Buitenlandsch JNieuws. den houtzaagmolen van dett heef A. Goedhart te Albla89er- dam ingeslagen. Eenige dagen geleden was er een ijzeren roe gestokenwaar de bliksem langs is gegaanen daarna door de balie langs den stijl waarop de molen rustwaaraan groote schade is te weeg gebragt. Gelukkig is er, ofschoon de molen vol damp wasgeen brand ontstaan. Zondag is te Lisse een bouwmanswoning door den bliksem getroffen en afgebrand. Zondag heeft te Hellevoetsluis een treurig ongeluk plaats gehad. Twee aanvallige kindereneen meisje en een jongentje van den heer D., kapitein van een der aldaar gestationeerde sleepbootenhadden het ongeluk van de plank dier boot in het kanaal van Voorne te vallen en zijn jam merlijk verdronken. Het lijk van het jongentje is reeds op- gevischt, doch dat van het meisje heeft men nog niet kun nen vinden. Sedert geruimen tijd werden in de R. K. Kerk te Heusden sommige sieraden en gelden gestolende politie was zoo waakzaam mogelijk, doch kon den dader maar niet vinden. Woensdag 11., na afloop eener gehouden lijkdienst bespeurde een expresselijk in de kerk achter gebleven mare chaussee, dat twee aldaar wonende jonge meisjes gelden uit de offerschaal namen. Beide werden gearresteerd en bekenden dadelijk dat zij, met medewerking der moeder van deeene, zich ook aan de ontvreemding der vroeger vermiste voor werpen schuldig hadden gemaakt. Ook de moeder is daarop in verzekerde bewaring genomen. Nu er uit 's Hage van tijd tot tijd wordt medege deeld wie er nog in leven is van het aantal dergenen die in 1813 van de Haagsche schutterij naar Woerden tegen de Franschen zijn opgerukt en door Koning Willem I ge rechtigd zijn tot het dragen van een klein zilveren onder- scheidingsteekenzou het den schijn hebbenalsof dat klein uitverkoren getal alleen in de residentie te vinden ware. Ofschoon thans geen Leidenaar meer, maar in de nabuur schap woonachtigstellen we er toch prijs op in herinne ring te brengen, dat onze voormalige stadgenoot, de heer H. J. Rijshouwer, jaren lang armverzorger der Nederduit- sche Hervormde gemeente en van 1830 tot 1834 lid van het corps rustbewaarders, toegevoegd aan de Leidsche schut terij thans lid van den Gemeenteraad van en Steenbakker te Leiderdorp, ook als Haagsch schutter, daar hij tijdelijk in de residentie gevestigd was, de togt naar Woerden heeft medegemaakt en tot het dragen van het onderscheidings- teeken gerechtigd is. Wij vernemendat de Commissaris des Konings in deze provincie Mr. J. Loudonbij zijn officieel bezoek op aanstaanden Vrijdag bezigtigen zal het Huis van Militaire detentie, de Kweekschool voor Zeevaart, de Gymnastiek - school, het Gereformeerde Weeshuis, de fabrieken van den heer Krantz en van de firma de Heyder en Comp. en de Kon. Ned. Grofsmederij's middags op het Raadhuis ge hoor zal verleenen aan die hem willen spreken en vervolgens bij den heer Burgemeester zal dineren. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier zijn de nieuw inkomende raadsleden beëedigd en ge ïnstalleerd, de HH. Stoffels en de Fremery op nieuw tot Wethouders verkozen en dezelfde leden weder in de ver schillende vaste commissiën en gemeente-instellingen en als curatoren van het stedelijk gymnasium herbenoemdbehalve het voorzitterschap der commissie van de huishoudelijke veror deningen dat aan het raadslid Mr. J. E. Goudsmit is op gedragen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 56°. Dingsdag morgen te 5 uur 5 6°, te 8 uur 62°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°. Uit Rusland zijn ongunstige tijdingen ontvangen. In het gouvernement Kiew hebben de boeren de betaling der tienden geweigerdomdat zij de tuinen en akkers niet ge kregen hebben van al zulke opstandelingenwelke met hunne der boeren, hulp gevangen genomen en uitgeleverd zijn; want de regering had hun dit beloofd. Toen noch de tus- schenkom9t der politie noch beloften iets baattenwerd de militaire magt tegen hen afgezonden en kwam het tot een bloedig gevecht. Hoewel de troepen bij deze gelegenheid overwinnaars zijn gebleven en het geval op zich zelf niet van een