Buitenlandsch Nieuws. eert Vööïnaam kenner van gewassen, te VHageis dan ook aan van Vuuren, zonder aarzeling, de prijs van 4 gulden betaald voor een Skwash en gelijke som voor een Mushme- loenhetgeen wel mag gelden als een bewijs, dat-door hem groote waarde aan deze planten wordt gehecht. Onze nu inheemsche Delftsche vruchten zullen eerlang naar de uitge loofde prijzen op twee landbouw-tentoonstelliugente Dord recht en Haarlem mededingen. Door den landbouwer A. Bijl te Zuidlaudis dezer dagen in zijn tuin een aardappelenplant of stoel gedolven waaraan zijn gewassen 96 groote aardappelen, houdende in maat een Rotterdamsche emmer en in gewigt 17 vijf oneen. Bovendien bevonden zich aan dien stoel 70 kleine aardap pelen of poters, dus te zamen 166 stuks. Woensdag zou een landbouwer, in de nabijheid van Haarlem, die bezig was een regenbak uittegraveneen kistje met gouden munten gevonden hebben die bij nader onder zoek Spaansche matten bleken te zijn. Door het breken van het kistjedat bijna geheel verteerd wasvielen de goud stukken uiteen en mogt hij de voldoening smaken een half- mudsmaat daarmede volterapen. Op de jongste bijenmarkt waren aan de Klomp nabij het station Veenendaal aangevoerd 36 wagenvrachten, be staande uit 259 7 bijenkorven; aan den Nieuwenweg waren 41 wagenvrachten met 2996 bijenkorven. De prijs wisselde van 2,50 tot f 4 af. Enkele zijn verkocht tot f 4,50. Beroepen bij de Hervormden gemeente te Steenderen en Bronkhorst Ds. M. J. Wentink te Kootwijkte Katwijk aan Zee Ds. J. H. Gezelschap te Rhenen; te Wolfaartsdijk Ds. A. Macpherson te Nijkerk; te Kattendijke Ds. P. A. T. Nahuijs te ter Aa en te Veen Ds. H. Bax te Vuursche. Bedankt voor het beroep naar Nieuwe Tonge door Ds. C. P. van Tooren te Katwijk aan Zee; naar Oosterend op Texel door Ds. L. Steinfort te Bloemendaal en voor dat uaar Engwierum door Ds. C. W. Wijchgram te Buitenpost. Woensdag 11. was het 200 jaren geleden dat de eer ste godsdienstoefening in de Oosterkerk werd gehouden. In het jaar 1662 werd besloten tot de stichting eener nieuwe kerk in de Waard; de ongunstige tijden lieten de volvoering van dit plan niet toe en daarom werd een loods tot hulp kerk ingericht. Meer en meer is zij verbeterd en, aanvan kelijk van hout op steenen voet, thans geheel van steen met toren en klok. De laatste belangrijke verbouwing had plaats in het jaar 1829, toen zij bij de verandering in een steenen gebouw van de Leidsche regering den vroegeren naam van Waardkerk verkreeg, terwijl het kerkbestuur haar dien van Oosterkerk gaf. Na die verbouwing werd de eer ste godsdienstoefening gehouden den 18den October 1829, bij welke gelegenheid de predikatie geschiedde door Ds. A. Verweij Bz._ In het jaar 185 7 werd zij door eenige gods dienstvrienden met een orgel begiftigd, hetwelk den 23sten Augustus door Ds. F. H. G. van Iterson werd ingewijd met een leerrede over Psalm XCV1 en 2. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 71°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 6 2°. Zaturdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 64°, te 12 uur 76°, 's namiddags te 4 uur 72°. Te Trier verwacht men eerlang Prins Hendrik der Nederlandendie het door hem aangekochte landgoed Weisz- Haus zal bezichtigen. De Berliner Zeitung laat zich uit Frankfort schrijven dat Prins Hendrik der Nederlanden op het congres eerst de zaken hun gang heeft laten gaan, doch daarna, zich verontschuldigende door te kennen te geven, dat hij het Duitsch moeijelijk verstondgeprotesteerd heeft. Men wil wetendat Keizerin Eugénie aan den Paus een brief gerigt heeftwaarin zij verklaart dat de Keizer lijke regering tegenover het wetgevend ligchaam wegens de Romeinsche kwestie in verlegenheid zou kunnen geraken, weshalve zij den Paus uitnoodigt, de beloofde hervormingen zoo spoedig mogelijk intevoeren opdat de heer Billault niet geheel met ledige handen voor het wetgevend ligchaam be hoeft te verschijnen. In het Fransche departement du Var is bij een bosch- brand voor 2 a 3 millioen hout vernield. -Dit de discussiëuin de jongste zitting van de Fran sche academie van geneeskunde gehouden, blijkt, dat