Buitenlandsch Nieuws. fctructie-compagniebedraagt, met 88 reeds vroeger inge lijfde, 125 jongelingen. Dingsdag hebben tal van buitenlandsche geologen waaronder de beroemdste mannen in dit vak van weten schap zich te Maastricht vereenigdten einde een onder zoek naar den bodem van dat gewest intestellendiezoo als bekend is, uit een geologisch oogpunt tot een der meest merkwaardige gedeelten van Europa behoort. Donderdag werd het beeld op het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam geplaatst. Het is groot 4L el, in zwe vende houding rustende met den eenen voet op een bol draagt het in de rechterhand een fakkel en in de linker een lauwerkrans. De plaatsing geschiedde binnen weinige uren, zonder eenige stoornis, onder de leiding van den op ziener Beelenkarap. Uit 's Hertogenbosch wordt berigtdat behalve de sleutel, die naar men zegt past op het slot van Mgr. Zwij- sen's brandkast, in de uitgemalen grachten om den huize Gerra nog twee handdoeken of servettenmet steenen ge laden zijn gevonden. Maandag avond kwam te Utrecht in den winkel van den goud- en zilverkashouder van Dordt een goed gekleed jongmenschdie zich fatsoenlijk voordeed en onder aanbie ding van een briefje van Prof. Donders ter bezigtiging kreeg twee doozenwaarin zes gouden horologiën en zes gouden vestkettingeuter waarde van f 600 a 700, waarmede hij vertrok. De winkelier kwaad vermoeden opvattende ging hem namaar vruchteloos hij kon hem niet achterhalen en schijnt te zijn opgeligt. Heden Vrijdag kwam met den eersten spoortrein van 's Hage den Commissaris des Konings Mr. J. Loudon alhier aan en werd aan het station door den heer Burgemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek ontvangen, die dadelijk Z. H. Ed. Gestr. geleidde naar het Huis van Militaire detentie, dat door hem werd bezigtigd. Van daar naar de kweek school voor Zeevaart getogenwerd hij door de commissie van oppertoezigt opgewacht en beschouwde die instelling met groote belangstelling, terwijl de kweekelingen proeven van hunne vlugheid en geoefendheid gaven. De Commissaris des Konings bezigtigde daarop de open bare school voor onvermogenden in de Brandewijnsteegen die voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens op de Aalmarkt; terwijl hij na de in aanbouw zijnde meisjes school op de plaats achter de Waalsche kerk te hebben be zigtigd zich begaf naar de gymnastiekschool op de Pieters kerkgracht. Tegen 12 uur op het Raadhuis aangekomen, ontving hij aldaar de Wethouders, gebruikte het aangebo den dejeuner en gaf gehoor aan den Gemeenteraadverdere autoriteiten en bijzondere personen. Tegen 2 uur begaf hij zich naar het Gereformeerde Weeshuis, bezocht de fabrieken en nam deel aan het diner ten huize van den burgemeester, om heden avond naar de residentie terugtekeeren. De aan den Leidschen Gemeenteraad ingediende plaatse lijke begrooting voor de dienst van 1864 bedraagt in ont vang f 390,999,78 en in uitgaaf f 390,928,00. De uit gaven zijn f 10,753,50 meer geraamd dan voor 1863 is toegestaanzoodat de hoofdelijke omslag met pCt. of f 8000 is verhoogd. De meerdere uitgaven bestaan hoofd zakelijk in de kosten voor de gemeentewerken en voor het lager onderwijs; namelijk voor vernieuwing van bruggen over de Mare voor de Brandewijnsteeg, over de Middelste gracht aan den Ouden Rijn en voor de Koepoort aan de Singelgracht, het verlagen van de Nieuwsteegsbrug aan de Koepoortsgracht en andere hoogstnoodige vernieuwingen van de brug voor de Janvossensteegvan die voor de "Vrouwesteegen een buitengewone herstelling van den toren der Marekerk en van de Marepoort. Bovendien zijn nog plannen ontworpen waarvoor evenwel geen sommen op de begrooting zijn gebragt, zooals: het wegbreken van de buitenpoort en den vestmuur aan de Hoogewoerdspoort tot verfraaijing van het plantsoen en het bouwen van een nieuw belastingkantoor, welk plan niet meer dan f 1000 kosten zou. Nog een ander plan bestaat in het demp,en van de Koepoorts gracht het amoveren van drie daarover liggende bruggen het afbreken van de Koepoorthet bouwen van een nieuw belastingkantoorhet leggen van een nieuwe straat van de Koepoort tot het Rapenburg en het leggen van een nieuwe brug aan het einde der nieuwe straat in de rigting