Buitenlandsch Nieuws. Ontwikkeien zich al meer en meer en hoewei zijn spel op dit oogenblik nog door vele violisten wordt geëvenaardbezit hij daarin toch een zeldzame vastheid van greep. Zijn leer meester, den heer Buzin, verstrekt hij overigens tot alle eer. Henri Warnotsmet wien wij reeds bij de eerste uit voering kennis maakten, zong alstoen zijn Carcarolle uit Fra Diavolo; dit liefelijke muziekstukje werd, zoo als wel te verwachten was, door hem vol uitdrukking en op dra matische wijze gezongen. Het eerste deel der repetitie werd besloten met Mej. Frosschart's //Ah perfido" het sublieme- concert aria van onzen geliefkoosden klassieken Beethoven. Zonder twijfel zal zij op de uitvoeriug van heden een schit terend succes wegdragen. Dingsdag heeft te Nijmegen een meisje van 12 jaar koppen van lucifers in een kan met koffij gebragtver moedelijk om haar stiefmoeder te vergiftigen. De onaange name smaak der koffij heeft die vrouw echter voor het ge bruik gewaarschuwd, zoodat zij er slechts ligt ongesteld door geworden is. Het kind is in verzekerde bewaring genomen en heeft, naar men verneemt, het feit reeds bekend. Te Groesbeek heeft een vader zijn löjarigen zoon met een spade zoodanig gewonddat hij in het grootste levens gevaar verkeerde en naar men verneemt reeds aan de ge volgen is bezweken. De ongelukkige vader, drie maanden geleden uit het krankzinnigen gesticht te Zutphen ontslagen is te Nijmegen in arrest gebragt. De K. K. pastoor van Almelo is met nog twee gees telijken op reis gegaan naar Rome, ten einde aan den Paus een bezoek te brengen. Te Duiven bij Arnhem wordt een bijzondere R. K. school gesticht, waar even als die te Zevenaar door kloos terzusters onderwijs zal worden gegeven. Te Zevenaar heeft dezer dagen een Protestantsche dame te haren koste zielmissen doen lezen voor een aldaar onlangs overleden R. K. vrouw. De groote kerkeraad der Nederlandsch Israëlietische gemeente te Amsterdam heeft, niettegenstaande het tot hem gerigt schrijven van den Minister van Justitie, belast met het beheer der zaken van het Hervormde kerkgenootschap enz., besloten te volharden bij het besluit om niet toetetre- den tot de reorganisatieontworpen door de daartoe door den Minister bijeengeroepen constituerende vergadering. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Beekbergen Ds. J. H. Guldenarm te Oosthemen te Op- en Neder-Andel Ds. C. J. Krafft te Oldenbroek. Ds. W. Zegers te Oosterbeek heeft bedankt voor de be roeping naar Gaast en Ferwoude. Ds. A. P. van Gruting te Leusden heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Wageningen aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gerefor meerde gemeente te Ulsen de kandidaat J. F. Petersen. Heden Zaturdag had in de Stads-Gehoorzaal alhier de jaarlijksche openbare prijsuitdeeling plaats aan de leerlingen van het Stedelijk Gymnasium, De rector Dr. W. H. D. Su- ringar opende haar met een verslag van den toestand en de lotgeyallen dezer gemeente-instelling gedurende het afge- loopen jaar. De president-curator reikte de prijzen uit voor de verschillende vakken van onderwijs toegewezenterwyl de primus in iedere klasse daarvoor dankbetuigdeals lste klasse J. W. Garrer, Hollandsch; 2de klasse a. Ph. W. Scholten, Hoogduitsch3de klasse a. J. H. P. van Bree, Fransch; 3de klasse b. A. L. de Sturler, Engelsch 4de klasse a. Joh. van der Yliet, Hollandsch; 5de klasse H. M. J. FranckenLatijn. Naar de Akademie werden eervol bevorderd de; jongelin gen C. H. P. KlaverwijdenH. J. Hamaker, G. J. Blume en A. W. Blume. De eerstgenoemde, C. H. P. Klaverwijden, hield een orati- unculae over de betrekking van Raadpensionaris onder de voormalige republiek en de tweedeH. J. Hamaker, een over de Historia Polycratis. De buitengewone prijs voor het grootste aantal Notae behaald voor het vacantiewerk is toegewezen aan G. J. Blume. De rector sloot de plegtigheid met een hartelijk en ern stig woord tot de leerlingen en een dankbetuiging aan HH. curatoren. Het prog'nmma der muziekstukken, Maandag avond voor het laatstten Kalf zei urebij gunstig weder op het plantsoen, door het muziekcorps der stedelijke schutterij uittevoeren is als volgt N°. 