overwegend belang kan geacht wordenblijkt er evenwel op nieuw uit hoe wrak toch eigenlijk het Russische staatsgebouw is. - Het bevestigt zich, dat de Grootvorst Konstantijn stedehouder van den Czaar in Polen naar St. Petersburg ontboden en aldaar reeds aangekomen is. Naar men ver zekert zou met dien Prins in overleg worden getreden niet alleen over de beautwoordiug der jongste nota's van de drie Mogendheden, maar ook over.... een Constitutie, zoowel voor het geheele Russische Keizerrijk als voor het Koningrijk Polen in het bijzonder! De tijd zal leeren wat hiervan aan is. De Keizer van Oostenrijk heeft aan de Vorsten een memorie ter hand gesteld, waarin gezegd wordt dat Oos tenrijk de definitive stemming over en ook de aanneming of verwerping van het herzienings-ontwerp kan toelaten doch reserves kunnen alleen gemaakt worden ten aanzien der toetreding van Pruissen en de eigen landsvertegenwoor- diging. In de zitting van het te Frankfort gehouden congres van Zaturdag heeft Mecklenburg-Schwerin voorgesteldom al de handelingen van het Congres aan Pruissen medetedeelen ten einde zijn gevoelen deswege te vernemen. Na zeer le vendige debatten is het voorstel naar een subcommissie ge- renvoyeerd. De kwestie van het directorium is overeenkomstig het Saksisch-Nassausche voorstel aangenomen. Volgens dit voor stel wordt het vijfde lid gekozen door Badende beide Hessen, Luxemburg, Mecklenburg, Nassau en Brunswijk. De verhouding der stemmen is als tegenwoordigwanneer de bondsdag in plenum vergadert. Voor een wijziging der bondsconstitutie is evenwel nog eenparigheid van stemmen noodig. Zekere heer Leuchs, wonende te Neurenberg, heeft dezer dagen een vreemdsoortig boek uitgegeven over het bouwen van goedkoope woningen voor de arbeidende klasse in de steden. Hij stelt in allen ernst voor, dat deze gebouwd zullen worden op het platte landop een vrij groote af stand van de stadomdat de grond daar goedkoop te krij gen is. Ten einde daarmede tevens een zeer goedkoop mid del van transport voor personen en goederen te verbinden, moet men de arbeiderswoningen minstens in twee rijen bouwen allen met platte daken. Van de eene zijde moeten de huizen, welke het verst van de stad staan, zeer hoog opgetrokken worden en van lieverlede in schuine rigting verminderentotdat zij in de nabijheid der stad zeer laag worden en aldus een hellend vlak vormen met hunne daken. Hierover laten de menschen zich dan naar beneden glijden als zij naar de fabriek gaan. De andere rij heeft een tegen overgestelde rigting ten einde even gemakkelijk naar huis te vertrekken. Hier en daar zijn stations voor de personen die niet de geheele lengte der baan behoeven afteleggen. Dit plan gaat gepaard met opgaven omtrent de kosten van materialen, loonen enz., zoodat onder zekere omstandighe den terstond kan worden berekend hoeveel geld de verwe zenlijking van zulk een mooi en schrander bedacht plan zal kosten De stand van zaken in Italië ziet er niet bijzonder geruststellend uit. Er schijnt weder een Ministerieele crisis op handen te zijn. De taal der oppositie-bladendie zich tot hiertoe zoo gunstig onderscheidden door gematigdheid begint een dreigend aanzien te krijgen. Te Napels hebben de hoofden der zoogenaamde partij van handelen met groote meerderheid de overwinning behaald bij de gemeentelijke verkiezingen. Te Ravenne is de Prins van Carignan in den schouwburg begroet met de kretenLeve Garibaldileve Mazzini! Rome of de dood! Er zijn nadere tijdingen uit Madagascar ontvangen afkomstig van de zijde der Protestantsche zendelingspredikers op dat eiland. Op grond daarvan betuigt de Morning Post zijn tevredenheid over den loop der gebeurtenissen op Ma dagascar. De verbittering, onder de bevolking verwekt door de onkunde en dwaasheid van haren barbaarschen Vorst Ra- dama, is binnen zeer korten tijd volkomen bedaard. Zoover blijkt, zijn er na de eerste uitbarsting geen noemenswaardige rustverstoringen voorgevallen en heeft het meerendeel der bevolking zonder morren in de nieuwe orde van zaken be-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2