Buitenlandsch Nieuws. De Japansche verzameling van Dr. von Siebolddie gedurende eenige weken in de localen der Vereeniging voor Volksvlijt is tentoongesteld, zal binnen kort naar Wurzburg in Beijeren worden overgebragt, omdat de Nederlandsche regering ongenegen is haar voor rekening van het Rijk over- tenemen. Zij was bestemd om het Japansche museum alhier aantevullen tot het meest volledige museum van dien aard in Europa, maar zal nu een plaats vinden in het prachtige nieuwe gebouw van de Kouinklijke Maximiliaan polytechni sche school in Beijeren. De heer G. Bower, gas-aannemer te Huntz, deelt in zijn verslag mede, dat het bron-olie-gas veel duurder is dan kolen-gas en minder hitte geeft, doch dat het licht helder der is en bevrijd van schadelijke bestanddeelenzooals kool zuurstof, waarmede het gas dikwijls is besmet. Men meldt uit GraveIn de gemeente Herpen ge legen aan deze zijde der Maas, in het midden eener veerijke streekis eensklaps een ziekte onder het rundveemet name het miltvuur, uitgebroken. Bereids zijn van een landbouwer aldaar reeds zeven stukswaaronder drie melkgevende koei- jen, aan de gevolgen daarvan overleden. Volgens bekende rapporten van deskundigen is het gebruik van vleesch van dierenaan deze ziekte gestorvenvoor menschen en vee gevaarlijk. De openbaarmaking van dit feit kan mitsdien van die zijde nuttig zijn. Zondag morgen omstreeks vijf uur is de wind-pel- en grutmolen der firma Kouwenhoven en van Lier te Delftshavenmet de daaraan grenzende pakhuizen en paar denstaltotaal afgebrand, zijnde echter het aan de andere zijde staande woonhuis door de ijverige pogingen der spoe dig toegesnelde brandweer gespaard gebleven. Behalve die gebouwen zijn er nog aanzienlijke partijen granenrijst enz. door de vlammen vernield of zwaar beschadigd, zoodat het nadeel zeer aanzienlijk is. Men verneemt echter dat een en ander verzekerd is, terwijl de oorzaak van den brand nog onbekend is. Vrijdag middag hebben de kleederen van een öjarig meisje, wonende aan den Rooden Haan te Arnhem, die door hare oudere zuster alleen in de ouderlijke woning was achtergelaten, door het een of ander toeval vlam gevat, ten gevolge waarvan dat kind belangrijke brandwonden heeft bekomen. Ook is dienzelfden middag een bijna 2jarig kind van den schoenmaker J. L. op den Rozendaalschen weg, waar het zonder behoorlijk toezigt speelde, onder een kar bespannen met een paard geraakt, waardoor het eenige, ofschoon niet belangrijke, verwondingen aan het hoofd en een der armen heeft bekomen. De Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk heeft aan de Synode der Christelijke Afgescheidene gemeente te Kampen kennis gegeven van haar besluit, om het feest van Nederlands 50jarige onafhankelijkheid te doen voorafgaan door een plegtige godsdienstoefening op den aan de burgerlijke feestviering voorafgaanden Zondag, met ver zoek dat ook in hun kerkgenootschap iets dergelijks ge schiedde. Laatstgenoemde Synode heeft beslotendat op den gedenkdag der bevrijding in alle gemeenten des morgens of des avonds een predikatie zal worden gehouden. De Waalsche Synode verheugde zich, dat de Alge meene Synode der Nederlandsche Hervormde kerkna de verwerping van het vroeger ontworpen reglement voor de verkiezingen door de meerderheid der provinciale kerkbe sturen een nieuw reglement voorloopig had gearresteerd en geroepen dienaangaande hare consideratiën aan de aanstaande Synode intezendengaf zijbehoudens enkele door haar ver langde wijzigingen, een in onverdeelden bijval aan. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. F. W. Merens te Vlissingen. In de kaardenmakerij van de Wed. G. van der Kaay en Zoon alhier, heeft heden L. G. van Dissel het zeldzame voorrecht van 50 jaren onafgebroken aldaar werkzaam te zijn. Zijn kameraden gaven blijk van hunne belangstelling, door zijn werkplaats op een smaakvolle wijze te versieren. Dat van Dissel een halve 4eeuw onafgebroken op dezelfde fabriek of winkel werkzaam was, pleit voor zijn eerlijkheid en trouwmaar ook voor de goede beginselen van de fa milie van der Kaay, die hem zoolang in dienst hield en het dagelijksch brood gaf en een billijk loon voor zijn dien sten. Was die man in een aanzienlijke betrekking geplaatst 't zou hem niet aan schitterend huldebetoon of eerbewijs ontbreken en misschien prijkte zijn borst met een onder- scheidingsteeken. En toch in het wezen der zaak kan en mag dat verschil niet bestaan. Een bekwaambraaf en trouw fabriekarbeider handelt uit hetzelfde beginsel als ieder hoog geplaatst man, die zijn pligt betracht en het Land dient; deugd veradelt en de burgerkroon van eikenloof past op elk hoofd dat zijn stand vereert, hoe laag ook geplaatst, hoe beperkt zijn gezigteinder. 