Buitenlandsch Nieuws. V gebouwd is, op last van Ëlizabetha Hooftman Van Ëichel- berg weduwe Lewe, vrouwe van Ulrum enz., om te dienen tot een begraafplaats voor haar en haar nageslachtvolgens de woordèn//Elisabetha Hooftman ab Eichelberg vidua Lewe domina in Ulrum etc. Monumentum Hoe Mortalitatis sibi et posteritetie suae posuit. Anno 1678." Het motto op den steen is: //Ik ben geweest, wat gij zijtik ben, wat gij zult worden." Men berigtdat het voornemen bestaat het uitge strekte Puttensche bosch, gelegen in de Provincie Arnhem, een oppervlakte beslaande van ongeveer 360 bunders, thans in gemeenschap bezeten door onderscheidene eigenarenvóór 1 Mei aanstaande, ten overstaan vau den notaris Beijerman te Putten in perceelen en massa's in het openbaar te ver- koopen. Dit besluit is genomen in een onlangs gehouden vergadering van eigenaren van genoemd bosch, en wel ten gevolge dat aan een der belanghebbenden de tegenwoordige gemeenschap tegenstond, die een afscheiding van elk aan deel door aanwijzing van te graven greppels of op andere wijze verlangdemet welk voorstel het meerendeel der eige naren zich niet vereenigen kon. Dingsdag morgen zijn van de stoomboot Bordeaux, in reparatie te Fijenoord bij Botterdam, 2 personen van de stelling in de rivier gevallen. Een hunner werd onmid- delijk gered, doch de ander, J. Engelbregtwerd eerst na ongeveer vijf of zes minuten in het water gelegen te heb ben als levenloos opgehaaldofschoon door gepaste midde len weder bijgebragt is hij echter Woensdag aan de gevol gen overleden. De algemeene vergadering der Evangelische Maat schappij zal dit jaar te Delft worden gehouden op Woens dag den 9den September aanstaande in een der zalen van den Doele, en des avonds te voren door een openbare gods dienstoefening in de Oude Kerk worden voorafgegaanbij welke gelegenheid door Ds. Zaalberg van 's Hage het woord zal worden gevoerd. Ds. P. C. Nahuijs te ter Aa heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Kattendijke bedankt. In de vergadering van den Leidschen Gemeenteraad van 11. Dingsdag is ingekomen een adres van ruim 40 0 ingezetenendie de verplaatsing der Leidsche kermis vragen in het belang der neringdoendenzoodat zij steeds op de Haagsche kermis volgt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 56°. Donderdag morgen te 5 uur 5 2°, te 8 uur 60°, te 12 uur 73°, 's namiddags te 4 uur 72°. Sedert eenige dagen wordt bij den bouw van het raadhuis te Berlijn een werktuig gebezigd, dat vele moeije- lijkheden overwint, die zich tot hiertoe bij het bouwen op deden en waardoor steenenzand en kalkmet de groot ste snelheidtot aan de hoogste spits van den toren worden opgetrokken. Reeds tijdens het bouwen van de Beurs nam men proeven met een zoodanig werktuig, die echter, uit hoofde der onvolledige zamenstellingweder werden opge geven, terwijl de nu genomene volkomen slagen, naardien het werktuig hoogst eenvoudig is ingerigt, en eenigermate op die gelijkt waarmede de erts uit de groeven getrokken wordt, bij den bouw van het raadhuis was het voorgeko men dat de steendragers met het hun toegekend loon niet tevreden waren en op verhooging daarvan aandrongendie men hnn eindelijk tot zekere hoogte inwilligde, om het werk niet te laten stilstaan. Thans zijn, na het in werking bren gen der machine, nagenoeg al de steendragers afgedankt. Men berekent dat hierdoor een besparing van ten minste 10,000 thaler mogelijk zal worden. Tot hiertoe moest ook de kalk in onvermengden staat den metselaars worden aan gedragen die haar eerst op de plek zelf met water bevoch tigden waardoor tijd ennaar het oordeel van deskundi genook verbindingskracht verloren ging, terwijl nu de kalk in vloeibaren staat opgevoerd en den metselaars aan- gebragt wordt. Vreemd is het, dat men niet reeds vroeger op zoodanig denkbeeld is gekomen. Volgens een berigt uit Kattowitz staat het grensstadje Oswiccimin