Buitenlandsch Nieuws. Een bewijs van den druk, waaronder de handel in Indië vooral dit jaar gezucht heeft, zal men vinden in de opgaven der opbrengst van de inkomende en uitgaande rechten op Java en Madura gedurende de 4 eerste maan den van dit jaar. Vergeleken met de opbrengst dier midde len gedurende het corresponderende tijdvak in het vorige jaar bedraagt zij in 1863 bijna 5 ton minder. Verblijdend is daarbij de omstandigheid, dat de meerdere opbrengst 67,250) gedurende April 1863 vergeleken met die ge durende April 1862 een verbetering in den toestand schijnt aanteduidenwaarvan de waarde echter uit latere opgaven zal moeten blijken. Gedurende de maand April 1863 is aan inkomende en uitgaande rechten op Java en Madura ontvangen een som van f 631,616,201. De ontvangst over de 4 eerste maanden van 1863 bedraagt 2,582,928,02. Hieronder is echter begrepen aan fictieve rechten op uitgevoerde Gou- vernements producten 452,438,98^; aan terugbetaalde rechten f 34,070,761-; te zamen f 486,509,75. Zuivere ontvangst f 2,096,418,27. Gedurende de 4 eerste maandeu van 1863 is minder ont vangen dan over dienzelfden tijd in 1861 f 734,304,19^ en in 1862 f 495,045,09. De kerkeraad van de Kaapstad hield in Julij niet minder dan drie vergaderingen. Op het vroeger genomen besluit, dat Ds. Spijker zich persoonlijk moest verantwoor delijk stellen voor de rechtzinnige prediking van Ds. van Warmelozoo hij dezen als hulpprediker wilde aanstellen heeft Ds. Spijker een uitvoerigen brief aan den kerkeraad gerigt, waarin hij over dit besluit zijn verwondering te ken nen gaf. Op een latere vergadering is de brief van Ds. Spij ker ter sprake gebragt en werd het volgende voorstel van diaken Roos met de beslissende stem van den voorzitter aan genomen //Dat Ds. Spijker instaat voor de getrouwe ver vulling zijner predikbeurten en mitsdien de verzekering geeft dat Ds. van Warmelo de leer in de aangenomen formulieren van eenigheid te goedertrouw aanneemt en hartelijk gelooft als overeenkomstig Gods woord." De andere stemmen wer den uitgebragt voor een veel krasser voorstel van ouderling de Smidt. De Eerw. heer J. Verhaag is op 6 Julij in zijn wo ning te Plumstead in den ouderdom van 60 jaren overle den. Hij was in der tijd door het Nederlandsche Zendeling genootschap uitgezonden als zendeling naar Neêrlands Oost- Indië, en na daar eenige jaren te zijn werkzaam geweest kwam hij aan de Kaapwaar hij steeds den grootsten ijver aan den dag legde. In onderscheidene plaatsen der Kaap Kolonie verlangt men zeer naar Hollandsche doctorendie zeker kunnen zijn goede zaken te maken mits zij echter den titel van M. D. hebbendaar de erkenning anders door het Gouvernement niet geschiedt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 72°, des avonds te 8 uur 64°, te 10 uur 60°. Vrijdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 65°, te 12 uur 74°, 's namiddags te 4 uur 7 2°. Te Weenen wordt een pleiziertogt om de wereld ge organiseerd. Het stoomschipwaarmede de reis zal gedaan wordenzal in Maart Triest verlatenom achtereenvolgens AlgiersGibraltar, MaderaLiberiaSt. Helena Madagas car, Ceylonde Nicobarische eilanden ChinaAustraliëde Westkust van Amerika, de straat van Magellan en Rio Ja neiro te bezoeken. Van daar zal men zich naar Korfu en eenige havens van Italië en Dalmatie begeven. De vergadering van Duitsche rechtsgeleerden te Mun- chen heeft een besluit vastgesteldvolgens hetwelk rechters niet gehouden zijn wetten toetepassendie afgekondigd zijn zonder medewerking der constitutionele landdagen. Vooral met het oog op den stand der zaken in Pruissen is dat besluit niet zonder gewigt. - Om zich eenigzins een denkbeeld te vormen van het régime, dat tegenwoordig te Wilna beslaat, diene het vol gende berigt, dat ontleend is aan de Koerier van Wilna. Voor eenige dagen zou een aantal gevangenen naar Siberie gebragt worden. MouraviefF nu, die meer dan eens in de gelegenheid was te ziendat de bevolking bij het transport dier ongelukkigen door de stratenhare sympathie jegens hen aan den dag legde, gaf, onder bedreiging van gevan genisstraf en