1°. Pas redouble de l'opéra Faust. gounnod. ii 2°. Ouverture le Part du Diable auber. 3°. Polkakühner. 4°. Fantaisie sur des motifs de Popéra Norma dunkler. ii 5°. Grande Valselabitzky. n 6°. Grossfiirster Marsch stuauss. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 6 7°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 5 8°. Zaturdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 56°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 61°. Dingsdag en Woensdag 22 en 23 September aanst. zal te Emmerik gehouden worden de 20ste provinciale ver gadering van de Rijnsche Hoofdvereeniging der Gustaaf- Adolf-Stichting. Maandag 21 September des avonds ten 7 uur zal de verwelkoming en een gezellige bijeenkomst plaats hebben in de zalen der Sociëteit, terwijl Dingsdag morgen ten 10 uur door Ds. Heldring van Hemmen een feestrede zal gehouden wordenten 1 uur een gemeenschappelijke feestmaaltijd en 's avonds ten 7 uur weder een gezellige bijeenkomst in de Sociëteit. Woensdag namiddag heeft een togtje naar Elten en den Eltenberg plaats, terwijl 'savonds ten 7 uur de predikant Huissen van Creuznach de afscheids rede zal houden. Dingsdag 11. werd te Weenen ten grave geleid het stoffelijk overschot van graaf Ludwig Karolyi, den vader van den Oostenrijkschen gezant bij het Pruissische hof. Bij uitersten wil heeft de overledene vele en aanzienlijke legaten vermaakt aan nuttige instellingen; o. a. vindt men boven aan de breede lijst van dergelijke schenkingen de som van 50,000 fl. aan de hoogere school voor landbouwkundig on derwijs. - De Neue Preuss. Zeitung deelt het volgende berigt mede. Een referendaris (iemand die den tweeden graad in de rechterlijke hiërarchie heeft verworven), wenschte zijn examen afteleggen om tot assessor te worden benoemd. On gelukkigerwijze was het bekend geworden, dat de candidaat gedurende verscheidene jaren artikelen had geleverd aan vrij zinnige dagbladen. Alvorens tot het examen over te gaan beval de minister van Justitie onderzoek naar die zaak te doen en den candidaat zeiven deswege te ondervragen. Toen deze verklaarde dat de zaak zich werkelijk dusdanig had toegedragen werd hem te kennen gegevendat hij niet slechts niet tot het examen kon toegelaten wordenmaar dat hij zijn ontslag moest nemen indien hij niet wenschte dat het hem gegeven werd. Het ingewikkelde en netelige geschildat sedert lang tusschen het Duitsch-Verbond en Denemarken bestaat over de hertogdommen Holstein en Sleeswijkbaart thans weder bezorgdheid voor een verstoring des vredes. Men vreest, dat de Bondsvergadering zal besluiten, om over te gaan tot de zoogenaamde militaire executiewaarmede zij vroeger gedreigd heeft ingeval de Koning van Denemarken mogt blijven weigeren om aan Holstein een geheel zelfstandig be stuur te geven en ook omtrent Sleeswijk (hetwelk niet tot het Duitsch-Verbond behoort) zoodanige bepalingen te maken als door de voor een groot deel Duitsche bevolking van dat land verlangd worden. Den 15 den Augustus hebben twee leden der Alpen club een onbereikbaar geachte bergkruin de Uri Rothstock voor het eerst bestegendoor den moedigen gemzenjager Gnaus uit het Euthal vergezeld. Den volgenden dag besteeg de beroemde geleerde Tschudi den Alt-Manndie de hoog ste kruin der Alpenketen van de Sentis, nabij Appenzell, is. Ook de schoone sexe heeft hare zegepralen behaald want een jonge Babelsche was de eerste vrouw die den voet op den top van den Titlis gezet heeft, en een Engel- sche dame heeft den top van den Jungfrau stormenderhand ingenomen. Keizerin Eugénie heeft aan boord van het Keizerlijke jagt Puebla een uitstapje naar St. Germain gemaakt, door een 3Otal genoodigden vergezeld, waaronder de Prinses Murat en de heeren de Nigra en Merimée. De Keizerin droeg by

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2