag weder te vertrekken; de schoener moest toen 15 dagen quarantaine houden. Men zegt, dat dit groot en ruim schip aan de Venezuelaansche Regering verkocht is, ten einde daarmede de opstandelingen van Puesto-Cabellodie eenige gewapende schoeners bezitten, af breuk te doen, door ook de Colon te wapenen. Dan zou het verzet van die opstandelingen, die nu slechts die eene plaats bezittenzeer spoedig bedwongen zijn. Ofschoon de generaal Falcon toch nu bijna algemeen in Venezuela als voorloopig president is erkend en den 24sten Julij feeste lijk zijn intogt in de hoofdstad Caracas heeft gehoudenis er toch nog een kleine partijonder generaal Corderodie hem niet erkennen wil en zich te Puesto-Cabello genesteld heeft, terwijl zelfs het gemeentebestuur van die plaat3 de partij van Falcon is toegedaanhet einde er van is dat die partij zich spoedig zal moeten onderwerpen. Doch dan komt er welligt weder een andere opdagenwant de verdeeldheid is in Venezuela groot en ware vaderlandsliefde bestaat er weinig. De meesten doelen er opom aan het bestuur te komen, ten einde door oneerlijkheid spoedig rijk te wezen. Van daar dat de eene partij weldra de andere omver werpt en deze op haar beurt ook weer spoedig omver geworpen wordt. Het ware te wenschen dat Falcon die door velen zeer geroemd wordt, als vrij belangloos en al3 een echte vaderlander, de magt in handen kon houden, 't Is zulk een schoon en vruchtbaar land, dat Venezuela, en nu ligt het op zoovele plaatsen woest en onbebouwd door de oorlogen die sedert eenige jareu elkander onophoudelijk hebben op gevolgd. Uit de Vereenigde Staten van Columbia (te voren Nieuw- Grenada) schrijft men het volgende van het laatst van Junij De kerkelijke toestand is tot nog toe dezelfde gebleven. De kerken zijn gesloten. De kardinaal Antonelli heeft een zeer scherpen brief geschreven aan den president Mosquera, doch ik twijfel of hij er wel veel om geven zal. In de Kamers werden door hem en door anderen redevoeringen gehouden die geheel een protestantschen geest ademden. De vorige week werd de Grondwet vastgesteld en met groote plegtig- tigheid afgekondigd. - In Julij zullen er feesten zijn, om de behaalde overwinning over alle partijen en de vestiging van een vast (ook bestendig?) Gouvernement te vieren. Het programma er van is reeds bekend gemaakt en maakt gewag van stierengevechten, (de inwoners zijn afstammelingen van Spanjaards) vuurwerken, bals, mastklimmen, wedrennen enz. De feesten zullen vier dagen duren; en dat is veel in zulk een heet klimaat; in Holland kan men het wel acht dagen met feestvieren uithoudenmaar vier is in deze streken al taai genoeg, om niet te zeggen: saai. In het programma staat, dat de Overheid deze feesten ook gaarne kerkelijk zou geviejrd hebben, doch dat de bisschop - die in Venezuela zit het beter geoordeeld had de tempelen Gods te sluiten en het volk alzoo de gelegenheid te benemen zich voor den Almagtige nedertebuigen. De Overheid laadde daarvan dan ook de geheele verantwoordelijkheid op den Bisschop. Hier op Curaqao is bijna geen nieuws. Alleen hebben de pokken zich er weder vertoond, doch tot dusver slechts bij een enkel persoondie van La Guerre gekomen was en da delijk op een plantaadje, een uur ver van de stad, in af zondering is gesteld. Als dit verleden jaar ook was geschied zou de ziekte zich waarschijnlijk, of wel zeker, zoo niet verspreid hebben. Ondertusschen verkeert de doctordie den patient in behandeling heeft, overal vrij!! - Men begint nu ook weder aan de inenting te denkenwelke misschien welindien er geen nieuw geval ware voorgekomen voor jaren in het vergeetboek geplaatst zou zijn. Men geeft hier ook geen attesten af voor gevaccineerden en behoeft ze dan ook niet op de scholen te produceren! Vrijheid! Nu, de vrij gemaakte slaven maken het bij voortduring zeer wel. Doch de vergoedingsgeldeu zijn hier nog niet uitbetaald, zooals reeds in de eerste week van Julij in Suriname is geschied. Dat is natuurlijk niet ten voordeele van henwelke die ver goeding moeten krijgen. De administrateur van financiën sehijnt op de letter der wet te lettendat de vergoeding binnen drie maanden zal worden uitbetaald. Droog blijft het hier nog vreesselijk en heet ook. Nog is er geen regen gevallen, behalve een enkele losse bui, die niets geeft, maar toch ter plaatse waar hij valt, voor een paar uur het stof verhindert met den wind optevliegen. - De Santa Rosa, met zijn pastoors en liefdezusterszeven in getal, is verleden week binnengekomen, na 40 dagen reis, en de Curapao vertrekt deze week met 13 gepasporteerde militairen. Overigeus nog weinig voorraad, behalve kaas en genever, en alles schraal en duur, en het vleesch dor en mager; onderscheiden stuk3 vee zijn reeds door de droogte gestorven. Wel hebben eenige plantaadjes nog droog voer, doch dat geeft niet veelvooral worden de paarden er slap door, die dan meestal met maïs gevoederd worden, maar ook deze is duur. 't Is hier niet zooals op Suriname

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2