de gele koorts een ziekte is, die hare besmetting aan levenlooze voorwerpen mededeelt (huizen, schepen, enz.) en dat de besmetting van blijvenden aard is, althans hoagst moeijelijk kan verdreven worden. Men heeft diensvolgens in vollen ernst voorgesteld, om de brandpunten dier ziekte te vernie tigen en Vera-Cruz met eenige andere steden aan de Mexi- caansche kust, tot den grond toe aftebreken of te verbranden. Alhoewel de Mexicanen zeiven de eerste slagtoffers dezer vreesselijke kwaal zijn is het te betwijfelen of zij met dezen maatregel wel zeer ingenomen zullen wezen. De Moniteur bevat het besluit, houdende afkondiging van het verdrag tot afschaffing van den Scheldetol. Hetzelfde blad deelt berigten mede uit Vera-Cruz van I Augustusmeldende dat de generaal Forey zich nog steeds te Mexico bevindt. Een Frausch legercorps rukt naar San Luis de Potosi, waar Juarez met 15000 man staat; Mira- mon is weder op Mexicaansch grondgebied gekomen met eenige duizende avonturiers, welke hij in Texas heeft aan geworven. Eerlang vertrekt een expeditie naar Tampico. De gevallen van gele koorts zijn niet talrijk. Men ontvangt vele verklaringen ten gunste van het Keizerrijk; de bevolking zou echter liever een Franschen Prins op den troon zien. Het fregat Montezuma is bij Ninatlan gestrand. De equipage is gered; men hoopt ook nog de machine te bergen. Een aantal Fransche officieren zal met de herstelde Mexicaansche orde van Onze Lieve Vrouwe van Guadeloupe gedecoreerd worden. Berigten van het eiland Reunion van 7 Augustus meldendat de nieuwe suiker nog niet aan de markt is gebragt. De majoor Dupré en de heer Lambert zijn den 30sten Julij jl. naar Madagascar vertrokken. Te Tananarive I heerscht regeringloosheid. De Sakalawes bewerendat Koning Radama nog leeft en weigeren de Koningin te erkennen. Volgens berigten uit Rome heeft de congregatie van den Index het werk van Renan, het Leven van Jezus, veroordeeld. Ten gevolge der aanvraag van vreemde regeringen heeft het Pauselijk gouvernement een besluit uitgevaardigd houdende regeling der signalen voor schepen bij nacht en mistig weder. Het bevestigt zich dat Garibaldi zoo volkomen is her steld dat de beweging der spieren even vrij is als vóór het gevecht bij Aspromonte, en dat de generaal zonder be hulp van zijn rotting gaan kan. Het verlieste Manilla geleden door de verschikke- lijke aardbeving, is belangrijk meer dan aanvankelijk werd geschat. Dat van de regering alleen begroot men op 13 millioen dollars en van particulieren omstreeks 26 millioen. Bijna onbegrijpelijk is zulk een belangrijk verlies van eigen dommen tegenover zulk een gering verlies van menschen- levens. Honderden Chinezen vroegen paspoorten aan om naar hun Vaderland terugtekeeren. De Times herinnert aan een voorvaldat waarschijnlijk den dood van lord Clyde heeft verhaast. Den 26sten De cember 185 8 stiet de kolonne van lord Clyde in het Noor den van het Koningrijk Oude, dat hij van het overschot der muiters zuiverde, in een bosch op eenige troepeu Beni Madhos. Hij wilde hun den terugtogt afsnijden toen een al te ijverige artillerie-officierdie bevel had den linker vleugel des vijands omtetrekkenzijn zucht om te vechten niet langer kon bedwingen en vuur liet geven. Lord Clyde galoppeerde op hem toe om hem te'berispendoch zijn paard stortte neder, doordat het met den voorpoot in een gat stapte, en lord Clyde brak zijn sleutelbeen en kneusde zijn rechterarm eu zijn borst. Niettegenstaande dat vervolgde hij dien dag en den volgenden dag den vijand en nam den 27sten December het fort Medschiddiah in, overviel dere bellen, nam bijna Nena Sahib en de Begum (Koningin) ge vangen en dreef haar in woeste vlugt over den Rapti naar Nipal. Van dien tijd af was lord Clyde sukkelende en vooral leed hij veel aan de long. Aan de Engelsche beurs hecht men niet het minste gewigt aan de bewoordingen waarin de Weener Presse zich uitlaat over de benoeming van den Aartshertog Maximiliaan. Men twijfelt er geen oogenblik aan of hij zal het aanbod aannemen. Volgens een te Londen verspreid gerucht zal zijn

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2