Galiciëdistrict Mysliniceaan de vier hoe ken in brand. Men vreest dat er weinig of niets van gered zal worden. Mile Sarticqdie den tooneel-directeur Harmant te Parijs een proces heeft aangedaanomdat deze haar niet meer in Peau d'Ane wilde zien optredenvoorgevende dat hare kuiten te dik warenheeft haar proces gewonnen. De rechtbank heeft geoordeeld, dat hare kuiten niet te dik zijn en den kuiten-lasteraar Harmant tot 1500 frs. schadever goeding veroordeeld. De meloenmarkt wordt te Cavaillon (Vaucluse) dage lijks gehouden. Op een der laatste marktdagen werden zestig duizend stuks aangebragt, die ruim 100,000 francs hebben opgeleverd. De Brusselsche Nimrods hebben de hoofdstad verla ten om van de geopende jagt te profiteren, en, volgens hetgeen wordt medegedeeld, schijnt het wild overvloedig te zijn. Patrijzen daarentegen zijn zeer schaarsch. Trouwens dit baart geen verwonderingmen weet toch dat de patrijzen hunne eijereu in het koren leggenen wanneer dit door feilen regen wordt nedergeslagenzoo als in dit jaar het geval waï, dan kunneu de vogels hunne eijeren niet terug vinden. Bovendien schijnen de liefhebbers van het jagen elk jaar toetenemenin spijt van de klaagliederen welke over de schaarschte van het wild worden aangeheven. Uit Madrid wordt gemeld, dat Mme Poitevin die eenigen tijd geleden op een paard gezeten, met een lucht ballon opsteegthans een luchtreis zal ondernemengezeten op een stier. Nabij West-Clyth aan de kust van Schotland is een haai gevangendie door de visschers niet dan met veel moeite en gevaar aan land werd gebragt; het zeemonster sloeg geweldig in het rond, was 27 voet 9 duim lang en had vijf rijen scherpe tanden. OFFICIEEL. K1ËU1VS, De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis v&n de autoriteiten, ambtenaren en ingezetenen der gemeente, dat de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Hol land het voornemen heeft deze gemeente op Vrijdag den 4den dezer te bezoeken en dat aan hen, die wenschen mogten Z. Hoog-Ed. Gestr. te spreken, daartoe op het Raadhuis's namiddags te 1 uur, de gelegenheid zal gege ven worden. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te we tendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de open bare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7den tot den 19den September e. k., in de school lokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg en op de Oude Vest, des voormiddags van half 9 tot 9 uur en des namiddags van half 2 tot 2 uur, behalve des Zaturdags na middags en des Zondags. Burgerlijke Stand van Leiden, van 27 AustustusAot en met 2 September 186 3. Bevallen: W. M. van der Spruijt, geb. de Graaf, D. - A. M. van der Hart, geb. Schneiders, D. - J. M. Groenewoud, geb. Licht, D. - J. Verbiestgeb. Flamman D. levenl. - M. Koremangeb. Goewinter, D. levenl. - J. Goedeljee Z. E. J. Meijer, geb. van Keulen, D. - J. van Duurengeb. ChaudronD. - M. de Sauvagegeb. de WildeD. L. Christiaansegeb. KleinZ. - M. van Es, geb. FlorissonZ. W. J. C. der Kinderen, geb. Muusers, Z. - H. Dubbelaar, geb. Pardon, D. M. van der Steen, geb. van den Berg, D. - A. Selier Z. - J. G. Labordus D. Gehuwd: J. A. de Groot jm. met M. Wetselaar jd. - H. D. Tisseur jm. met C. van Velzen jd. - A. Gijsenij jm. met M. Cinjee jd. - J. P. van der Sluis jm. met C. Dooi jd. - J. H. van Beemen jm. met E. de Haas jd. - J. J. den Os jm. met _J. Bavelaar jd. - P. G. Bouwman jm. met M. Boot jd. Overleden: S. van der Lelie, geb. van den Berg 75 j. - A. W. A. L. Mooten D. 3 j. 7 m. - J. Schild Z. 8 m. - N. G. Langezaal 50 j. - J. E. M. Wijtenburg Z. ruim 3 m. A. Christiaanse Z. 1 j. 6 m. - L. L. van der Weijden D. 2 j. - D. J. Lezwijn Z. 10 w. - W. M. Burgersdijk, geb. Pas, 87 j. J. M. H. de Vries, geb. Laflfra, 40 j. - A. M. Leijson 80 j. - C. S. van Gemert D. 1 j. 3 m. - A. van Keaselgeb. de Klerk, 70 j.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3