boete, bevel dat men de gevangenen niet alleen niet naar het spoorwegstation mogt vergezellenmaar ook dat men niet mogt verschijnen in de straten waar het es corte passeerde. Hiermede nog niet tevreden, had hij dien dag order gegeven aan de poortwachters om de poorten van 's morgens zes tot 's avonds acht uur te sluiten en niemand de stad te laten uitgaan. Niettegenstaande dat van tijd tot tijd gevangenen naar Siberie gezonden of opgehangen worden, zijn de gevange nissen te Wilna niet voldoende om het aantal ongelukkigen die de pro-consul Mouravieff naar den kerker zendt, te bevatten Te Lemberg is op de openbare straat een aanslag op het leven van den luitenant Winkler gedaan. Een onbekend jongman gaf hem een zwarendoch niet gevaarlijken slag op het hoofden trachtte dit te herhalen doch werd gear resteerd. Als men op de berigten kan afgaan die van een aan de Poolsche zaak gunstige zijde komendan neemt het na tionaal bestuur te Warschau alle mogelijke maatregelen voor den winterveldtogtdaar het niet voornemens is den stryd gedurende het aanstaande ongunstige saizoen te staken. Het bestuur schijnt intezien dat het niet of slechts weinig op de Europesche diplomatie kan rekenen. Hare onmagt is trou wens reeds zoo dikwijls gebleken, met name in de Pool sche zaak. In de omstreken van Genua heeft een hevige storm die den 19den dezer plotseling opstak, nagenoeg al de boom vruchten ter aarde geworpen en zelfs vele boomen ontwor teld. Ook aan de daken der huizen is groote schade toege- bragt. Door de voortdurende hitte in die oorden zijn de hellingen der heuvelen zoo sterk verdord, als hadden de vlammen haren weg daarover genomen. De voorloopige regering van Mexico heeft aan Kei zerin Eugénie een prachtig landgoed in de nabijheid der stadden vroegeren eigendom van den Onderkoningten geschenke aangeboden. Het Journal de Toulouse deelt het volgende merk waardige bewijs van hondentrouw mede: Een ingezeten dier stad bezweek dezer dagen na een korte ongesteldheidge durende welke zijn hond zich niet uit de onmiddellijke na bijheid van het ziekbed zijns meesters, hoeveel te minder uit het vertrek, wilde laten verwijderen. Hij bleef hem bijna onafgebroken aanstaren en weigerde alle voedsel. Bij de be grafenis volgde hij het lijk naar het kerkhof, en niet dan met groote moeiteen slechts door geweld kon men het dier van den grafkuil huiswaarts krijgen. Spoedig daarna echter gelukte het hem weder te ontsnappen. De doodgraver van het kerkhof, den volgenden dag een nieuw graf makende, zag met verbazing, dat, hoewel hij zich volkomen herinnerde den anderen grafkuil gedigt te hebbende aarde was afge worpen. Hij keek in de gemaakte opening en ontdekte op een diepte van ongeveer twee ellen den honddie op het deksel van de lijkkist zijns meesters was doorgedrongenen zich de pooten aan bloed gewerkt en de nagels opgescheurd had bij zijn vergeefsche pogingen om de kist te openen. Het dier werd op nieuw met geweld naar huis gebragt, doch kon het blijkbaar in de verlaten woning niet uithouden, maar begaf zich naar een der burenbleef ook daar volstan dig eten en drinken weigerenliét onophoudelijk een zacht smartelijk gehuil hooren en stierf aldaar korten tijd daarna. Men vreest weder voor oneenig'neden tusschen Enge land en de Vereenigde Staten ten gevolge der behandeling van neutrale handelsvaartuigen inzonderheid voor den han del tusschen New-York en de Bahama-Eilandenen in het algemeen tusschen New-York en de Engelsch West-Indische koloniën van Engelanddie door de overheden der Unie ter voorkoming van sluikhandel met de Zuidelijken, krach tens binnenlandsche verordeningen wordt onderworpen aan belemmeringen welke het Eugelsche gouvernement strijdig acht met het volkenrecht en met de bestaande verdrags-be- palingen. Hierover is reeds eenigen tijd geleden een brief wisseling met het Amerikaansche gouvernement gevoerd, doch daar dit niet de door Engeland gewenschte uitwerking heeft gehad, heeft het Britsche gouvernement thans in een depêche naar Washington zijn klagten herhaald.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3