I av sm* i N°. 1085. Vrijdag 4 September. Een offtciëel bezoek. LE1D8C Dexe Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en feestdageneu kost voor l.eideu 1.95, en fïauco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën 1-6 regels f 0.7 5. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigteu van 1-1 regels [0.99. Iedere regel meer 15 Cts. lie.keudiuakingeii van sjenootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u 41 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 17 m.; 3 u 49 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 19 m en op Zon- en Feestdagen 11 u. 25 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 20 ui.; 11 u. 59 m.; 2 u. 54 m.; 4 u. 54 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 1 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 n.j van Amsterdam (Heerebijt) uaar Leiden, dagelijks uitgezonderd de Zondag 3 u. Stoomboot van Leiden naar Alphen ea Bodegraven. (Ligplaats Utrechtsche Veer). Maandag, Dingsdag en Woensdag 's morgens 9$. u.; Vrij lag en Zaturdag 's middags 12} u.; Donderdag 6} u. van Alphen naar Gouda, in correspondentie met de stoomboot Volharding, die te 5 u. van Leiden vertrekt; voorts eiken werkdag 's namiddags te 5} u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 's morgeus te 7 45 m. en te 11 u. 10 ui., 's namiddags ie 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Iadisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorwreg-TelegraaP dagelijks van 7} uur 's in. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen vau bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te LI uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is t« spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Acoijuseu, dagelijks van 81 uur en vau 3 6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Acoijnseu dagelijks van 9—1 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 Ullr. vau Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Wanneer vóór meer dan 50 jaar de bevolking eener ge meente was aangekondigd, dat de Prefect haar zou bezoeken gewisnaar het getuigenis van die destijds leefdenschrik en ontsteltenis zouden de gemoederen vervuld hebben want in de dagen der Fransche overheersching beloofde zulk een bezoek weinig goedssteeds iets onheilspellends. Onder onze tegenwoordige staatsinstellingen is het den Commissarissen des Konings in de verschillende gewesten opgelegd, om binnen een bepaald tijdvak al de gemeenten van het gewest, aan welks hoofd zij gesteld zijn, te bezoeken. Art. 3 der in structie zegt; //hij ontvangt in elke gemeente den Voorzitter van den Gemeenteraad onderzoekt naar alleswat het be heer en de belangen der gemeente aangaat, en hoort elk, die hem daarover wenscht te spreken." De Minister Thor- becke stelde zich voor die instructie verantwoordelijk door de medeteekening van het Kon. besluit van 27 Sept. 1850. Wij onderzoeken niet de mogelijkheid of dat bezoek ook doel kan tref fen wij verkeeren nog altijd in onzekerheid welk nut men zich van zulk een bezoek belooftmaar 't is ons goed te geloo- ven dat er een nuttige strekking in lag en de bedoeling grooten lof verdient, wanneer de Commissaris des Kopings al de gemeenten bezoekt, om haar te leeren kennen, om haar toestand onderling te vergelijkenom uit eigen oog zich te overtuigen wat haar ontbreekt of onderscheidt, wat zij behoeft of bezitom in één woord te oordeelenwat en in hoeverre hare belangen in den weg staat of bevorderen kan, in verhouding tot het algemeen welzijn. Het officieel bezoek, dat Vrijdag 4 September zal plaats hebben, is misschien weinig geschikt om de belangstelling der menigte te trekken. Zoo het een bezoek van het ge zantschap van een vreemd Vorst betrof, bijv. van Japan, zou welligt de nieuwsgierigheid zich doen gelden. Zal me nigeen zich nu genoopt gevoelen om de gelegenheid te baat te nemen, ten einde 's Konings vertegenwoordiger in het gewest eens meer van nabij te kunnen aanschouwen Wij betwijfelen het zeer, of de levendigheid op onze straten zal toenemenals het officieel bezoek van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland plaats heeft en of de publieke opinie zich ten aanzien van dat bezoek op de eene of andere wijze zal openbaren. En toch moet dat bezoek een min of meer gewigtige be- teekenis hebben, omdat het een regeringspligt is, een Ko ninklijk voorschriftdat den Commissarissen in de provinciën werd gegeven. Toch moet dat bezoek meer dan een pligtpleging of bloote vorm zijn, zal het in vloed hebben en indruk maken. Gewis daarom hangt er zeer veel af van de persoonlijkheid des bezoekers en van de waardigheidwaarmede hij die taak vervult; veel meer nog daarvan dan van de staatkundige of godsdienstige rigting, waartoe hij behoort. De nieuw opgetreden Commissaris des Konings Mr. J. Loudon heeft de ervaring van zijn achtenswaardigen voor ganger niet kunnen opdoenmaar toch wint hij het hem af in jeugdige kracht, in losheid aan vormen en in onver deelde en trouwe gehechtheid aan de bestaande staatsinstel lingen wier beginselen hij aankleeft en niet slechts eerbiedigt of duldt. Moge al de keuze van het Bewinddat hem tot die gewigtige en eervolle betrekking benoemde, scherpelijk zijn veroordeeld en uit partijzucht gegisptde verloopen tijd heeft reeds menig blijk geleverd dat wie talent en ijver be zit op elk gebied zich spoedig te huis gevoelt en dat een man van beginselen die overal kan toepassen al wisselen en verschillen de vormen. Gewiser is een hoogst belangrijk onderscheid, te staan aan het hoofd van een gewestelijk be stuur in Nederlandof het roer te houden van het opper- toezigt over de Koloniale bezittingen maar een goed oog met een helder hoofd bij een vaste hand maakt voor alles geschikt. Leiden heeft er belang bij dat het hoofd des geweste lijken bestuurs haar toestand hare behoeften en hare belan gen niet enkel kent uit de wisseling van brieven en stukken

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1