't Is een buitengewoon voorrecht, dat van Dissel geniet maar ook een zeldzaamheid in onzen tijd van zoo langdurige dienst. Onze Leidsche fabriekarbeiders mogen hem mede ten voorbeeld kiezen zoo zijn huisselijk gedrag ten minste niet wederspreekt het goededat we van hem veronderstellen. In het groote raderwerk der Leidsche Nijverheid past ook de nederige kaardenmaker en het moge wat democratisch klinkenhet eene staat met het andere in verbandgroot of klein; onze belangstelling moet zoowel door het eenvou dige en min aanzienlijke als door het meer verhevene en schitterende worden opgewekt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 62°, des-avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Zondag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 58°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 61°, te 5 uur.59°, te 8 uur 53°, 's avonds te 10 uur 53°. Maandag mor gen te 5 uur 53°, te 8 uur 56°, 's middags te 12 uur 63°, te 4 uur 64°. Uit Weenen wordt gemelddat de Keizer van Oos tenrijk zich weldra naar Hongarijen zal begevenmet het doel om door zijn persoonlijke bemoeijingen de geschillen met dat land te vereffenen. Te Mannheim is dezer dagen de centrale commissie voor de Rijnvaart bijeen geweest. NederlandBaden Pruis- sen en Beijeren toonden zich gezind tot algeheele opheffing der Rijntollen of tot een vermindering tot op het bedrag der kosten van onderhoud. Nassen en Hessen waren daartegen. Te Berlijn kwam een dame, onder 't koken, waar mede zij zich, in weerwil van haar prachtig toilet, zelf on ledig hield, onvoorzigtigerwijze zoo digt bij het vuur, dat een vonk op haar kleed viel en een gat daarin brandde, wel niet groot, maar toch altijd te groot om door stoppen te verbergen. Misschien zou de dame in't verlies van de japon berust hebben, had zij zich niet herinnerd, dat zij jaarlijks een zekere som gelds betaalde, waarvoor zij tegen brand schade werd verzekerd. Zij gaf der Maatschappijenzoo als in Pruissen vereischt wordt, ook der politie van 't ge beurde kennis en verlangde een nieuw kleed, of ten minste zoo veel geld dat zij zich een zoodanig koopen kon. Wat de Maatschappij geantwoord heeft, is voor alsnog onbekend; naar alle waarschijnlijkheid zou zij zich, wijl 't gevraagde slechts een gering bedrag betrof, met de dame wel ver staan hebbenhad de politie de zaak niet anders opgevat. Het werd deze namelijk duidelijk, dat hier brands.ichting door onachtzaamheid had plaats gehad. Een dame, in ligt ontvlambare stof gekleed, heeft in de keuken en bij den haard niets te doen, zoo redeneerde zij. Nadert zij het vuur waaruit natuurlijk vonken spatten - dan handelt zij niet met die omzigtigheidwelke men van ieder staatsburger en van elk verstandelijk wezen eischen mag, en ontstaat door der gelijke handelswijze brand, dan mag niet alleen geen schade vergoeding worden toegestaan, maar moet zelfs 2 88 Wet boek van Strafv. worden toegepast, waarbij brandstichting door onachtzaamheid met een gevangenisstraf tot 6 maanden wordt bedreigd. Zoo bestaat dus het vooruitzigt, dat men weldra op de bank der beschuldigden een huisvrouw zal zien plaats nemen, wijl zij te gelijkertijd dame en keukenmeid heeft willen spelen. Als een voorbeeld van hoogen ouderdom verdient ge meld te worden, dat in de gemeente Gleuel, nabij Keulen een vrouw woonachtig is van 102 jaar; zij is weduwe en nog zoo kras, dat zij in huis en op het veld, nog recht op, zonder stok, haar werk kan nagaan. Zij is moeder van 8 kinderen en heeft 38 kleinkinderen en 42 overkleinkin- deren en 1 over-overkleinkind. Haar kinderen zijn mede

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2