naar den Koepoortswegwelk plan slechts f 3,200 meer zou kós ten dan op de begrooting voor de bruggendie noodwendig moeten vernieuwd worden, is uitgetrokken. Eindelijk wordt nog gesproken van een plan tot den aanleg van een nieuwe vischmarkt, waarvan de kosten op f 14,000 worden ge raamd. Voor het openbaar lager onderwijs is de som van jaarwedden met f 3,5 00 en die voor onderhoud der scholen met f 1,500 verhoogd, doch waartegen de opbrengst van schoolgelden ook f 4,380 hooger is geraamd. De inkomsten zijn, behalve de verhoogde hoofdelijke om slag tot f 8,000 hooger geraamd f 5,500 wat de plaatselijke accijnsen betreft, f 927,50 voor rente van kapitalen, ter wijl voor rente der gasfabriek 1000 minder is gesteld eD de overwinst dier fabriek even als voor 1863 tot f 25,000 is uitgetrokken. De onvoorziene uitgaven bedragen f 11,80 0 of f 4,200 minder dan over 1 863 terwijl van het batig slot van 1862 slechts een som van f 18,042,04 is overgebleven om voor 18 64 te worden gebruikt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 69°, des avonds te 8 uur 62°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 61°, te 8 uur 65°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 6 2°. Het nut van statistieke sterftelijsteu wordt al minder in twijfel getrokken, en dat de waarde daarvau niets wordt overdrevenbewijzen de discussiëndie zij in den laatsten tijd op de staathuishoudkundige, geneeskundige en andere congressen hebben uitgelokt. De meeste van deze statistieken gaan evenwel aan een en hetzelfde euvel mank: aan een zijdigheid, dat wil zeggen, zij zijn meestal geput uit ééne enkele en hepaalde klasse der maatschappijzooals dit met name voor den kinderlijken leeftijd het geval is met de vondelingen. Deze toch leverden het voornaamste, om niets te zeggen, uitsluitend materiaal op voor de sterfte-statistiek on der de kinderen in Frankrijk, waarvan de reeds eenigzins verouderde onderzoekingen van GaillardMilne-Ed wards en Villermé getuigen. Bouchut heeft onlangs over dit zelfde onderwerp nieuwe mededeelingen gedaan, die vooral hier door boven de vorigen uitmunten, dat zij niet alleen over een grootere tijdruimte zijn genomen (18391859), maar zich ook over een grooter personeel uitstrekken. Behalve vondelingen heeft hij ook kinderendie onder andere sociale omstandigheden (meer gegoede klassen) leefdentot voor werpen van zijn statistieke onderzoekingen gekozen. Hij kwam daarbij tot de volgende hoofdresultaten: 1°. De mortaliteit onder de kinderen in het algemeen (onverschillig hun maat schappelijk standpunt) bedraagt tegenwoordig in Frankrijk in het eerste levensjaar terwijl men haar vroeger op j- stelde2°. Bij het mannelijk geslacht bedraagt de mortali teit in het eerste levensjaar niet veel meer dan doch bij het vrouwelijke slechts 3°. De sterfte ondar de kin deren is in de arme klassen grooter dan in de meer ge goede; 4°. Door koud of guur weer wordt de sterfte onder de pasgeborenen vermeerderdterwijl de gewoonteom de pasgeboren kinderen naar de kerk of de mairie te dragen, 's winters denzelfden invloed uitoefent; 5°. Het grootbren gen van de kinderen met de zuigfleschof over het alge meen langs den kunstmatigen weg, doet het sterftecijfer bij de vondelingen (wij durven zeggenbij alle kinderen van gezonde moeders) klimmen; 6°. De mortaliteit onder de kinderen bij de middelbare klassen, die bij een min op het platte land worden verpleegd, bedraagt 2 9 pCt. in het eerste levensjaar; 7°. De sterfte in het eerste levensjaar is grooter in de 13 departementen, welke in den omtrek van Parijs zijn gelegen, dan in elk ander departement van Fran- rijk; de oorzaak hiervan is volgens Bouchut waarschijnlijk gelegen in het grooter aantal vondelingendie onder deze voorkomenen ook in de gebrekkige zorg bij de minnen en pleegmoedersin de uitstraling van endemische en epi demische invloeden uit de hoofdstad. Wij kunnen hier niet nader treden in de kritische be schouwingen over de verschillende oorzaken der sterfte onder de kinderen, waarmede Bouchut zijn opstel sluit; alleen wil len wij nog herinneren, dat hij bij 72634 kinderen boven genoemde onderzoekingen heeft gedaan - een getalgroot

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2